İnternetten Satranç Oynamak İsteyenlerin Ziyaret Edebileceği 10 Site Tavsiyesi

7
1
1
0
0
Cep telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan online satranç oynamak mümkün. Arkadaşlarınız veya hiç tanımadığınız diğer oyuncular ile online satranç turnuvaları gerçekleştirebileceğiniz, online satranç oyunları site tavsiyeleri listemizle karşınızdayız.

Bir oyun olmakla birlikte, kişinin gelişimine oldukça fayda sağlayan Satranç, yüzyıllardır oynanmaya devam ediyor. Hatta, yalnızca bir oyun olmakla kalmayıp, dünya genelinde Satranç üzerine turnuvalar düzenleniyor ve kazanan oyunculara ödüller dağıtılıyor. Gerek okul çağında, gerek ise günlük yaşantımızda en az bir kez satranç oynamış olmamızla birlikte, özellikle hızlı düşünmemize ve karar almamıza yardımcı olmuştur.

Günümüz teknolojisiyle birlikte, satranç oynamak için bir satranç tahtasına ve karşınızda duran bir oyun eşine ihtiyacınız yok. Web sitesi üzerinden bile artık online satranç oyunları sayesinde satranç zevkinizi yaşayabilir, karşınıza çıkacak random insanlar ile turnuvalar yaratabilirsiniz. Biz de sizler için ister evinizde, ister ofisinizde, isterseniz bir cafede bile kolaylıkla oynamanızı sağlayan satranç sitelerini bir araya topladık. Dilerseniz hiç uzatmadan içeriğimize geçelim.

Online satranç oynayabileceğiniz siteler:

Dünya'daki en büyük online satranç oynama sitesi: Chess.com

chess üzerinden satranç oyna

Online satranç oynamak için kalabalık bir site istiyorsanız, online satranç oyunları listemizin ilk üyesi Chess.com’u tercih edebilirsiniz. 25 milyonu aşkın oyuncusu bulunan Chess.com, satranç oynamayı seven kullanıcılar için vazgeçilmez sitelerden bir tanesi. Yapay zeka veya gerçek insanlarla online oynayabilir, oyun esnasında rakibiniz ile sohbet edebilirsiniz. Başlangıçta satranç bilginizi soran Chess.com, seçtiğiniz seviyeye göre size rakip belirliyor.

Üstelik oyuna başladığınızda sağ tarafta bulunan panelden ek süre ve rövanş isteyebilir, yapılan hamlelerin tekrarlarını bir butona tıklayarak kolaylıkla izleyebilirsiniz. Platform yalnızca satranç yerine, size oynayabileceğiniz birkaç oyunu bir arada sunuyor. Yani yalnızca satranç oynamak için değil, aynı kategoride birçok oyunu ücretsiz bir şekilde oynamak içinde Chess.com adresine gidebilirsiniz.

Yalnızca profesyoneller için: Chess24

chess24

Daha çok profesyonel bir şekilde online satranç oyuncularına hitap eden Chess24, site içerisinde size birçok imkan sunuyor. Site içi turnuvalar düzenlemen, belli lider tablosundaki kişilerin turnuvalarını canlı bir şekilde izlemenizi sağlayan Chess24, yalnızca satranç oynamaktan ziyade sizi satranç üzerine eğitmeye odaklanıyor. Aynı zamanda, bir önceki sitemizde de olduğu gibi yapay zeka veya gerçek insanlarla oyun oynayabilirsiniz.

Daha basit tüyolarla hem oynayabileceğiniz, hem de öğrenebileceğiniz bir site: Lichess

lichess

Diğer kullanıcıların oluşturduğu lobilere katılabileceğiniz, puanlı veya puansız olarak oynayabileceğiniz, satranç hakkında ufak tüyolar alabileceğiniz bir site olan Lichess; hem profesyonellere, hem de yalnızca satranç oynamak isteyen kullanıcılara hizmet veriyor. Platform içerisinde oyun oynayarak lider tablosunda yerinizi alabilir, kurduğunuz ekip ile turnuvalara katılıp şampiyon olabilirsiniz. Lichess’i aktif olarak yüzlerce oyuncu kullanmaya devam ediyor.

Yalnızca premium kullanıcıların satranç oynayabileceği platform: Internet Chess Club

ICC

Gelelim online satranç oynamak isteyen premium kullanıcıların tercihine. Internet Chess Club, üyeli ücretlikler üzerine kurulu ve zamanın en iyi online satranç siteleri arasında en başta gelen siteydi. Internet Chess Club’a üye olmak ücretli olsa da, ilk bir ay boyunca deneme sürümünden faydalanabiliyorsunuz. Satranç konusunda büyük ustalarla yarışmak, satranç şampiyonları ile bir araya gelmek için Internet Chess Club’u tercih edebilirsiniz.

Daha sade, daha basit özellikler ile tek odak en iyi satranç oyununu oynayabilmek: FICS: Free Internet Chess Server

fıcs satranç sitesi

Bir üst maddede söylediğimiz, yalnızca premium üyelere izin verilen Internet Chess Club ücretli olduğu için ona rakip olarak kurulan FICS, oldukça sade ve basit özelliklere sahip bir online satranç sitesi. Günümüz satranç arayüzlerine göre oldukça eski kalan FICS: Free Internet Chess Server, kendine ait bir satranç tahta arayüzü bulunmadığı için farklı arayüzler indirmenize olanak sağlıyor.

