Modern İnternetin Anahtarı 'www'nin Kaynak Kodu, 5,4 Milyon Dolara NFT Olarak Satıldı

17
4
2
1
0
www'nin mucidi Tim Berners-Lee, internetin açık kaynak kodunu NFT aracılığıyla sattı. Bu eser, kimliği açıklanmayan birisi tarafından 5,4 milyon dolara satın alındı. Berners-Lee, bu eserden elde ettiği geliri yardım kuruluşlarına bağışlayacak.

Kripto para dünyasının temellerini atan Blockchain teknolojisinin dijital imzalama özelliği "NFT'ler", bugün internet kullanan herkesin bildiği bir meseleye aracılık etti. World Wide Web'in, yani www'nin açık kaynak kodunu Blockchain ile imzalayan Tim Berners-Lee, bu dijital ortam eserini açık artırma aracılığıyla sattı. 

Sotheby's tarafından gerçekleştirilen bir müzayede de satışa çıkarılan www'nin açık kaynak kodlarının NFT hali, tam 5,4 milyon dolara alıcı buldu. Sotheby's, NFT'yi satın alan kişinin kim olduğunu açıklamadı. Açık artırmayla ilgili açıklamada bulunan şirket, bunun maddi anlamda en değerli NFT'lerden bir tanesi olduğunu ifade ediyor. 

İşte www'nin açık kaynak kodu

www code

www'nin kaynak kodunun NFT halini satın alan kişi, kodun yazıldığı anların bir animasyonuna sahip olacak. Ayrıca www'nin mucidi Tim Berners-Lee, dijital ortamda imzaladığı bir mektubu da NFT'nin sahibine verecek. Bu arada, satılan NFT'ye verilen ismin de çok etkileyici olduğunu söyleyelim. Tim Berners-Lee, bu esere "Bu her şeyi değiştirdi" ismini verdi.

Tim Berners-Lee, World Wide Web'in kaynak kodlarını, 1989-1991 yılları arasında CERN'de çalışırken yazmıştı. Daha sonra bu değerli kodu kamuya açık bir şekilde yayınlanan Berners-Lee, dünyayı değiştirmiş olsa da bir milyarder haline gelemedi. Üstelik bu durum, NFT satışıyla da değişmeyecek. Çünkü Tim Barners-Lee ile eşi, NFT'den elde edilecek parayı destekledikleri yardım kuruluşları için harcayacaklarını açıkladılar.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/internetin-orijinal-kaynak-kodu-5-4-milyon-dolara-nft-olarak-satildi/
17
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
4
2
1
0