Windows Insider ile Tüm Yenilikleri Herkesten Önce Görün

30
2
1
1
1
Windows 10 kullanıcılarının tüm güncellemeleri önceden alabildiği Windows Insider programı, her özelliği piyasaya sürmeden önce deneyimlemek isteyenler için keyifli bir platform, ancak önce konuşacaklarımız var.

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows, içerisindeki birçok ofis programıyla birlikte birçoğumuzun deneyimlediği bir platform haline geldi. Sık sık iyileştirme ve performans güncellemeleri alan Windows Insider adlı programıyla bu olayı başka bir noktaya taşıyor.

Windows Insider, kullanıcıların tüm Windows güncellemelerini önceden alarak deneyimlemesine ve geri beslemeler iletebilmesine olanak sağlayan geniş çaplı bir program. Excel, Word, PowerPoint, OneNote, Outlook gibi birçok Windows uygulamasının en yeni güncellemelerini resmi sunumdan önce deneyebilen kullanıcılar, bu tecrübeyi edinirken aynı zamanda Microsoft'un Windows'u geliştirmesine yardımcı olabiliyorlar.

windows insider

Daha basit dille açıklamak gerekirse, Insider adlı programa Windows'un beta sürümü denilebilir. Eğer sisteminizi kararlı ve rahat bir şekilde kullanmayı seviyorsanız Insider'a kayıt olmanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü; Insider bir deneme sürümü olduğu için gelen güncellemelerdeki tüm hatalar da kullanıcıların karşısına sunuluyor. Amaç da bu hataların fark edilip çözüme kavuşturulması zaten.

Windows Insider kayıt işlemi

Eğer Windows'un tüm güncellemelerine diğer Insider üyeleriyle birlikte erişerek karşınıza çıkabilecek problemlerin sorumluluğunu alıyorsanız Windows Insider'a nasıl kayıt olacağınıza geçebiliriz. Unutmadan hatırlatalım, bu programa dahil olabilmek için lisanslı bir Windows 10'a sahip olmanız gerekiyor.

Aşağıdaki adımlara geçiş yapmadan önce bu adresten Microsoft hesabınızı kullanarak ön kayıt gerçekleştirmeniz gerekiyor.

  • İlk olarak bilgisayarınızın "Ayarlar" bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Bu bölümde karşınıza Sistem, Hesaplar, Gizlilik gibi birçok farklı kategori çıkacak. Windows Insider sekmesine erişmek için "Güncelleştirme ve Güvenlik" kategorisine tıklayarak giriş yapmanız gerekiyor.
  • Giriş yaptığınızda sol kısımda yukarıdan aşağıya sıralanmış bazı seçeneklerle karşılaşacaksınız. Sizi ilgilendiren kısım bu listenin en altında yer alan "Windows Insider Programı" kısmı. Bu bölüme giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki görüntü gelecek. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey "Başla" butonuna tıklamak.

windows insider kayıt ol

  • "Başla" seçeneğini seçtiğinizde yeni bir sekmeyle karşılaşacaksınız. Bir sonraki aşamaya geçebilmek için Microsoft hesabınızı bağlamanız gerekiyor.
  •  Microsoft hesabınızı bağladıktan sonra Insider programına hangi kategoride dahil olmak istediğinizi soran üç seçenekli bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekrandaki seçimler tamamen nasıl bir deneyim istediğinizle alakalı.
  • Dilediğiniz seçeneği seçtikten sonra "Onayla" butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz. 
  • Bir sonraki adımda Insider için halka seçimi yapmanız gerekiyor. "Hızlı" ve "Yavaş" olarak iki farklı halka bulunuyor ve ikisi de farklı detaylar içeriyor. Hızlı halka, cihazınızı tam anlamıyla her şeye açık hale getiriyor. Microsoft, 2 haftada bir tüm güncellemeleri önce bu halkayı seçenler için yayınlar. Yavaş halka ise Insider programını ilk kez tecrübe edecek kullanıcılar için ideal. Bu halka, hızlı halkaya göre çok daha güvenlidir ve daha az hata içerir.
  • Yukarıdaki tüm adımları tamamladıktan sonra cihazınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ise son adıma geçebilirsiniz. Bu adımda yine "Ayarlar" kısmına girmeniz ve ardından "Güncelleştirme ve Güvenlik" sekmesine giriş yapmanız gerekiyor. Bu bölümde ise karşınıza direkt olarak Windows Update kısmı çıkacak. Bu kısımda "Güncelleştirmeleri Denetle" butonuna tıklayarak yayınlanmış olan tüm güncellemeleri alabileceksiniz.

Yukarıdaki adımların sonuna geldiğinizde artık Windows Insider'a dahil olmuş olacaksınız. Tekrar hatırlatalım, Windows Insider programı kararlı ve tam performanslı bir sürüm olmadığından dolayı sisteminizde birçok hatayla karşılaşabilirsiniz.

30
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
30
2
1
1
1