Tarihin En Büyük iPhone Güncellemesi Olacak iOS 18, Denetim Merkezi’nin Tasarımını Yıllar Sonra Yenileyecek

9
6
3
3
2
Yeni bir iddiaya göre, 10 Haziran'da tanıtılacak iOS 18, iPhone'larda neredeyse 7 yıldır aynı olan Denetim Merkezi'nin tasarımını değiştirecek.

iPhone tarihinin en önemli etkinliklerinden biri olacak WWDC 2024’e artık neredeyse bir hafta kaldı. Apple, 10 Haziran’daki bu etkinlikte iOS 18 başta olmak üzere cihazlarına gelecek yeni işletim sistemi sürümlerini tanıtacak. En çok öne çıkan şey ise herkesin de bildiği gibi yapay zekâ olacak.

iOS 18’de gelecek değişiklikler hakkında her hafta yeni bilgiler duyuyorduk. Şimdi de bunlara bir yenisi daha eklendi. Düzenli olarak sürüme eklenecek özellikleri bizlerle buluşturan Bloomberg yazarı Mark Gurman, bugünkü Power On bülteninde iPhone’larda yapılacak bir değişikliği daha gözler önüne serdi.

Denetim Merkezi tasarımı yenilenecek

*Şu anki Denetim Merkezi

Gurman’ın aktardığına göre Apple, iOS 18’le birlikte iPhone’ların en çok kullanılan özelliklerinden biri olan Denetim Merkezi’nde büyük tasarım değişiklikler yapacak. Yeni tasarımda yeni bir “şimdi oynatılıyor” müzik widget’ından akıllı ev kontrollerine kadar birçok önemli yenilik yer alacak.

Denetim Merkezi, 2017’de tanıtılan iPhone X’ten bu yana pek değişmemişti. Şimdi gelecek tasarım değişikliğiyle de kullanıcılara bu özellik üzerinden çok daha fazla işlev sunulacak. Gurman, diğer değişikliklerin neler olacağını ve görünüşünün değişip değişmeyeceği konusunda bilgi vermedi. Tahmin yapacak olursak merkezin en çok kullanılan yanlarından biri olan müzik kısmı şu anda biraz küçük. Apple, buradaki kullanıcı arayüzünü daha büyük hâle getirebilir.

iPhone ve Mac’lerdeki Ayarlar da yenilenecek

Gurman, bunun dışında yeni sürümle birlikte “Ayarlar”ın da yenileceğini belirtmiş. Bu tasarım değişikliği, Ayarlar’ın  arayüzünü daha düzenli ve temiz hâle getirecek. Ayrıca arama kısmı da geliştirilecek. macOS’teki Ayarlar bölümünün de benzer değişikliklere uğrayacağı söyleniyor. Her şeyi 10 Haziran günü öğreneceğiz.

9
6
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
9
6
3
3
2