Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır? Adım Adım Anlattık

3
2
1
1
0
Zemin gibi bir alanı iki boyutlu ölçmek için metrekare cinsinden bir değerlendirme yapmak gerekir. Alanın metrekare genişliği üzerinden o alana konulacak eşyaların da uygun olup olmadığı anlaşılabilir. Peki metrekare hesaplama nasıl yapılır? Gelin metrekare hesaplamanın en kolay yöntemini adım adım tüm detaylarıyla görelim.

Günümüzde artık neredeyse her şeyi internetten alıyoruz. Bazı ürünlerin ölçüleri herkesin anlayabileceği şekilde oluyor ancak bazen daha büyük ürünlerde sorunlar çıkabiliyor. Örneğin odanıza yeni bir masa ya da salonunuza yeni bir koltuk alacaksınız. Koltuk belli, salon belli. Acaba bu koltuk, o salona sığar mı? İşte bu sorunun cevabı hem salon zemininin hem de koltuğun metrekare cinsinden genişliğini bulduğunuz zaman çözülecektir.

Metrekare ölçüm değerlendirmesini genellikle evlerde görüyoruz. Ancak bu ölçüm belirli bir odanın belirli bir alanında yapılabileceği gibi o zemin üzerinde yerleştirilen bir nesne için de yapılabilir. Çünkü metrekare genişliği, iki boyutlu bir ölçüm ile elde edeceğimiz bir ölçüdür. Biraz karmaşık görünebilir ama emin olun kolayca ölçebilirsiniz. Gelin metrekare hesaplama nasıl yapılır yakından bakalım ve hesaplama yöntemini adım adım tüm detaylarıyla  görelim.

Metrekare hesaplama nasıl yapılır?

  • Adım #1: Güvenilir bir metre ölçüm aracı kullanın:
  • Adım #2: Alanın uzunluğunu ölçün:
  • Adım #3: Alanın genişliğini ölçün:
  • Adım #4: Tüm ölçüleri aynı birime dönüştürün:
  • Adım #5: Alan uzunluğu ile alan genişliğini çarpın:
  • Adım #6: Ölçüyü yuvarlayabilirsiniz:

metrekare hesaplama

Adım #1: Güvenilir bir metre ölçüm aracı kullanın:

Metrekare ölçümü için kullandığınız aracın doğru değerlere sahip olduğundan emin olun. Örneğin mezura gibi plastik ölçüm araçları zaman için şeklini bozduğu için doğru sonuç vermeyebilir. Şerit metre olarak adlandırılan ve daha güçlü malzemelerden üretilen araçlar ise kolay kolay deforme olmazlar.

Eğer ilk kez böyle bir metre ölçüm aracı alacaksanız ileriye dönük bir ürün almayı düşünebilirsiniz. Örneğin ölçeceğiniz alanlar çok uzun değilse kendinize 2 metrelik bir aracın yeteceğini düşünebilirsiniz. Ancak gün olur daha uzun bir alan ölçmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle bu tür ufak ürünler satın alırken bile biraz geleceği düşünmekte yarar var.

Adım #2: Alanın uzunluğunu ölçün:

Genel olarak metrekaresi ölçülmek istenilen alanlar dikdörtgen olduğu yani bir kısa ve bir uzun kenarı olduğu için uzun kısım ölçülerek başlanır. Bu tür bir ölçüm yaparken son derece dikkatli olmalısınız. Metrenin ucunu doğru noktaya sabitlemek önemli. Ölçümü kaydederken detaylara dikkat etmelisiniz. Santimetre olarak da ölçümün detaylarını not alın.

Adım #3: Alanın genişliğini ölçün:

Metrekare cinsinden değerini öğrenmek istediğiniz alanın uzunluğunu ölçtükten sonra sıra geldi genişliğine yani daha kısa olan kenarına. Uzunluk ölçer gibi aynı şekilde genişliği de ölçün. Sabitlemeyi doğru yaptığınızdan emin olun. Santimetre olarak da ölçümün detaylarını not alın.

metrekare hesaplama

Adım #4: Tüm ölçüleri aynı birime dönüştürün:

