Kıyafet Seçerken Sıkça Karşılaştığımız ‘Regular Fit, Skinny Fit' Gibi İfadeler Aslında Ne Anlama Geliyor?

20
3
2
1
0
Kıyafet alırken birçoğumuzun fiyatlar dışında en çok dikkat ettiği şey beden tercihleri olabilir. Malum alacağımız kıyafetin üzerimize olması gerekiyor. Peki, bu tercihleri yaparken sıklıkla karşımıza çıkan işaretlerden biri olan “regular fit” ne anlama geliyor biliyor musunuz?

Giyim sektörü şüphesiz ki dünyada varlığı sona ermeyecek nadir sektörlerden bir tanesi. İnsanoğlu varlığını sürdürdüğü sürece ayakta duracak olan sektörlerden bir tanesi de giyim sektörü. Kıyafetler insanlığın var oluşundan beri bir ihtiyaç olduğu için yok oluşu da insanlık ile eş değer olacak diyebiliriz.

Tabii ki herkesin kendi kıyafet zevki olduğu gibi tercih ettiği kıyafetler de oldukça farklılık gösterebiliyor. Fakat ortak olan bir şey varsa o da kıyafet alan herkesin aldığı kıyafetlerin kalıplarına dikkat etmesidir. Bu tarz tercihleri yaparken slim fit, regular fit tarzı terimler sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Peki Regular fit kalıp ne demek?

regular fit

Regular fit aslında kelimenin tam karşılığını veren bir terim. Basitçe anlatmak gerekirse, kıyafetlerde standart kesim tarzının göstergesidir. Giydiğiniz kıyafet ister pantolon, ister gömlek olsun ortalama bir vücuda sığabileceğini anlatan terim regular fit’tir. Normal kesim giysiler genel olarak daha gevşektir ve diğer kalıplara göre daha rahattır. Regular fit giysiler, diğer kalıplara göre daha geniş hatlara sahip olduğu için birçok vücut tipine rahatlıkla uyacaktır. Özellikle omuzlarınız veya kalçalarınız genişse aradığınız kalıp bu olabilir. 

Kesim konusunda ise oldukça düz parçalar karşınıza çıkar. Örnek vermek gerekirse regular fit bir pantalon, bel kısmından paça kısmına kadar düz bir şekilde kesilmiş demektir. Tabii ki aynı durum regular fit terimine sahip tüm giysiler için geçerli. Kısaca regular fit olabildiğince düz ve standart kesime sahip kıyafet gruplarına verilen bir isimdir.

Giyim sektöründeki diğer beden kalıpları:

  • Classic fit
  • Slim fit
  • Skinny fit
  • Loose fit

Classic fit

Classic fit

Halk arasında geleneksel kesim olarak da bilinen classic fit, regular fit ile oldukça benzerlik göstermektedir. Classic fit, göğüs ve bel kesimi boyunca rahatlığı vurgular. Omuzlarda ve yan taraflarda daha geniş ve net bir görüntü sağlayarak kıyafetin kendinden emin görünmesine sebep olur. Çoğu marka classic fit bir tişörtün kenarlarını hafifçe sivriltir. Fakat yine de omuzlar geniş ve kollar gevşek kalır. Regular fit ise düz yan dikişlere sahip olarak daha dikdörtgen bir görünüme sahip olur. Bu sebepten iki kalıp birbiri ile karıştırılsa da kıyafetler ile biraz içli dışlı olan biri aradaki farkı anlayacaktır.

Slim fit

Slim fit

Slim fit, genel olarak dar kesim anlamına gelir. Temel kullanım amacı ise, ince bedenlerde en iyi sonucu elde etmektir. Slim fit giysiler vücudunuzun dar bölgelerine doğru sizinle birlikte daralır. Ayak bileklerine doğru veya bacak bileklerine doğru daralarak sıkı bir görüntü izlenimi yaratsa da slim fit cildin sıkı olduğu anlamına gelmez. Dar kesim genel olarak normal kesim tarzına sahip kıyafetlerin bol geldiği insanlar için çok iyi bir tercihtir. Özellikle vücutlarının daha sıkı görünmesini isteyen insanlar sıklıkla slim fit tercih etmektedir.

