iPhone'ların Şarjı Neden %1 Seviyesinde Uzun Süre Kalır?

17
9
4
4
4
iPhone'ların bazen, anlam veremediğimiz garip davranışları olabiliyor. Bunlardan biri de, %1 seviyesinde kalan şarjda adeta zamanda bükülme yaşayarak çok uzun süre gitmesi. Peki bu tuhaf durumun sebebi neyden kaynaklanıyor?

Telefonunuzun şarjı %1’i gösterdiğinde, “ha bitti, ha bitecek” diye stres yaşarken, o %1 ibaresi sizi asla terk etmez. iPhone’ların, akıllı telefon sektörünün başını çeken markalardan biri olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, böyle bir durum kullanıcılar için garip karşılanabiliyor.

Bazen sinir bozucu olurken bazen de işimize yarayan bu durumun iyi bir özellik mi, yoksa bir şeylerin ters gittiğinin göstergesi mi olduğuna hep birlikte bakalım. 

Telefonunuz, enerji tasarrufu yapmaya çalışır.

iphone %1

Aslında fark ettiyseniz, iPhone’unuzu ilk aldığınızda bu sorunla pek karşılaşmazsınız. Ne zaman ki kullanımınız artar, işte o zaman %1’de takılma durumu da artmaya başlar. Bunun birkaç sebebi olmakla beraber, ilki, şarj %1 seviyesine geldiğinde telefonunuzun otomatik olarak enerji tasarrufuna geçmesidir. 

Böyle olunca, bataryanın son %1'lik kısmı daha uzun süre gidebilir çünkü telefonunuz bazı özellikleri kapatır ve daha düşük seviyelerde enerji harcar. 

Yazılım, yanlış ölçüm yapıyor olabilir. 

iphone şarjı

Apple’ın, donanımı tarayıp detayları yazılıma göstermek için geliştirdiği algoritma yanlış ölçülebilir. Telefonunuzun yazılımı, şarjın bittiğini düşünür ancak pilde bir miktar şarj kalır. Bu aksaklık, iPhone’unuzun tüm pil kapasitesini tüketmemesini önlemek için bilerek eklenmiş de olabilir.

Bataryanın, zaman içinde kalibrasyon sorunu yaşaması.

Telefonunuzun bataryası eskidikçe, kalibrasyon sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Bu durumda, bataryadaki yüzde doğru görünmez ve %1 ibaresinde takılılır. Ayrıca, şarj cihazı ile ilgili bir sorun bulunuyorsa, yine aynı şekilde, telefonunuzun şarjı %1 gibi düşük bir seviyede takılı kalabilir.

Yazılım sorunlarından kaynaklı olabilir.

iphone şarjı %1

Bildiğiniz üzere, iPhone’lar bizi, yazılım güncellemeleri yapmaya mecbur bırakıyor. Eğer eski bir yazılım sürümü kullanıyorsanız ve şarjınızın %1’de takılması problemini yaşıyorsanız, güncelleme yaparak belki de bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

17
9
4
4
4
Emoji İle Tepki Ver
17
9
4
4
4