Microsoft Teams, Metaverse Figürlerini Andıran 'Avatarları' Tüm Kullanıcılara Sunmaya Hazırlanıyor

3
1
1
0
0
Microsoft Teams üzerinden yapılan görüşmelerde kullanılabilecek yeni avatarların tüm kullanıcılara sunulacağı tarihi açıklandı. Üstelik bu avatarlar kamerasız da kullanılabilecek.

Günümüzde pek çok internet kullanıcısı için gizlilik ve mahremiyet büyük önem taşıyor. Bunun için de internette kullandığımız araçlardan biri avatarlar. Özünde “suret” anlamına gelen avatarlar, dijital dünyada bizim yerimize geçip bizi temsil ediyor. 

Her ne kadar Zuckerberg, Facebook’u Meta haline getirip insanları Metaverse’e toplamaya çalıştıysa da pek başarılı olamamıştı. Görünüşe göre Microsoft yakın zamanda bizleri Teams üzerinden dijital suretlere kavuşturacak.

Yeni 3 boyutlu avatarlar çok yakında herkesin kullanımına sunulacak

metaverse

2022 sonbaharında Microsoft Teams'in Teknik Erişim Programı’na dahil olan kişilere sunulan özellik, toplantılarda kullanmak üzere 3 adet avatar oluşturulmasına izin veriyordu. İlk olarak Kasım 2021’de bir blog gönderisinde firmanın dijital danışmanlık servisleri CTO’su John Roach tarafından duyurulan özelliğin nihayet tüm kullanıcılara sunulacağı açıklandı.

Mayıs ayından itibaren tüm Teams kullanıcılarına sunulacak özellik sayesinde kullanıcılar herhangi bir kameraya ihtiyaç duymadan avatarlarını kullanabilecek. Kameranın kapalı olması durumunda konuşma şeklinize ve ses tonunuza göre otomatik hareket eden avatarlar, toplantıdaki insanlara daha gerçekçi bir deneyim sunacak. Kameranız açık olduğundaysa avatarlar birebir olarak hareketlerinizi taklit edebilecek.

Özellikle hibrit çalışma modelinde daha fazla ifade özgürlüğü sağlaması planlanan avatarların görünüşleri ve kıyafetleri de kullanıcılar tarafından anlık olarak düzenlenebilecek. Ayrıca Teams mağazasından indirip kullanabileceğimiz çok sayıda da aksesuar bulunuyor.

Bunun yanında Microsoft, yaptığı açıklamada bu avatarların yakında Meta Quest VR gözlükleri için kullanıma sunulacak Teams uygulamasında da 3D olarak kullanılacağını da belirtti.

Microsoft yetkilileri ilerleyen dönemlerde Teams'in avatar sistemini daha da geliştirmek istediklerini ve bu avatarları tüm Microsoft uygulamalarına entegre etmeyi planladıklarını da belirtti.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/metaverse-style-avatars-are-now-available-in-microsoft-teams
3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0