Slim fit kıyafetler, on yıllar boyunca modaya sürekli olarak girip çıktılar. Özellikle 1920’ler slim fit kalıpların adeta patlama yaptığı yıllar olmuştu. Günümüzde de slim fit birçok kıyafet tarzı için kendi popülerliğini koruyor. Her türlü takım elbise de slim fit bir kalıp bulmakta zorlanmazsınız. Çünkü bu kalıp takım elbiselerin oldukça şık ve ağır bir duruş sergilemesini sağlar.

Skinny fit

Skinny fit

Skinny fit, kıyafet camiasında var olabilecek en dar kesimlere sahip olan kalıbı nitelendirmek için kullanılıyor. Kıyafetlerin ne kadar dar olduğu markaya veya giysiye göre değişiklik gösterse de “skinny” her zaman dar anlamına geliyor. Skinny fit pantolonlarda genellikle pantolonun rahat esnemesi ve gerilmesi için elastik lifler kullanılır. Aksi takdirde sahip olduğu süper darlık hareket etmenizi epey bir zorlaştırır. Skinny fit kalıbın genel olarak vücudu sarmalayan tarzı sayesinde vücut şekliniz oldukça belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Skinny fit bir pantolon giymeniz bacaklarınızı daha uzun gösterebilir veya skinny fit bir gömlek giymeniz omuzlarınızı daha belirgin gösterebilir.

Skinny fit, özellikle 1980’lerde  rock yıldızlarının moda çılgınlıkları sebebiyle popüler oldu. Ünlü sanatçıların skinny fit pantolonlar ile ikonikleşmesi, isyanlarının bir sembolü olarak görüldü ve insanlar bu durumu resmen kucakladı. Günümüzde de 80’lerde olduğu gibi bu kalıbı seven de sevmeyen de birçok insan mevcut. Skinny fit kendi popülerliğini korumaya devam etse de skinny fit kesimlerin vücuda adeta yapışık olması herkesin hoşuna gitmiyor. Birçok insan daha az dar olan bir kıyafetle de aynı etkiyi elde edebileceğini düşünüyor.

Loose fit

Loose fit

Son zamanlarda oldukça moda olan oversize kıyafet trendinin öncülerinden olan loose fit kalıp kıyafetler adeta rahatlığın en büyük temsilcisi diyebiliriz. Oldukça bol ve geniş kesimlere sahip olan bu kıyafetler uzunluk olarak da düzensiz bir görüntü ortaya çıkartabiliyor. Kol, bacak, omuz vb. aklınıza gelebilecek her türlü yerden olabildiğince geniş ve salaş bir görünüme sahip olan loose fit, kesimleri nedeniyle vücut hatlarını da bir hayli gizliyor.

Özellikle son birkaç senedir popülerlik konusunda bir hayli yükselişe geçen bol kesim kıyafetler (artık insanların birçok şeye katlanamadığından dolayı mı bilinmez fakat rahatlama konusunda elebaşını kıyafetler çekti), günümüzde sahip olduğu popülerliği korumaya devam ediyor. Profesyonel görünüm açısından diğer kalıpların gerisinde kalsa da rahatlık konusunda kesinlikle tartışılmaz bir liderliğe sahip.

Kıyafet tercihleri neye göre yapılıyor? 

İnsanların kıyafet tercihleri özellikle günümüzde oldukça şekillenmiş durumda. Bundan 10-15 sene önce akıllara bile gelmeyecek olan kıyafetler bugün moda ikonu olabiliyor. Tabii ki bu tarz konularda genellikle birçok insan “herkesin giydiği kendine” tavrına sahip olsa da kıyafetlerde hala spesifik olarak dikkat edilen detaylar mevcut. Örneğin, takım elbise vb. profesyonel görünmenizi sağlayacak kıyafetlerde bol kalıplara rastlamanız pek sık olmaz. Benzer bir durum da tişörtler için geçerli. Klasik dışarı çıkmak için giyilen bir tişört, dışarıdaki cehennem gibi sıcaklar da düşünüldüğünde dar bir kalıp yerine daha geniş ve rahat seçiliyor. 

20
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
20
3
2
1
0