Sanal Gerçeklik, Hayatının Son Evrelerini Yaşayan İnsanlarda Kullanılmaya Başlandı: "Gerçeklikten Uzaklaşmak Onları Rahatlatıyor"

22
1
1
0
0
Birleşik Krallık'ta bulunan bir bakımevi, hastalarına sanal gerçeklik (VR) gözlükleri kullandırtmaya başladı. Yetkililer, VR yardımıyla hastaların gerçeklikten uzaklaşabildiğini ve hayal ettikleri yerlere gidebildiğini ifade etti.

Metaverse kavramının ortaya çıkışıyla son yıllarda gittikçe popülerleşmeye başlayan sanal gerçeklik (VR) cihazlarının gelecekte hayatımızın önemli bir parçası olması bekleniyor. Bizi sanal dünyalara götüren bu başlıklar, şu sıralarda genellikle oyunlar için kullanılsa da farklı alanlarda da karşımıza çıkıyor. Öyle ki geçtiğimiz aylarda bir kişinin süt üretimini artırmak için ineklere VR gözlüğü taktığı bile görülmüştü.

Konu hakkında ilginç haberler ortaya çıkmaya devam ederken Birleşik Krallık’ta bulunan bir bakımevinin hastaların rahatlamasına ve onların yataklarından uzaklaşmasına yardımcı olmak için sanal gerçeklik teknolojilerine yönelme kararı aldığı ortaya çıktı. Bu, VR’ın gelecekte oldukça yararlı amaçlar için de kullanılabileceğini gösterdi.

Gerçeklikten kaçmalarını sağlıyor”

BBC’ye göre sanal gerçeklik teknolojilerini ölüm döşeğindeki hastalar için kullanan bu işletme, Lichfield ve Sutton Coldfield yerleşim yerlerinde bulunan St Giles Bakımevi. Yetkililere göre cihazlar, hastaların ‘mevcut durumlarının gerçekliğinden’ kaçmalarını sağlıyor.

Hastalardan biri olan ve sanal gerçekliği deneyimleyen 71 yaşındaki Janet isimli bir kadın, yaptığı açıklamalarda, “Hayatımda hiç böyle bir şey yaşamadım. O anın içinde tamamen kayboldumifadelerini kullanarak yaşadığı mutluluğu aktardı. VR ile birlikte hastalara uzay, vahşi yaşam ve dünya şehirleri gibi konuları deneyimleme imkânının tanındığı belirtildi.

Yetkililerden Beth Robinson da VR setleriyle hastaların kendilerini sakinleştirici bir alana sokabildiğini ifade etti. BBC’nin haberine göre VR’ı deneyimleyen hasta Janet’ın kızı Hazel da annesinin bu deneyimini gördüğü için çok mutlu olduğunu belirtti. Hazel, annesinin yüzünün VR deneyimi sırasında oldukça hareketli olduğunu söylerken, başlığı çıkardığında çok sakin göründüğünü de sözlerine ekledi.

Sonuç olarak Birleşik Krallık’ta yapılan bu hamle, bizi fiziksel dünyadan uzaklaştırarak hayallerimizdeki diyarlara götürebilen sanal gerçeklik teknolojilerinin yararlı konularda kullanılabileceğini gösteriyor. Yaşamının son safhalarına gelmiş insanlar, bu cihazların yardımıyla istedikleri yerlere giderek onları rahatlatan ve mutlu eden deneyimler yaşayabiliyor. Peki siz VR cihazların bu tarz konularda kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.bbc.com/news/uk-england-stoke-staffordshire-62346480
22
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
22
1
1
0
0