Parayla Mavi Tik Alan 'Sahte' Valinin "Şanlıurfa'da Okullar Tatil" Paylaşımı Ortalığı Karıştırdı

38
5
1
0
0
Twitter'da Şanlıurfa Valisi adına sahte bir hesaptan "okullar tatil" paylaşımı yapıldı. Sahte hesap, Twitter Blue aboneliği sayesinde mavi tik rozeti taşıyordu.

Twitter’da ilk kez Kasım 2022’de sunulmaya başlanan ve mavi tik sunan Twitter Blue, platformdaki aldatıcı içerikler hakkında büyük bir tartışma yaratmıştı. Bugüne kadar hesapların güvenilir ve onaylı hesap olduğunu belirten mavi tik, artık para veren her hesap tarafından kullanılabilir oldu.

Bugün, bu durumun Türkiye’deki ilk kötüye kullanım örneklerinden birini görmüş olduk. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan adına Twitter hesabı açan ve mavi tik edinen bazı kullanıcılar, Şanlıurfa’da okulların tatil edildiğine dair paylaşım yaptı. Söz konusu paylaşım, Vali tarafından yalanlandı:

Vali Salih Ayhan’ın paylaşımı:

Twitter’daki ücretli mavi tik rozeti neden risk taşıyor?

Twitter’da bugüne kadar sahte profil ve gerçek profilleri ayırmakta kullandığımız en somut araç mavi tik idi. Fakat bu durum, tikin ücretli olarak sunulmasıyla birlikte değişti. Üstelik bu değişiklikten haberdar olsak bile Twitter’da gördüğünüz bir paylaşımı kontrol ederken pek çoğumuz profili ziyaret etmiyoruz.

twitter

Mavi tikin ücret karşılığında veya doğrulanarak alındığı arasındaki fark ise ancak profilin ziyaret edilmesiyle anlaşılıyor. Twitter, Twitter Blue abonelerinin profillerine verilen mavi tik için yukarıdaki şekilde uyarıya yer veriyor.

Twitter tarafından onaylanan hesaplarda ise şu açıklama yer alıyor:

twitter

Twitter, bu konuya yönelik henüz hiçbir önleme imza atmazken daha da beter bir karar açıklamıştı…

Twitter, 'Ücretsiz' Mavi Tiklerin Ne Zaman Kaldırılacağını Açıkladı (Şaka mı Bu?!)

Kaynak : https://www.dha.com.tr/gundem/sahte-vali-hesabi-acip-sanliurfada-okullar-tatil-paylasimi-yaptilar-2227240
38
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
38
5
1
0
0