Robotların Hizmet Verdiği Bir Otele Sahip Tokyo’nun Ne Kadar İlginç Bir Şehir Olduğunu Kanıtlayan 10 Bilgi

9
6
2
1
0
Japonya’nın başkenti Tokyo, dünyanın en büyük metropollerinden bir tanesi. Şehre her gün yerel nüfusun yanı sıra milyonlarca insan gelip gidiyor çünkü bölge hem turizm hem de bir ticaret merkezi olarak kabul ediliyor. Gelin Tokyo hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız ilginç bilgilere yakından bakalım.

Dünya haritasına baktığımız zaman küçük bir ada gibi görünen Japonya, tarihi boyunca sayısız savaş yaşamasına ve İkinci Dünya Savaşı’nda iki nükleer bomba ile yok olma noktasına gelmesine rağmen bugün dünyanın en kalabalık ikinci ülkesidir. Ülkenin başkenti Tokyo, hem turizm açısından hem de iş dünyası açısından dünyanın merkezi konumunda bir bölgedir.

Tokyo ilginç bir şehir çünkü kafanızı nereye çevirseniz başka bir dünya görüyorsunuz. Bunun nedeni ise Japonların hem geleneklerine bağlı bir millet olmaları hem de diğer kültürlere de açık olmaları. Zaten bölgenin bu kadar gelişmiş ve büyümüş olmasının da temel nedeni Japonların bu geleneklere bağlı ama çağdaş dünya görüşüdür. Gelin şimdi Tokyo hakkındaki ilginç bilgilere yakından bakalım.

Japonya’nın başkenti Tokyo hakkında bilgiler:

  • Tokyo yalnızca ülkenin değil, dünyanın en kalabalık şehri.
  • Şehrin metro istasyonlarından her gün bir ülke nüfusu kadar insan geçiyor.
  • Tokyo’nun adı aslında Tokyo değil.
  • Şehrin merkezinde çakma bir Eyfel Kulesi var.
  • ABD dışındaki ilk Disneyland Tokyo’da açıldı.
  • Michelin yıldızlı restoranları seviyorsanız Tokyo tam size göre.
  • Tokyo iki kez olimpiyatlara ev sahipliği yaptı.
  • Tokyo denilince akla gelen tek bir çiçek var.
  • Şehir tam bir otomat cenneti.
  • Dünyanın ilk ve tek robot oteli Tokyo’da.

Tokyo yalnızca ülkenin değil, dünyanın en kalabalık şehri:

7 bine yakın takımadadan oluşan Japonya, 130 milyona yakın nüfusuyla Endonezya’dan sonra dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi. Bu nüfusun 40 milyona yakını ise başkent Tokyo’da yaşıyor. Bu açıdan bakınca söyleyebiliriz ki Tokyo, dünyanın en kalabalık şehridir. Tabii bu yalnızca sabit nüfus. Turizm ve iş gibi nedenler için şehre gelenlerle birlikte bu sayı katbekat artıyor. 

Şehrin metro istasyonlarından her gün bir ülke nüfusu kadar insan geçiyor:

tokyo

Tokyo elbette yaşayan milyonlarca insanın ulaşımını sağlamak için oldukça karmaşık bir taşıma sistemine sahip. Metro, şehrin birincil ulaşım aracı. Öyle ki Tokyo'nun Shinjuku ve Shibuya bölgelerini birbirine bağlayan Shinjuku istasyonundan her gün yaklaşık 3.5 milyon kişi gelip geçiyor. Bu rakamla bile dünyanın en işlek istasyonu ünvanını kazanan Shinjuku istasyonundan geçenlerin sayısı bazen bu sayının iki katı olabiliyor. 

Şehrin metro istasyonları hakkında ilginç bir bilgi daha var. Bir dönem metronun önüne atlayarak intihar edenlerin sayısı çok fazla arttığı için yönetim 2009 yılında metrolara mavi ışıklandırma yerleştirdi. 2013 yılında yapılan bir araştırmada ortaya çıktı ki ışıklandırma sonrası intihar oranları yüzde 84 azalmıştı çünkü mavi ışığın stresi azaltma ve rahatlatma özelliği var. 

Tokyo’nun adı aslında Tokyo değil:

tokyo

Bir liman kenti olan Tokyo 12. yüzyılda 'Edo Ailesi' olarak anılan bir samuray ailesi tarafından kuruldu. Bölgede kurulan ilk yapının adı Edo Kalesi olduğu ve ülke 1603 - 1868 yılları arasında Edolar tarafından yönetildiği için burası uzun yıllar Edo olarak anıldı. 3 Eylül 1868 tarihinde İmparator Meiji, yönetimi ele geçirince şehrin adı Tokyo olarak değiştirildi. 

