Gerçek Bir Hayatta Kalma Ustası Olan Kaktüslerin Bakımı Nasıl Olmalı? Bilmeniz Gereken 6 Püf Noktayı Anlatıyoruz

8
1
1
0
0
Klasik bitkilere benzemeyen dikenli yapısı, sıra dışı gövdesi ve her şartta hayatta kalacak kadar güçlü olması ile kaktüsler pek çok bitkiseverin favorisidir. Çölün ortasında bile hayatta kalan bu bitkiyi evde bakmak için ise bazı önemli detayları bilmeniz gerekiyor. Kaktüs bakımı nasıl olmalı diye merak edenler için işte bilmeniz gereken 6 püf noktası.

Caryophyllales ailesine ait binlerce türü ve yüzlerce cinsi ile dünyanın neresine bakarsak bakalım karşılaşabileceğimiz kaktüsler, aynı zamanda evlerimizde de yetiştirebildiğimiz sevilen bir süs bitkisidir. Diğer bitkilere benzemeyen dikenleri, ilginç gövde yapıları ve her koşulda var olmayı sürdüren gücü ile sevdiğimiz kaktüs bakımı aslında düşündüğünüzden çok daha zor çünkü evlerimiz bazen çölden daha kötü koşullar sunabiliyor.

Kaç günde bir sulanır, ne kadar güneş almalı gibi sorular kaktüs bakımı hakkında en merak edilenler arasında. Özellikle sulama kısmı son derece önemli çünkü bir çöl bitkisi olmasına rağmen tamamen susuz bırakmak asla doğru değil ve yine aynı sebepten dolayı bol bol su vermek de onu öldürmekle eşdeğerdir. Gelin kaktüs bakımı hakkında bilmeniz gereken 6 püf noktasına yakından bakalım ve bitkinizi en sağlıklı şekilde nasıl yetiştireceğinizi görelim.

Kaktüs bakımı hakkında bilmeniz gereken 6 püf noktası:

  • Her saksı kaktüs için uygun değildir.
  • Kaktüs sulamak için özel bir yöntem kullanmanız gerekebilir.
  • Nerede durduğu ve ne kadar güneş aldığı son derece önemli. 
  • Gübreleme için takip etmeniz gereken özel bir dönem var.
  • Kaktüsü yeni bir saksıya alırken çok ama çok dikkatli olun.
  • Kaktüs çoğaltılması için bazı dönemler kritik.

Her saksı kaktüs için uygun değildir:

kaktüs

Eğer bir çiçekçiye gidip kendinize bir kaktüs almak isterseniz büyük ihtimalle plastik bir saksının içinde ya da bir poşette saklandığını göreceksiniz. Maalesef kısa süreli satış için teşhir edilen kaktüsler bu kalitesiz saksılarla idare edebilse bile uzun süreli bakım için bu tür saksılar kaktüs için uygun değildir.

Kaktüsünüz mutlaka ama mutlaka kilden yapılma bir saksı içinde bulunmalıdır. Vernikli olan olan kil saksıların kaktüs için önemi, fazla suyun buharlaşmasını sağlamalarıdır. Vernikli saksının kaktüs için diğer bir önemi de onun sağlığına zararlı olan tuzların birikmesini engellemesidir.

Kaktüs saksısının hangi maddeden yapıldığı kadar boyutları da son derece önemli. Bitkinizin boyuna göre değişse de çapının en az 10 cm olması ve 30 cm derinliğe sahip olması öneriliyor. Kaktüs için gerekli drenaj kapasitesini sunması için alt tabaklara sahip bir saksı kullanabilirsiniz. Altında ortalama 1 cm genişliğinde bir delik olması kaktüs bakımı için son derece önemli. 

Kaktüs sulamak için özel bir yöntem kullanmanız gerekebilir:

kaktüs

Kaktüs sulama düzeni onun türüne, mevsime ve evin ısısına göre değişiklik gösterebilir. Ortalama bir düzenden bahsetmek gerekirse ilkbahar ve yaz aylarında haftada bir kez, sonbahar ve kış aylarında ise iki haftada bir sulamanız tavsiye ediliyor. Bu sulamayı direkt toprağa su dökmek şeklinde değil de bir sprey şişesi yardımıyla yavaş yavaş yapabilirsiniz. Böylece toprak tam olarak ihtiyacı olan suyu almış olacaktır.

