Sessiz Sedasız Satışa Sunulan Yeni MacBook Pro, Daha Büyük Bataryayla Geliyor

13
4
4
3
0
Apple, geçtiğimiz günlerde MacBook Pro ailesini yeniledi. Touch Bar'ı standart haline getiren şirket, cihazların içerisinde açıklanmayan donanımsal güncellemeler de yapmış.

Birkaç gün önce MacBook Pro modellerini yenileyerek tekrardan satışa sunan Apple, Touch Bar'a sahip olmayan modeli kaldırarak tüm MacBook Pro'ları Touch Bar'a sahip olarak güncellemişti. Yenilenen 13 inçlik MacBook Pro'nun tek yeniliğinin bu olmadığı ortaya çıktı.

Cihazları parçalayıp tamir edilebilirliğini ölçen iFixit, yeni nesil MacBook Pro için de bu incelemesini gerçekleştirdi. iFixit'in bu incelemesi sayesinde 13 inçlik yeni MacBook Pro'nun donanımsal değişiklikleri ortaya çıktı. Artık lehimlenmiş bir SSD ile gelen MacBook Pro'nun SSD'sini değiştirmek eskisine göre çok daha zorlaştı.

Bunun dışında Apple'ın yeni MacBook Pro'yu daha büyük bir batarya ile güçlendirdiği açığa çıktı. Daha fazla batarya ömrü anlamına gelen bu güncellemenin kullanıcılara ne kadar yansıyacağı ise henüz bilinmiyor. Buna ek olarak iFixit, Touch ID desteğine kavuşan giriş seviyesi MacBook Pro'nun ısı borusunun Touch ID'ye yer açmak amacıyla biraz daha küçüldüğünü belirtti. Bu da cihazın soğutma performansını kötü anlamda etkileyebilir.

İncelediği cihazlara tamir edilebilirlik skoru veren iFixit, yenilenen MacBook Pro'ya ise 10 üzerinden 2 puan verdi. SSD değişiminin bile oldukça zor hale getirildiği yeni MacBook Pro'nun bu puanı almasının oldukça normal olduğunu düşünüyoruz.

Hiçbir duyuru yapılmadan piyasaya sürülen yeni nesil MacBook Pro'ların, 16 inçlik tamamen yenilenen MacBook Pro öncesi bir ara geçiş formu olduğu düşünülüyor. Bugün itibariyle yeni nesil 13 inç MacBook Pro'nun baz modeli 10.299 TL fiyatla satılıyor. Bu yılın sonlarına doğru veya 2020 yılının başlarında ise yeni nesil MacBook'ları görebiliriz.

Kaynak : https://www.ubergizmo.com/2019/07/teardown-13-inch-macbook-pro-larger-battery/
13
4
4
3
0
Emoji İle Tepki Ver
13
4
4
3
0