Yapay Zeka, Hukuk Danışmanı Oldu: Open AI, Türkiye’de de Hizmet Veren Bir Hukuk Firması ile İş Birliği Kurdu

8
2
2
0
0
Birleşik Krallık merkezli dünyaca ünlü hukuk firması A&O, bugünden itibaren Open AI tarafından geliştirilen Harvey isimli yeni yapay zekâ platformunu danışman olarak kullanacaklarını açıkladı.

Yapay zekâ, artık yavaş yavaş hayatın her alanında yerini almaya başladı. Saniyeler içinde sesinizi taklit edebilen, dublaj yapabilen, yazıyı müziğe dönüştüren ve hatta sizin için internette arama yapabilen yapay zekâlara ek olarak mahkemede sizi savunacak bir yapay zekâ modeli bile üretildi.

Tabii ki firmalar da yapay zekâ araçlarını yavaş yavaş iş hayatlarına dahil etmeye başladı. Londra merkezli bir uluslararası hukuk firması da yapay zekâ teknolojilerini kullanmaya başlayan firmalar arasında yerini aldı.

Avukatlar için, avukatlar tarafından geliştirildi

Ülkemizde de danışmanlık hizmeti veren ve dünyanın en büyük 3 hukuk firmasından biri olarak kabul edilen Allen & Overy (kısaca A&O) bugün yaptığı açıklamada özel olarak tasarlanan Harvey AI isimli yapay zekâ platformunu danışman olarak kullanacaklarını açıkladı.

İsminin Suits dizisindeki Harvey Specter karakterinden ilham alındığı düşünülen bu yapay zekânın geliştirilmesinin 2 yılı aşkın sürdüğü ve geçtiğimiz kasım ayından beri şirketin belirli ofislerinde test edildiğini belirten yetkililer, yapay zeka platformunun geliştirilme sürecinde OpenAI’dan ve şirketin üst düzey avukatlarından destek aldıklarını belirtiyor.

Bugünden itibaren şirketin dünya çapındaki 43 ofisinde 3.500 çalışana hizmet vermesi beklenen Harvey’nin günde 40.000 üzerinde soruyu cevaplaması bekleniyor. Harvey, temel hukuk kurallarına ek olarak karmaşık dava dosyalarını analiz ederek bunları basit ve anlaşılır bir şekilde özetleyebiliyor ve davanın bulunduğu ülkenin kanunlarına göre yapılacak en iyi savunmayı avukatlara sunuyor.

Yöneticilere göre Harvey, yeni bir çağın başlangıcı

A&O’nun üst düzey yöneticilerinden birisi olan Wim Dejonghe, Harvey’nin beklenenin çok üstünde performans sunduğunu ve alanında uzman avukatların bile içinden çıkamadığı davalarda bir çıkar yol bulabildiğini belirtiyor. Bu yapay zekâ platformunu “hukuk dünyası için yeni bir çağın başlangıcı” olarak nitelendiren Dejonghe’ye ek olarak şirketin İnovasyon bölümü başkanı David Wakeling’de yapay zekâ hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 15 yıldır ‘Hukuk Teknolojisi’ alanında çalışan birisi olarak bugüne dek Harvey gibi bir şey görmedim. Birden fazla dilde çalışabilen Harvey, farklı hukuk alanlarının hemen hemen hepsine hâkim ve saatler sürecek işleri sadece birkaç dakikada hallediyor. Beta sürecinde harika sonuçlar aldık.” ifadelerini kullanan Wakeling de Harvey’nin hukuk dünyasını değiştireceğine inandığını belirtti.

Harvey’nin kullanım alanlarıyla ilgili detay vermeyen A&O yöneticileri, yeni yapay zekânın bugünden itibaren tüm A&O çalışanlarının kullanımına sunulduğunu açıkladı.

Kaynak : https://www.allenovery.com/en-gb/global/news-and-insights/news/ao-announces-exclusive-launch-partnership-with-harvey
8
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
2
0
0