Meta, 10 Yıl Sonra İlk Kez 'Gelir Kaybı' Yaşadığını Açıkladı: Peki Bu Kaybın Sebebi Ne?

11
1
1
1
0
Meta, ikinci çeyrek gelir sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamada, gelir ve karlılığın düştüğü açıklandı. Böylelikle 10 yıldır devam eden gelir artışı trendi bozulmuş oldu. Ancak buna rağmen Meta, kullanıcı sayılarında artış olduğunu duyurdu.

Meta, 2022'nin ikinci çeyreğine ilişkin mali durum raporunu yayınladı. Yayınlanan rapor, oldukça dikkat çekiciydi. Çünkü şirket, 10 yıl sonra ilk kez gelir kaybı yaşadığını açıkladı. Bu kayıp çok büyük oranlarda olmasa da Meta yetkilileri, gelir düşüşlerinin devam edebileceğini düşünüyor. 

Meta'nın açıklamalarına göre ikinci çeyrekte şirketin kasasına giren para, 28,8 milyar dolardı. Bu rakam, geçtiğimiz yılın aynı döneminden yüzde 1 daha az. Bu gelir düşüşü, beraberinde karlılığı da azalttı. 6,7 milyar dolar kar eden şirketin kar oranı, geçtiğimiz yılın aynı döneminden yüzde 36 daha düşük.

Gelir kaybının en önemli nedeni, Apple

Meta

Analistlere göre Meta'daki gelir kaybının en önemli nedeni Apple. Hatırlayanlarınız olacaktır; Apple, iOS'a getirdiği yeni bir özellik ile kullanıcıların hedeflemeli reklamlar için 'izinsiz' izlenmesini imkansız hale getirdi. Bu da reklamverenlerin doğru hedef kitlesine ulaşmasını engelledi. Küresel ekonomik koşullar da göz önünde bulundurulduğunda, reklamveren sayısının da azaldığı düşünülüyor.

Gelirler düşse de kullanıcı sayısında artış var

Meta tarafından yapılan açıklamalar gelir kaybı yaşandığını gözler önüne sermiş olsa da kullanıcı sayısı konusunda yüzler gülüyor. Öyle ki Facebook'un günlük kullanıcı sayısı yüzde 3 artışla 1,97 milyara ulaştı. Meta'ya ait Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalardaki aktif kullanıcı sayısı ise 2,88 milyar kişiye ulaşmış durumda. Bu rakam, yıllık bazda yüzde 4'lük artışa denk geliyor.

Kaynak : https://investor.fb.com/investor-news/press-release-details/2022/Meta-Reports-Second-Quarter-2022-Results/default.aspx
11
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
1
1
1
0