Hamburgerleriyle Dünyayı Fetheden McDonalds'ın Pizza İşine Girip Başarısız Olmasının Arkasındaki İlginç Hikaye

11
6
3
1
0
The Founder isimli film ile de başarısının arkasındaki mantık, düzen ve titizlik ile tasarlanmış iş modelinin, McDonalds’ın nasıl dünyanın en çok tercih edilen fast food restoranı zinciri olmayı başardığını görmüştük. Peki dünya devi olmayı başarmış bir marka sizce nasıl bir hata yapmış olabilir?

McDonald’s 119’dan fazla ülkede 34.000’den fazla restorana sahip bir fast food devi. İkonikleşmiş Big Mac hamburgeri ile tanınan McDonald’s, klasik hamburger menüsüne ek olarak ülkelere özel lokal tatları da menüsüne ekleyen, zaman zaman da yeni ürünleri menüsüne dahil eden bir marka. 

7'den 70'e çoğumuzun hayatına girmiş olan McDonald's, klasik McChicken'dan ikonik Big Mac'e kadar uzanan hamburger menüsüyle hızlı ve lezzetli yemek kültürünü bizlerle tanıştırdı. Peki geçmişte McDonald's menüsüne eklenen ve enteresan bir hikayeye sahip olan ürünü tahmin edin desek? Herhangi bir hamburger ya da patates çeşidi dediyseniz yanıldınız!

McDonald’s menüsü boyunca bir zamanlar menüye eklenip çıkarılan en ilginç ürün McPizza…

mcpizza

1980’lerde fast food sektöründeki pizza restoranlarının yükselişe geçmesi ile McDonald’s da pastadan pay almak için pizza konusundaki çalışmalara başlamıştı.

Her ne kadar hızlıca servis edilebilecek bir pizza geliştirmek kolay olmayacak olsa da 80’li yıllar McDonalds’ın altın yıllarıydı, hem müşterileri hem de paraları vardı ve yatırım yapılacak yeni bir alan bulmuşlardı: Pizza!

1989 yılında McDonald’s McPizza adını verdikleri ürünü müşterilerine sunmaya başladılar.

pizza

Uzun ve maliyetli bir çalışma sonucunda McDonald’s, yeni ürünü olan McPizza’yı menüsüne eklemeyi başardı. Amaç hem hızla büyüyen pizza restoranlarından pay almak hem de akşam yemeği servisi için menüde çeşitlilik sağlayarak müşterileri rakiplerinden uzaklaştırmaktı.

McDonald’s, pizza alanına girerek diğer pizza devleri ile de “pizza savaşını” başlatmış oldu. McDonald’s, pizza fikrini o kadar benimsedi ki bazı restoranları bir İtalyan pizzacısı gibi dekore etmeyi bile düşündü. Tabii daha sonrasında "keşke başka şeyleri de düşünseymişiz" diyeceklerinden habersizlerdi…

Peki McPizza’yı başarısızlığa sürükleyen ne oldu?

palyaço

McDonald’s verimli ve efektif bir şekilde müşterilerine hizmet verebilmek adına tüm mutfaklarını en verimli olacak şekilde dizayn etmekteydi. Fakat bu mutfaklar hamburgerler ve diğer yan ürünlere göre tasarlanmıştı.

Dolayısı ile restoran mutfaklarında ne hamburgerlerden katbekat büyük olan pizzaları pişirebilecek ne bir fırın ne de fırını koyabilecekleri bir alan vardı. Bu sorunu çözmek için McDonald’s, pizza satışı olan restoranlarda mutfakları yenilemek zorunda kaldı. Buna ek olarak “drive-through” denilen, araçlara satış yapılan pencerelere büyük pizza kutularının sığabileceği genişlikte değildi; dolayısı ile McDonald’s, pencereleri de genişletmek zorunda kaldı.

McPizza’nın kuyusunu kazan en büyük problem: Hız.

drive thru

McPizza’yı geliştirmek, menüdeki diğer ürünleri geliştirmekten çok daha uzun sürmüştü. Buna ek olarak, McPizza diğer ürünlere kıyasla çok daha geç pişen bir üründü. Pizza da dahil olmak üzere tüm pazarlama faaliyetlerini hız üzerine kuran McDonald’s ne yazık ki hız konusunu küçümseyerek çok büyük bir hata yapmış oldu.

Çünkü hızlı bir şekilde yemeklerine kavuşmaya alışmış olan McDonald’s müşterisi için McPizza çok geç hazır oluyordu. Tahmin edilebilir ki diğer ürünlere hem daha pahalı hem de daha yavaş servis edilen bu ürün ne yazık ki McDonald’s müşterisi tarafından beklenilen ilgiliyi göremedi…

McPizza’nın hazin sonu…

Uzun araştırmalar, büyük maliyetler, büyük hevesler ve yıkılan hayalleri ile McDonald’s, pizza savaşının kaybedeni oldu. Sizce bir ders aldı mı?

11
6
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
6
3
1
0