Elon Musk'ın Twitter'daki 'Çalışan Kıyımı' İçin Platformun Kurucusu Jack Dorsey Özür Diledi: İşte Nedeni

15
4
2
2
1
Elon Musk'ın Twitter'daki 'Çalışan Kıyımı' İçin Platformun Kurucusu Jack Dorsey Özür Diledi: İşte Nedeni
Elon Musk’ın geçtiğimiz hafta kontrolüne aldığı ve sonrasında da çok sayıda çalışanını işten çıkardığı Twitter’ın kurucusu olan Jack Dorsey, eski şirketinde gerçekleşen 'çalışan kıyımı' hakkında açıklamalarda bulundu.

Son dönemde teknoloji dünyasındaki en ilgi çekici olaylardan biri Elon Musk ile Twitter arasındaki süreçti. Elon Musk şirketi alacağını açıkladıktan sonra vazgeçmiş, bunun üzerine iki taraf davalık olmuştu. Karşılıklı açılan davalardan sonra Elon Musk en sonunda Twitter’ı satın alarak süreci sonlandırmıştı. 

Şirketin başına geçer geçmez Musk’ın ilk işlerinden biri, şirket çalışanlarının büyük çoğunluğunun işine son vermek olmuştu. Twitter’ın kurucularından olan Jack Dorsey, işten çıkarmalarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Dorsey, sorumluluğu üstüne aldı

2006 yılında şirketi kuran isimler arasında yer alan Dorsey, bir yıl önce Twitter CEO’luğundan ayrılmış, beş ay önce de yönetim kurulundan istifa etmişti. Mahkeme sürecinde ortaya çıkan yazışmalarda da Dorsey’in Musk’ı "Twitter’daki sorunları çözebilecek tek kişi" olarak gördüğünü ifade ettiği mesajları gün yüzüne çıkmıştı. 

Musk’ın yaptığı işten çıkarmalar ile ilgili Twitter üzerinden açıklama yapan Dorsey, “Twitter’da geçmişte ve bugün bulunan insanlar güçlü ve dirençlidir. O anda durum ne kadar zor olursa olsun bir yol bulurlar. Pek çoğunun bana kızgın olduğunun farkındayım. Herkesin bu durumda olmasının sorumluluğunu üstleniyorum: Şirketi çok hızlı büyüttüm, bunun için özür dilerim.” ifadelerini kullandı. Dorsey ayrıca tüm çalışanları sevdiğini ancak bu hissin karşılıklı olmamasını da anlayabildiğini ifade etti.

Dorsey bugün işten çıkarma süreci ile ilgili olarak ilk defa açıklama yaparken, Twitter çalışanları da yaptıkları hashtag çalışmaları ile eski işyerlerine ait anılarını ve şu anki durumlarını paylaştı. 

Daha önce konuyla ilgili konuşan Elon Musk ise şirketin günde 4 milyon dolar kaybettiğini açıklamış ve işten çıkarılan herkese, yasal olarak belirlenmiş olandan yüzde 50 fazla şekilde 3 aylık ihbar tazminatı ödediklerini ifade etmişti. Musk’ın işten çıkarmaları özellikle insan kaynakları, erişilebilirlik, yapay zeka etiği ve içerik küratörlüğü alanlarına odaklanıyordu.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/05/jack-dorsey-speaks-twitter-layoffs/
15
4
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
15
4
2
2
1