Ölümsüzlüğü Ararken Yapılan İcat: Havai Fişek

47
9
4
3
1
Günümüzde takımların şampiyonluk kutlamalarından, düğünlere, yılbaşı kutlamalarına kadar birçok farklı alanda kullanılan havai fişek, aslında ölümsüzlük arayışının bir ürünü olarak ortaya çıktı.

Günümüzde kutlamalarda, düğünlerde ve çeşitli organizasyonlarda bir çeşit görsel eğlence olarak patlatılan havai fişekler, ilk kez patladığında amaç herhangi bir kutlama ya da eğlence değildi. Hatta bir kimyacının yaşadığı şanssızlık sonucu patlamıştı.

Bu patlamanın arkasındaysa geçmiş yüz yıllarda ömür uzatmak, taşı altına çevirmek gibi birçok farklı alanda denemeler yapılan simya yatıyordu. Çin’de özellikle ölümsüzlüğü bulmak için kullanılan simya, bu alanda önemli gelişmeler kaydedemese de günümüz kutlamalarına farklı bir renk katmayı başardı.

Ölümsüzlüğü bulmaya çalışan ancak havai fişeği bulan Çinli kaşif, ilk olarak kömür ile oksitleyici nitelikteki potasyum nitratı karıştırdı. Ardından kömürün tutuşma sıcaklığını düşürecek olan sülfürü de bu karışıma ekledi ve barut patladı. 9.yy Çin kaynaklarında anlatıldığına göre, bu olay sonrası çalışılan bina tamamen kül, bilim insanlarının elleri ve yüzleri yandı.

Bu karışım, daha sonraları dini ritüeller ve yılbaşı kutlamalarında kullanıldı. O zamanlar henüz şu an ki havai fişekler gibi rengarenk de değildi, sadece patlamadan ibaretti ve kötü ruhları kovduğuna inanılıyordu.

Çok farklı amaçlar için üretilen ve barut adı verilen bu icat, çok daha sonraları savaşlarda da kullanıldı ve belki de dünyanın gidişatını değiştirdi. Ayrıca barutu 13.yy’da Avrupa’ya götüren isim de Marco Polo oldu.

Kaynak : http://arkeofili.com/havai-fisegin-kokeni-cindeki-olumsuzluk-arayisina-dayaniyor/
47
9
4
3
1
Emoji İle Tepki Ver
47
9
4
3
1