Yıllardır Beklediğimiz Hayvanları Koruma Kanunu Meclise Sunuldu

83
10
3
0
0
Türkiye'nin uzun zamandır beklediği hayvan hakları kanunu resmileşiyor. Meclise sunulan kanun taslağı, kabul edildiği takdirde hayvanlar resmi olarak 'can' olarak görülmeye başlanacak. Minik dostlarımızın can statüsüne alınması, onlara karşı işlenen suçlara karşı ağır cezalar getiriyor.

Türkiye, yıllardır tartışılan ancak bir türlü somut bir adım atılmayan hayvan hakları yasasını resmileştirmeye hazırlanıyor. Eğer bu yasa tasarısı mecliste kanunlaşır ve yürürlüğe girerse, nihayet hayvan dostlarımız da bazı haklara sahip olabilecekler. Geç kalsa da nihayet hazırlanmış olan taslağın en önemli yanı, hayvanları mal statüsünden çıkararak can statüsüne alması.

Bildiğiniz üzere Türkiye'deki mevcut kanunlar, hayvanları bir mal olarak görüyordu. Bu bağlamda hayvanlara karşı işlenmiş olan kasten öldürme, işkence etme, dilimiz varmasa da cinsel istismar gibi suçlar, ağır şekilde cezalandırılmıyordu. İşte bu durum, hazırlanan kanun teklifiyle değişecek. Bundan sonra hayvanlara karşı işlenmiş herhangi bir suç, bir canlıya işlenmiş şeklinde yorumlanacak.

Hayvanların haczedilmesi durumu da ortadan kalkıyor

Hayvan hakları yasası

Mevcut koşullar altında birisi tarafından sahiplenilmiş olan bir hayvan, sahibinin borcu karşılığında haczedilebiliyordu. Hazırlanan kanun teklifi ile bu durum da ortadan kalkacak.

Hazırlanan kanun teklifi kapsamında bir hayvanın sahipli ya da sahipsiz olması ayrımı da ortadan kaldırılıyor. Yani bir kişi sahipli ya da sahipsiz bir hayvana karşı suç işlerse, bunun kanun karşısında hiçbir farkı olmayacak. Ayrıca hayvanlara karşı işlenen suçlarda resen harekete geçilecek. Yani bir hayvan sahibi, kendi hayvanına karşı işlenmiş bir suça karşı şikayetçi olmamış olsa bile yargı, bu konunun üzerine gidecek.

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/gundem/ak-parti-grup-baskan-vekili-mahir-unaldan-onemli-aciklamalar-41843902
83
10
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
83
10
3
0
0