Türkiye'nin Bir Ucundan Diğer Ucuna 1 Saatten Kısa Sürede Gidebilecek Süpersonik Yolcu Uçağı: Overture

43
6
3
1
1
Boom Technology isimli bir süpersonik uçak şirketi, bir süredir üzerinde çalıştığı Overture isimli uçağın yenilenen tasarımını gösterdi. Concorde'dan esinlenilerek tasarlanan süpersonik uçak, benzersiz özelliklere sahip ve gerçek olmaya çok yakın.

2014 yılında kurulan ve süpersonik yolcu uçakları üretmek için çalışmalarını sürdüren Boom Technology, "Overture" olarak isimlendirdiği konsept uçağından yeni görüntüler paylaştı. Uçağın tasarımını havacılık sektörünün efsanesi Concorde'dan esinlenerek oluşturan mühendisler, Overture'ın normal yolcu uçaklarından iki kat hızlı uçacağını açıkladılar. Boom Technology'ye göre Overture, New York'tan Londra'ya sadece 3.5 saatte uçabilecek. Türkiye'nin en doğu noktası ile en batı noktası arasında 1600 kilometre olduğunu düşünürsek söz konusu uçağın maksimum hızda Türkiye'nin bir ucundan diğerine 1 saatte kısa sürede uçabileceğini söyleyebiliriz.

Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Overture, 65 ila 80 arasında değişen yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. 2100 km/sa hızla uçabilecek uçak, yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile çalışacak. Boom Technology, her şeyin yolunda gitmesi durumunda bu yolcu uçağının yapımına en geç 2024'te başlayacağını söylüyor. 

İşte New York'tan Londra'ya 3.5 saatte uçabilecek Overture!

Overture

Bu süpersonik uçak, tasarımını Concorde'dan alıyor olsa da teknolojisiyle benzersiz. Concorde'dan çok daha sessiz olan uçak, bu sessiz yapısı sayesinde şehirler üzerinde uçarken kısıtlamalara maruz kalmayacak. Şirket, bunu sağlamak için özel bir çalışma yaptığını ve Overture'ın otomatik gürültü azaltma sistemine sahip olan ilk uçak olacağını ifade ediyor.

süpersonik uçak

Bu tür bir yolcu uçağının hiçbir zaman havalanmayacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Boom Technology, tasarladığı uçaklar için çok ciddi anlaşmalar yaptı. Bugüne dek United Airlines ve Japan Airlines ile anlaşmalar imzalayan şirket, United Airlines'tan tam 3 milyar dolar aldı. Mühendisler, uçağı 2026 yılına kadar test etmeye başlamayı, 2029'da da United Airlines bünyesinde kullanıma sunmayı umuyorlar...

Overture için paylaşılan diğer görüntüler:

uçak

yolcu uçağı

Concorde benzeri uçak

Kaynak : https://boomsupersonic.com/flyby/post/its-about-time-for-a-bold-new-era-of-supersonic-flight
43
6
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
43
6
3
1
1