TikTok, İlk Kez Bir Yerde Tamamen Yasaklandı: 1 Gün Bile Kullanmanın Cezası 200 Bin TL!

17
7
2
1
0
ABD'nin Montana eyaletinde TikTok kullanmak tamamen yasaklandı. Bu karar, geçmişte farklı ülkelerde gördüklerimizin aksine sadece kamu personelini değil, tüm bireyleri kapsayacak. Eyaletteki kamu personeli için başka uygulamalar da yasaklandı.

Son yılların en popüler sosyal ağlarından TikTok, uzunca bir süredir başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok yerinde tartışmalı bir noktada. Pek çok kesim, ByteDance'a ait uygulamanın Çin hükümeti ile iş birliği içerisinde olduğunu düşünüyor. Hatta ABD ve Kanada'da hükümet kurumları ile Avrupa Birliği'ndeki bazı kurumlar, çalışanlarına TikTok kullanmalarını yasakladı. Ancak yaşanan son gelişmeler, bunların daha sadece başlangıç olduğunu ortaya koyuyor.

ABD'nin Montana'da eyaleti, TikTok dahil ByteDance'in tüm hizmetlerini herkes için yasakladı. Evet yanlış duymadınız, TikTok, ABD'nin bir eyaletinde gerek yöneticiler, gerek sıradan insanlar için tamamen yasaklandı. Üstelik bu karara uymayanlara çok ciddi para cezaları da uygulanacak. 1 Ocak 2024 itibarıyla yürürlüğe girecek kanun, diğer eyalet ve ülkeler için de emsal niteliğinde olacak. 

Yasağı ihlal edenlere günlük 10 bin dolar ceza kesilecek

TikTok yasaklandı

Montana'da onaylanan yasa, yasağa rağmen TikTok kullanmak isteyen kişilerin başını ağrıtacak türden. Zira kanuna göre yasağa rağmen TikTok kullandığı tespit edilen her birey, günlük 10 bin dolar para cezası ile karşı karşıya kalacak. Diyelim ki bir Montanalı, yasağa rağmen TikTok'u 10 gün boyunca kullandı, ödemesi gereken para cezası 100 bin dolar (yaklaşık 2 milyon TL) olacak. 

Montana'daki kamu personeli, ek yasaklarla da karşı karşıya!

Eyaletteki TikTok yasağı herkesi ilgilendiriyor olsa da kamu personellerini ilgilendiren ek bir durum da var. Rusya merkezli -şimdilerde merkezi Dubai'de olsa da- anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, Çin merkezli anlık mesajlaşma uygulaması WeChat ve yine Çin merkezli alışveriş platformu Temu da Montana'daki kamu personeli için yasaklandı. Bu karar ise 1 Haziran 2023'te resmi olarak yürürlüğe girdi.

Karar şaşırtıcı değil: Eski bir ByteDance çalışanı, Çin hükümetinin TikTok verilerine tam hakimiyet sağladığını iddia etti!

Kaynak : https://9to5mac.com/2023/05/17/tiktok-ban-montana-fines/
17
7
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
7
2
1
0