Ünlü K-Pop Grubu BTS, Askere Gidiyor: Güney Kore'ye Milyarlarca Dolar Kaybettirebilir!

36
9
8
6
3
Dünyanın en ünlü K-pop gruplarından biri olan BTS'in üyelerinin askere gideceği duyuruldu. Açıklamalara göre grup, 2025 yılında tekrar bir araya gelebilecek.

Güney Kore kökenli pop müzik kültürü olan K-pop’un son yıllarda ciddi oranda popülerleştiği bilinen bir gerçek. Ülkeden çıkan sanatçılar ve müzik grupları tüm dünyada milyonlarca insan tarafından severek takip ediliyor. Bunlardan belki de en başarılısının, 2013 yılında kurulan ve 7 kişiden oluşan BTS isimli grup olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Birçok konuda rekorlar kıran ve dünya çapında milyonlarca hayrana sahip olan grubun üyeleri geçtiğimiz aylarda ara vererek kendi projelerine odaklanma kararı almıştı. Şimdi ise ünlü grubun hayranlarını üzecek yeni bir gelişme yaşandı.

BTS üyeleri askere gidecek

Aylardır BTS üyelerinin askere gidip gidemeyeceği konuşuluyordu. Kuzey Kore ile gerilimler yaşayan Güney Kore, 18-28 yaş arasında tüm erkeklerin askere gitmelerini ve yaklaşık iki yıl hizmet vermelerini zorunlu kılıyor. Bu konuda, olimpiyat gibi uluslararası alanda madalya kazanan sporcular ve üst düzey klasik müzisyenler gibi bazı kişilere istisna sağlanabiliyor. Pop müzik sanatçılarında ise bu tarz bir durum bulunmuyor.

Ancak 2020 yılında ülkede yürürlüğe giren bir karar, pop yıldızlarının askerlik hizmetinin 2 yıl ertelenmesine ve 30 yaşına kadar muaf tutulmalarını sağlamıştı. O zaman en yaşlı üyesi 28 yaşına basan BTS’in lehine olan kararın nedeninin ise bu kişilerin ‘ülkeye katkıda bulunmaları’ gösterilmişti.

Şimdi de BTS üyelerinin askere gideceği açıklandı. Buna göre aralık ayında 30 yaşına girecek olan BTS’in en yaşlı üyesi Jin (Kim Seok-jin), grubun askere giden ilk ismi olacak. Diğer üyeler ise ilerleyen zamanlarda askerlik görevini yerine getirecek. Bu durum, bir süreliğine grubun faaliyetlerinin durması anlamına geliyor. Açıklamalara göre BTS, 2025 yılı civarlarında tekrar bir araya gelecek.

Bu duyurunun ardından BTS’i bünyesinde bulunduran plak şirketi HYBE’ın hisselerinde düşüş yaşandı. Hisseler, bir gün içinde %2,5 düştü. Geçtiğimiz aylarda grubun ara verip kendi projelerine odaklanması haberi de hisselerde %28’lik düşüşe neden olmuştu. Haziran ayından bu yana yaşananlar, şirketin piyasa değerinin yaklaşık yarısını kaybetmesini sağladı.

BTS, Güney Kore ekonomisine her yıl milyarlarca dolar katkı sağlıyordu

BTS’in Güney Kore ekonomisine ciddi bir katkı sağlaması nedeniyle askerlikten muaf tutulmasını isteyenlerin bulunduğunu da belirtmek gerek. Ülkenin eski Kültür, Turizm ve Spor Bakanı Hwang Hee de daha önceki açıklamalarında BTS üyelerinin askere gitmesinin büyük bir kayıp olacağını ifade etti.

Yapılan araştırmalara göre BTS, Güney Kore ekonomisine çok büyük bir katkı sağlıyor. Hyundai Araştırma Enstitüsü’nün araştırması grup üyelerinin ülke ekonomisine 3,6 milyar dolar katkıda bulunduğunu gösterdi. Ayrıca yapılan çalışma, ülkeye gelen turistlerin önemli bir kısmının grup sayesinde geldiğini de aktardı. Buna ek olarak analistler, BTS’in 2014 ila 2023 arasında Güney Kore’ye 29,1 trilyon dolarlık katkı sağlayabileceğini ortaya koydu.

Yani anlayacağınız veriler, BTS’in Güney Kore ekonomisi üzerindeki etkisi oldukça fazla olduğunu gösteriyor. Farklı sanatçıların bu açığı kapatabileceği söylense de iki yıllık aranın, hele de COVID’in etkilerinin azaldığı düşünüldüğünde, bazı olumsuz sonuçlar doğurabileceği öngörülebilir.

 

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/10/17/world/asia/bts-military-south-korea-enlist.html
36
9
8
6
3
Emoji İle Tepki Ver
36
9
8
6
3