Farklı kategorilerde ve farklı düzenlerde satranç deneyimi yaşamak istiyorsanız: Playchess.com

playchess satranç sitesi

Playchess.com; yıldırım, mermi ve yavaş olmak üzere toplamda üç kategoride oyun oynamanızı sağlıyor. Eğer yeni bir satranç oyuncusuysanız, sizlere ipuçları ile birlikte oyun oynama imkanı sunan online satranç oynama sitesi, içerisinde bulunan eğitim videoları, dersler sayesinde daha hızlı satranç öğrenmenizi de sağlıyor. Daha önce yaptığınız turnuvaları kaydedebileceğiniz ve daha sonradan analiz edebileceğiniz platform, kendisine ait bir mağaza da bulunduruyor.

Yalnızca satranç ile kalmayıp, diğer zeka geliştirici oyunları da oynamak istiyorsanız: GameKnot

gameknot satranç sitesi

Yalnızca ücretsiz ve herhangi bir üyelik işlemi istemeyen bir satranç sitesi istiyorsanız, GameKnot tam olarak size göre. Tamamiyle basit bir arayüze sahip GameKnot, herhangi bir işleme gerek duymadan direkt olarak oyuna başlamanızı sağlıyor. Elbette, oyun oynarken GameKnot’ta bulunan diğer kullanıcılar ile de sohbet edebilir, isterseniz oyun esnasında ufak tüyolar alabilirsiniz. Ekstra olarak, eğer yeni bir satranç oyuncusuysanız, platform size turnuvalarınızda bilmeniz gereken bilgileri hızlıca verebiliyor.

Cep telefonunuz veya tabletiniz üzerinden oynama imkanı sunuyor: Red Hot Pawn

satranç oynamanın faydaları

İster telefonunuzdan, ister ise bilgisayarınızdan kolaylıkla oynayabileceğiniz Red Hot Pawn, sürekli olarak diğer kullanıcılar ile etkileşimde olmanızı sağlıyor. Oldukça sade ve mobil uyumlu arayüzü sayesinde, platforma girer girmez direkt olarak oynamaya başlayabiliyorsunuz. Red Hot Pawn’a kayıt olmak tamamiyle ücretsiz ve farklı oyun modlarını da içerisinde barındırıyor.

Ünlü satranç vlogger'i tarafından kurulan: Chessworld.net

chessworld

Ünlü satranç vlogger’ı Tryfon Gavriel veya namıdiğer Kingscrusher tarafından kurulan ve onlarca ülkeye hizmet veren Chessworld.net, satranç oynarken arkadaşlarınızla konuşmayı, yeni insanlar tanımayı hedefleyen bir sitedir. Asıl amacı yalnızca satranç olmak yerine, aynı zamanda sosyal bir platform görevi de görmeye çalışan Chessworld, kayıt olması tamamiyle ücretsiz bir platform. Ama eğer dilerseniz, ek bir ücret ödeyerek platformun size sunduğu ekstralardan yararlanabilirsiniz.

Tamamiyle eski usül, ücretsiz satranç keyfi: Itsyourturn.com

istyourturn

Oldukça basit bir şekilde satranç dahil olmak üzere, birçok oyunu tek bir siteden oynayabilmenizi sağlayan Itsyourturn, kayıt olması tamamiyle ücretsiz bir platform. Kayıt olmadan oyun oynama imkanı sunmayan site, listede bulunan diğer online satranç sitelerine göre daha basit bir yapıya sahip. Ham bir şekilde satranç oynamak istiyorsanız, Itsyourturn.com tam olarak size göre.

Satranç oynayabileceğimiz internet sitelerine baktık. O zaman hatırlayalım: Satranç’ın faydaları nelerdir?

online satranç oynamak

  • Başkalarının bakış açısından görme yeteneğinizi geliştirir
  • Hafızanızı ve düşünme gücünüzü geliştirir
  • Bir akış içinde hamle yapabilmenizi sağar
  • Yaratıcılığınızı artırır
  • Daha iyi planlama becerilerinizi güçlendirir
  • Hızlı düşünme ve kolay karar alma yeteneğinizi güçlendirir.
  • Rekabet becerilerinizi güçlendirir.

Telefonunuz veya bilgisayarınız üzerinden kolaylıkla online satranç oyunları oynamanızı sağlayan siteleri sizler için listeledik. Satranç oynamak, eskiden olduğu gib artık zor değil. Siz de arkadaşlarınızla, bir yapay zekayla veya hiç tanımadığınız farklı bir oyuncu ile online satranç oynamak isterseniz yukarıdaki siteleri tercih edebilirsiniz. Sizlerin online satranç oynamak için tercih ettiğiniz siteler hangileri? Bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

Tarayıcıdan oynayabileceğiniz ücretsiz oyunlara bu içerikten göz atabilirsiniz:

7
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
1
0
0