Plastik Bir Cismi Görme Bozukluğunu Gidermesi İçin "Lens" Diye Göze Takmak İlk Kimin Aklına Geldi?

2
1
0
0
0
İlk kimin aklına geldi plastik bir şeyi göz kusurunu engellemek için kullanmak? Evet, lenslerden bahsediyoruz!

Günümüzde kullanmayanın çok nadir olduğu bu lensler, ilk olarak nasıl ortaya çıkmış olabilir?

Nasıl işe yaradığını bulmak, gerçekten de çok zaman almış gibi duruyor. Öyle ki yüzyıllardır geliştirilmeye çalışılmış bu fikir.

Kontakt lensler, göz sağlığını korumak ve görme bozukluklarını düzeltmek için geliştirildi.

Kontakt lenslerin kökeni, büyük düşünürlerin ve bilim adamlarının yüzyıllar boyunca süren keşiflerine dayanıyor.

İtalyan deha Leonardo da Vinci, görme bozukluklarını düzeltmek için su dolu bir cam kabın içine bakmayı öneren ilk kişiydi. Bu fikir, kontakt lensin temel konseptini de gösteriyordu.

Fransız filozof Descartes, Da Vinci'nin fikrini daha da ileri götürerek suyun sadece korneaya temas etmesi gerektiğini öne sürdü.

kontakt lens

Bu ise kontakt lensin gelişiminde çok önemli bir adımdı. Ancak kontakt lensin modern versiyonunu geliştirmek için ilerlemeler 18. ve 19. Yüzyılları buldu. Bilim insanı John Herschel, insan gözünün kalıplarını kullanarak düzeltici merceklerin ön kısmını tasarlayacak bir yol geliştirdi.

İşte bu adım, kontakt lensin temellerini oluşturan bir adımdı…

İlk cam kontakt lenslerin prototipleri, FA Mueller ve Adolf E. Fick tarafından yapıldı.

kontakt lens

Bu lenslerin günümüzden çok daha ağır bir yapıda olması, gözü tamamen kaplaması gibi sorunlar hâliyle gündeme geldi. Optometrist William Feinbloom ise bu sorunların üzerine cam ve plastiği birleştiren bir kontakt lens geliştirmişti.

Bu lens, daha hafif olmasının yanı sıra göze daha iyi oksijen geçirgenliği sağladı, bu durum da daha rahat bir kullanım demekti.

Bilim insanı Kevin Touhy ise göze daha fazla oksijen girmesini sağlamak için lensleri küçülttü. Yapımında gözeneksiz plastik kullanan ilk kişiydi.

kontakt lens

Bu yeni tasarım, 1950'ler ve 1960'lar boyunca lenslerin popülerliğini artırmıştı. 1970'lerde yumuşak lenslerin piyasaya sürülmesiyle bu teknoloji iyice ilerledi. 1980'lerde ise günlük kullanım için lenslerin piyasaya sürülmesi, kullanıcıların hijyen ve konfor açısından daha fazla tercih etmesini sağlamıştı.

1990'ların sonlarına ve 2000'lerin başlarında daha fazla oksijen geçirgenliği sağlayan silikon hidrojel malzeme lensler standart hâle geldi.

Bugün, kontakt lens teknolojisi ise bununla bitti sanmayın, hâlâ gelişmeye devam ediyor. İlerleyen yıllarda 'akıllı kontakt lens' gibi yeniliklerle lenslerin görme deneyimini daha da geliştireceği ve hatta ilaç uygulamasını bile mümkün kılacağı tahmin ediliyor.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0