iPhone'lara 'YouTube' Widget Geldi: YouTube Music'e de Yeni Widget'lar Eklendi

23
5
2
0
0
YouTube'un son iOS sürümü, kullanıcıların ilgisini çekecek bir özellikle geldi. iPhone ve iPad sahipleri, YouTube'u bundan sonra widget olarak da kullanabilecekler. Ayrıca YouTube Music uygulamasına da kilit ekranında son oynatılan şarkıları gösteren widget'lar eklendi.

Dünyanın en popüler video ve canlı yayın platformu YouTube, iPhone kullanıcılarına özel yeni bir özellik sundu. YouTube, bu özellik kapsamında iPhone ve iPad'lerin ana ekranında widget olarak kullanılabilecek. Gelin hep birlikte YouTube'un yeni özelliğine yakından bakalım.

Apple, bundan birkaç yıl önce widget isimli özelliği iPhone ve iPad'lere getirdi. Böylelikle kullanıcılar, uygulamaları telefonlarının ana ekranına ekleyebildiler. Google da bu durumu fırsat bilmiş ve iOS ekosistemi için yeni bir özellik hazırlamış gibi görünüyor.

YouTube widget'ları işte böyle görünüyor

YouTube

YouTube'un iOS için oluşturduğu widgetlar, iki farklı şekilde kullanılabiliyor. Bunlardan bir tanesi 4 x 2 görüntü alanına sahip olan detaylı widget. Kullanıcılar, bu widget'ı kullandıkları zaman YouTube ana sayfasına, shorts videolara ve aboneliklere ulaşım sağlayabilecekler. 2 x 2 görüntü alanına sahip widget ise yalnızca aramalara imkan tanıyor. Özetle söz konusu özellik, aslında YouTube'daki belirli bölümlere uygulama ana sayfasını açmadan direkt gidebileceğimiz 'butonlardan' fazlasını sunmuyor.

YouTube'un yeni özelliği, uygulamanın 17.40.5 kodlu sürümünü yükleyen iPhone ve iPad sahipleri tarafından deneyimlenebiliyor. Bu arada; böylesi bir özelliğin widget'ları yıllardır destekleyen Android ekosisteminde olmadığını belirtelim. Yani bu özellik, en azından şu an için yalnızca iOS'a özel.

YouTube Music uygulaması da kilit ekranına 'Son Oynatılanlar' Widget'ı getirdi

iPhone'lar için YouTube Music uygulaması da yeni widget'larla birlikte kullanıcılara sunuldu. Artık YouTube Music, iOS kullanıcılarının kilit ekranlarında 'En Son Oynatılanlar'ı gösterecek widgetlar gösteriyor. Yeni widget, son oynatılan sanatçılara, albümlere veya videolara hızlı ve kolayca erişim sağlamayı amaçlıyor. Ekran görüntülerini incelediğimizde de kilit ekranının üst kısmında widget'ın yer aldığını ve yeni şarkı açtıktan sonra güncellendiğini görüyoruz.

Ek olarak widget'ta şarkının isminin yer aldığı bölümün arkasında YouTube Music logosu da göze çarpıyor. Bunun, tekrar oynatmak isteyebileceğimiz şarkıyı başlatmamızı kolay ve hızlı bir şekilde sağlasa da şarkının ismini görmemizi zorladığı için biraz garip olduğunu belirtebiliriz.

Kaynak : https://9to5google.com/2022/10/15/youtube-iphone-widget/
23
5
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
23
5
2
0
0