Şehrin merkezinde çakma bir Eyfel Kulesi var:

tokyo

Tabii Çin’de olduğu gibi Eyfel Kulesi’nin birebir bir çakması değil ama şehrin merkezine 1958 yılında yapılan Tokyo Kulesi, Eyfel Kulesi’nin açılmasından sonra ondan ilham alınarak tasarlanmıştır. 333 metre yüksekliği ile 634 metrelik Tokyo Skytree açılana kadar ülkenin en yüksek yapısı ünvanını taşıdı. Tokyo Kulesi bugün hala şehrin en popüler turistik ziyaret merkezlerinden bir tanesidir. 

ABD dışındaki ilk Disneyland Tokyo’da açıldı:

disneysea

Dünyanın en büyük eğlence merkezi olan Disneyland ilk kez 1955 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles eyaletinde kuruldu. Uzun yıllar dünyadaki tek Disneyland bu merkezdi. ABD dışındaki ilk Disneyland ise 1983 yılında Tokyo’da açıldı. 114 dönümlük arazisi ile o dönem bir rekor kırılmıştı. Bugün aynı alanda bir de DisneySea isimli bir merkez var. DisneySea, dünyada yalnızca Tokyo’da bulabileceğiniz bir eğlence merkezidir. 

Michelin yıldızlı restoranları seviyorsanız Tokyo tam size göre:

Michelin firması tarafından her yıl 5 temel kriter üzerinde dünyanın farklı noktalarındaki restoranlara verilen Michelin yıldızı, o restoranın ne kadar kaliteli olduğunu gösteren önemli bir kriter. Bazı ülkelerde bir tane bile olmayan Michelin yıldızlı restoranlardan Tokyo’da tam 226 tane var. Bu restoranlardan 11 tanesi ise en yüksek not olan üç yıldız ile derecelendirilmiştir. 

Tokyo iki kez olimpiyatlara ev sahipliği yaptı:

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarında bir tanesi olan olimpiyatlar, 2020 yılında COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelense de 2021 yılında Tokyo’da yapıldı. 2020 olimpiyatları Tokyo’nun bu organizasyona ilk ev sahipliği değildi. 1964 Olimpiyatları da Tokyo’da yapılmıştır. O sene Japonya 16 altın, 5 gümüş ve 8 bronz madalya ile en başarılı üçüncü ülke olmuştur. 

Tokyo denilince akla gelen tek bir çiçek var:

Tokyo, iklimi açısından oldukça verimli bir bölge ama şehrin adı anıldığında eminiz herkesin aklına kiraz çiçeği gelecektir. Benzersiz bir pembe renge sahip olan Sakura ya da bilinen adıyla kiraz çiçeği ağacı, yılda yalnızca bir kez nisan ayında sadece birkaç haftalığına çiçek açar. Yenebilir olduğu için tatlılarda ve çaylarda da kullanılan kiraz çiçeği açtığı zaman bu benzersiz görüntüye ve kokuya şahit olmak için milyonlarca turist bölgeyi ziyaret ediyor. 

Şehir tam bir otomat cenneti:

tokyo

Tokyo, kelimenin tam anlamıyla dünyanın otomat başkentidir. Şehrin neresinde olursanız olun her 12 metrede bir, bir otomatla karşılaşabilirsiniz. Şehirde her 23 kişiye bir otomat düşüyor. Bu otomatlarda neler yok ki; hamburger, şemsiye, balık suyu, soya fasulyesi, muz, sürpriz hediyeler neler neler. Kalabalık ve sürekli hareket hâlinde bir şehir olduğu için insanların ihtiyaçlarına ancak bu şekilde yetişebiliyorlar. Tabii işin eğlencesi de ayrı bir konu. 

Dünyanın ilk ve tek robot oteli Tokyo’da:

henn na hotel

Tokyo’nın Ginza bölgesinde Henn-na Hotel isimli bir otel bulunuyor. Otele girdiğiniz zaman kendinizi bir bilim kurgu filminde gibi hissedebilirsiniz çünkü Henn-na Hotel, dünyanın ilk ve en azından şimdilik tek robot oteli. Oteldeki resepsiyon görevlisi, bagaj taşıma hizmeti verenler, aşçılar, garsonlar ve hatta dansçılar bile robot. 

Japonya’nın başkenti olan dünyanın en kalabalık şehri Tokyo hakkında bazılarını ilk kez duyduğunuz sıra dışı bilgilerden bahsettik. Sayısız savaşta yok olma eşiğine gelmiş bir ülkenin bugün dünyanın ticaret merkezi olması ise bambaşka bir konu. 

Farklı şehirlere dair enteresan bilgileri de aşağıdaki içeriklerimizden okuyabilirsiniz:

Kaynak: People, Civitatis
9
6
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
6
2
1
0