Elbette her su da kaktüs için iyi değildir. Yağmur suyu kaktüs için ilaç gibi gelecektir. Ancak böyle bir şey yapmanız mümkün değilse içme suyu kullanabilirsiniz. Eğer içme suyu da koymam diyorsanız musluk suyunu en az bir gün dinlendirdiktten sonra kullanmanız tavsiye ediliyor. Böylece suyun pH değeri dengelenmiş olacak ve kaktüsünüz çok daha sağlıklı olacaktır. 

Nerede durduğu ve ne kadar güneş aldığı son derece önemli:

kaktüs

Kaktüs bir çöl bitkisi tamam ama bunun anlamı sürekli güneş altında kalması demek değildir. Çünkü evlerimizde baktığımız kaktüsler, çölün ortasında yetişenlerden farklı bir türdür. Bu nedenle günde yalnızca birkaç saat direkt olarak güneşe maruz kalması yeterlidir. Aksi takdirde sarımsı bir renge bürünerek ağırmaya başlar ve bu da hastalandığını gösterir.

Kaktüsün nerede duracağı da en az günde ne kadar güneş alacağı kadar önemli bir noktadır. Kaktüsler havadaki nemi çekebilirler. Bu nedenle kaktüsünüz banyo ve mutfak gibi nemin çok olduğu yerlerde durabilir. Böylece sulama ihtiyacı da azalacaktır. Bu tür yerlerin ısısı genel olarak daha yüksek olduğu gibi direkt güneş almadığında bile sıcaklık dengesini sağlayacaktır. 

Gübreleme için takip etmeniz gereken özel bir dönem var:

kaktüs

Her kaktüs türü gübre istemez ama özellikle çiçek açan bir kaktüsünüz varsa mutlaka gübreleme yapmalısınız. Eğer kaktüsünüz bir sonraki baharda çiçeklensin istiyorsanız sonbaharın ilk günlerinden itibaren iki haftada bir gübre verebilirsiniz. Fakat amacınız var olan tomurcukların büyümesiyse ilkbaharda gübre vermeniz daha doğru olacaktır.

Piyasada ev bitkileri için satılan pek çok farklı türde gübre var. Bunların her biri farklı maddeler açısından zengindir. Kaktüsler özel bir maddeye değil, tüm maddelere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kaktüsünüz için kullanacağınız gübrede eşit ordan nitrojen, potasyum ve fosfor bulunmalıdır. Eğer bu tür bir gübre bulamazsanız kendiniz alıp karıştırarak doğru oranlara sahip bir gübre oluşturabilirsiniz. 

Kaktüsü yeni bir saksıya alırken çok ama çok dikkatli olun:

kaktüs

Eğer kaktüsünüz artık içinde bulunduğu saksının boyutlarını aşmaya başladıysa, saksının drenaj noktasında yoğunlaşma oluyorsa ya da saksının alt tabakasının değiştirilmesi gerekiyorsa yeni bir saksı vakti gelmiş demektir. Saksı seçimine dikkat ederek yen bir tane alın.

Yeni saksının tabanına çakıl taşı döşeyerek gerekli drenajı oluşturun. Saksının yarısına gelecek şekilde toprak yerleştirin. Kaktüsü bu toprağın tam ortasında yerleştirin ve çevresini toprakla kapatın. Biraz can suyu vererek toprağı canlandırın. Eğer dönemi gelmişse bu sırada gübresini de verebilirsiniz. Eski konumuna yerleştirerek toprağa alışmasını bekleyin. 

Kaktüs çoğaltılması için bazı dönemler kritik:

kaktüs

Her kaktüste olmasa bile evde bakılan pek çok kaktüs türünde yeterince büyüdüğü zaman küçük filizler çıkar. Genel olarak kök kısmında çıkan bu küçük filizleri farklı saksılara dikerek kaktüsünüzü çoğaltabilirsiniz. Taze filizi gövdeden koparırken son derece hassas davranmalısınız.

Kaktüs çoğaltma için en uygun dönem Haziran ve Eylül aylarıdır. Bu dönemde oluşan filizi yeni bir toprağa dikebilirsiniz. Parçanın topraktan çok uzun süre ayrı kalmamasına dikkat edin. Büyük bir saksı yerine küçük bir saksı tercih edin ve diktikten sonra can suyu verin. Yeni kaktüs ortalama bir hafta içinde alışmış ve büyümeye başlamış olacak.

En popüler ev bitkilerinden bir tanesi olan kaktüs bakımı nasıl olmalı sorusunu yanıtlayarak konu hakkında bilmeniz gereken bazı püf noktalardan bahsettik. Kaktüs bakımı konusunda kendi uyguladığınız yöntemleri yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Aloe Vera bakımıyla ilgili ipuçlarını ise bu içeriğimizde bulabilirsiniz: 

8
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
1
0
0