Dişi Hayvanların Göğüslerinde Memeler Gizliyken İnsanlarda Neden Dışa Doğru Çıkıntılı?

50
20
13
9
1
Diğer memeli hayvan dişilerinin memelerinin doğum sırasında büyürken insanların ergenlik döneminde memelerinin büyümeye başladığını fark ettiniz mi? Bugün sizlere insan dişilerinin memelerinin neden çocuktan bağımsız olarak oluştuğunu açıklayacağız.

Belki de daha önce hiç kafa yormadık, ancak aslında düşününce "gerçekten öyle" dediğimiz şeyler var. Bunlardan biri de insan dişisinde bulunan memeler. İnsan dişilerinin memesinin boyutu bir gebeliğe bağlı olmaksızın ergenlik döneminde büyümeye başlar. Yuvarlak bir biçimde büyüyen memeler, hiç doğum yapılmasa dahi orada kalmaya devam eder. Peki tüm memeliler arasında sadece insan dişisine ait olan bu yuvarlak ve büyük memenin sebebi ne olabilir?

Bugün sizlere insan dişisinin memelerinin bilime göre neden kalıcı olarak büyük ve yuvarlak olduğunu açıklayacağız. Bu konuda bazı teoriler var, ancak bilim insanlarının en çok üzerinde durduğu teorinin cinsel seçilime bağlı oluşan meme yapısı olduğunu söyleyebiliriz. 

Diğer hayvanlarda doğum sırasında oluşan memeler neden insan dişisinde önceden büyür ve yuvarlaklaşır?

insan meme

Biz insanlar primat takımının içerisinde yer alan memeli canlılarız. Memeli canlılar yavrularını salgıladıkları süt ile beslerler. Bunun için de memeye ihtiyaçları vardır. Maymundan köpeğe tüm memeli canlılar hamile kaldıklarında memeleri büyümeye başlar. Yavrular süt ile beslenip görev tamamlandığında ise bu memeler yeniden küçülür. İnsan dişisinde ise durum bu şekilde işlemez. Ergenliğe girdiğinde memeleri de büyümeye başlayan insan dişilerinin diğer memeli dişilere göre daha farklı bir süreçten geçmesinin bazı nedenleri var.

Öncelikle insan dişilerinin memelerinin büyük olmasıyla ilgili ortada birden fazla teori var, ancak aralarında özellikle biri öne çıkıyor. İnsan dişilerinde görülen yağ bezeleriyle desteklenmiş memelerin süt üretimini artırması gerekçesiyle üreme avantajı yarattığını düşünebiliriz, ancak bu teori tek başına karşılık bulmuyor. Çünkü diğer memeli ve primatlar da yavruları için yeterli düzeyde süt üretebiliyor.

İnsan dişisinin memeleri aslında yavrular için çok da uygun değil.

goril

İnsan dişilerindeki büyük ve yuvarlak memenin farklı bir avantaj sağlaması gerekiyor, çünkü maymun gibi primatlarda görülen sarkık memeler yavruların ağzına alıp süt emmesi için daha kolay bir konfor alanı sunuyor. Üstelik yuvarlak biçimli memeler yavruların süt içmek için memeyi ağzına almasını zorlaştırdığı gibi yavrunun nefes yolunu da daraltıyor. Tüm bunlara baktığımızda insan dişilerindeki memenin önceden çıkmasının yavruya bağlı olmadığını görüyoruz. Bu noktada en kabul gören teori ise cinsel seçilim olarak karşımıza çıkıyor.

İnsanların iki ayağının üzerinde yürümeye başlaması cinsel seçilimi de etkiledi. Bunun sonucunda insan dişisinin memeleri kalçanın yerini almaya başladı.

Kadın evrimi

İnsan türünün belki de en büyük adımlarından biri olan iki ayak üzerinde durma, insan dişisinde memelerin hamilelikten bağımsız olarak büyük ve yuvarlak şekillerde çıkmasına neden olmuş olabilir. Bunun nasıl mümkün olduğunu sorabilirsiniz. İnsanlar dışındaki primatlar nadiren de olsa iki ayak üzerinde durabiliyorlar, ancak çoğu zaman onları dört ayakları üzerinde görüyoruz. Bu da cinsel bir birleşme sırasında erkeğin dişiye arkadan yaklaşmasını kolay kılıyor. Örneğin maymunlarda dişilerin kalça çevresinde büyüme ve üreme organının olduğu yerde kızarma görülebilir. Bunun sebebinin cinsel seçilim olduğu düşünülüyor. Burada maymun dişi, erkeğe üreme için uygun olduğunu gösteriyor.

İnsanlarda ise iki ayak üzerinde durmayla birlikte durum değişiyor. Dik duruşa geçen insan için cinsel seçilim de değişmeye başlıyor. Daha önce sadece kalçalar cinsel seçilim için önemliyken ayağa kalkan insanlarda memeler de cinsel açıdan önemli olmaya başlıyor. İnsanların iki ayak üzerinde durmasıyla birlikte cinsel birleşmeler de yüz yüze bakarak gerçekleşmeye başlıyor. Bununla birlikte kadınlarda vajina ön tarafa doğru gelmeye başlarken memeler de cinsel seçilimle birlikte büyüyüp yuvarlaklaşıyor. Bu avantajla birlikte ayağa kalkma sonucu gözden uzaklaşan kalçaların yerine memeler geçiyor. 

Kadın meme

Şu anda insan dişisinde oluşan memelerle ilgili en çok kabul gören teori cinsel seçilim kaynaklı. Hem kalça hem de meme bölgesinde oluşan yağ depoları bulunan insan dişileri cinsel seçilim sırasında erkekler tarafından tercih edilerek zamanla baskın hale geçiyor. 

Bugün sizlere diğer memelilere nazaran neden insan dişilerinin ergenlik döneminden sonra büyük ve yuvarlak memeye sahip olduğunu açıkladık. Bu tarz içeriklerin devamını gelmesini istiyorsanız bizlere yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Livescience, Discover, ScienceDirect, Insider, Bilimfili

50
20
13
9
1
Emoji İle Tepki Ver
50
20
13
9
1