Ölçümleri tamamladınız, güzel. Şimdi elinizde bir takım sayılar var. Bu ölçümlerden bazıları metre, bazıları santimetre cinsinden olabilir. Eğer siz metrekare cinsinden bir ölçü istiyorsanız bunların hepsini metre cinsine çevirmelisiniz. Ondalık nokta işaretiyle santimetre değerlerini de eklemeyi unutmayın. Örnek vermek gerekirse;

  • 35 cm = 0.35 m, yani 2 m 35 cm = 2 m + 0.35 m = 2.35 m
  • 8 cm = 0.08 m, yani 1 m 8c m = 1.08 m

Adım #5: Alan uzunluğu ile alan genişliğini çarpın:

Metrekare cinsinden değerini öğrenmek istediğiniz alanın hem uzunluğu hem de genişliği metre olarak elimizde. Şimdi bu iki ölçüyü birbirleriyle çarpın. Elde ettiğiniz değer, ölçümlerini yaptığınız alanın metrekare genişliğidir. Örnek vermek gerekirse;

  • 2.35 m x 1.08 m = 2.538 metrekare

Adım #6: Ölçüyü yuvarlayabilirsiniz:

Örnekte olduğu gibi elimizdeki metre ölçülerini birbiri ile çarptıktan sonra 2.538 metrekare değerini bulduk. Bu tür bir değer kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle 2 milimetrenin lafını yapmayarak söz konusu alanın ölçüsünü 2.54 metrekare olarak düşünebilirsiniz. Bu şekilde dilediğiniz her türlü alanın ve nesnenin metrekare cinsinden değerini ölçebilirsiniz.

Karmaşık şekillerde metrekare nasıl hesaplanır?

metrekare hesaplama

Adım #1: Ölçmek istediğiniz şekli parçalara ayırın:

Bazen metrekaresini ölçmek istediğiniz alanlar, elinizdeki metre ölçüm aracının ölçebileceğinden çok daha büyük olabilir. Böyle bir durumda ölçmek istediğiniz alanı hayali parçalara bölün. Bu parçaların göz kararı da olsa birbirine yakında olmasına ve kare ya da dikdörtgen şeklinde kolay ölçülebilir olmasına dikkat edin.

Adım #2: Her bir parçanın metrekaresini ölçün:

Ölçmek istediğiniz alanı daha ölçülebilir parçalara böldükten sonra her bir parçayı yukarıda anlattığımız adımları uygulayarak ölçün. Her bir parçanın metrekare ölçüsünü toplayın. Toplamdan elde ettiğiniz değer, o geniş alanın metrekare genişliğindedir. Elbette bu şekilde genel bir ölçü almış olursunuz. Nokta atışı bir değerlendirme için çok daha profesyonel ölçüm cihazları gerekebilir.

Adım #3: Üçgen şekilleri dik üçgen olarak ölçün:

Diyelim metrekaresini ölçmek istediğiniz alan bir üçgen, sorun yok. 90 derecelik açıyı bulun ve onu bir dik üçgen olarak değerlendirin. Daha sonra 90 derecelik köşenin iki yanındaki kenarları ölçün, birbirleriyle çarpın ve sonucu ikiye bölün. İşte size üçgenin alanı. Eğer bu alan dik üçgen değilse üstüne hayali bir kare çizerek 90 derecelik açıya sahip köşeyi bulabilirsiniz. 

Adım #4: Dairenin alan ölçümünü yapın:

Diyelim metrekaresini ölçmek istediğiniz alan bir daire, bu da sorun değil. πr2 formülünü kullanarak dairenin alanını ölçün. Yani dairenin merkezinden çembere olan mesafeyi ölçün, kendisiyle çarpın ve sonra pi sayısı olan 3.1416 ile çarpın. Elde ettiğiniz değer, o dairenin alanıdır. Daire ölçümü sırasında iki kişi gerekebilir çünkü biri dairenin ortasında olup ucu sabit tutmalıdır. Biraz karmaşık bir işlem gibi görünse de ölçüleri doğru aldıktan sonra çarpma işlemlerini kolayca gerçekleştireceksiniz.

Bir alanın iki boyutlu ölçüm değeri için kullanılan metrekare hesaplama nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak metrekare ölçümü için uygulayabileceğiniz yöntemleri adım adım tüm detaylarıyla anlattık. Eğer daha önce bu tür bir ölçüm yapmadıysanız işin ustalarından yardım almaktan çekinmeyin. 

3
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
1
0