Almanya'dan Yola Çıkıp Adana'da 'Kaybolan' Leylek Jonas'tan Yeniden Sinyal Alındı (Türkiye'den Çok Uzaklarda...)

29
5
2
0
0
Almanya'dan yola çıkarak Afrika'ya göç macerasını sürdüren ve Adana'da görülmesinden bu yana iki gündür haber alınamayan Leylek Jonas'tan en sonunda sinyal geldi. Sosyal medya, Jonas'tan sinyal alınamaması üzerine olumsuz düşüncelere kapılmıştı.

Bilim dünyasının ve hayvan meraklılarının yakından takip ettiği hayvanlardan birisi olan Leylek Jonas, son günlerde endişelendiren bir gelişmeyle gündeme taşınmıştı. Üzerine takılan takip cihazıyla internetten canlı olarak takip edilen Jonas, iki gündür hiçbir şekilde sinyal vermiyordu.

Son olarak Adana’da görülen ve şu anda Afrika’ya göçmekte olan Jonas, son sinyalini 22 Ağustos’ta vermişti. İki gündür sinyal alınamayan leylek için endişeler artarken, bugün beklenen gelişme yaşandı. Jonas, yeniden sinyal verdi.

İsrail-Ürdün sınırında görüldü:

israil

Leylek Jonas, merakla süren bekleyişin ardından en sonunda İsrail-Ürdün sınırında sinyal verdi. Böylelikle leylek hakkındaki olumsuz düşünceler de yok oldu. Öte yandan leyleğin sinyalinin kesilmesinin gayet normal olduğu açıklanmış ve nedeni de şu şekilde paylaşılmıştı:

Sinyal, her yıl aynı nedenden dolayı kesiliyor:

Bu konuda rahatlatıcı bir açıklama yapan yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş, bu durumun normal olduğunu sebebiyle birlikte paylaştı. Tüydeş, leylek Jonas’tan gelen sinyallerin Suriye sınırında kesilmesinin her yıl gerçekleştiğini belirtti. Bunun nedeniyse sınırda bulunan sinyal kesicilerden kaynaklanıyordu.

leylek jonas

Alper Tüydeş’in açıklamasına göre leylek, Suriye’ye inip bölgeden uzaklaşmaya başladığında yeniden sinyal göndermeye başlayacaktı. Bu bekleyişin ne zaman sona ereceği henüz belli olmasa da Jonas hakkındaki bu açıklama, leylek hakkındaki olumsuz düşüncelerin de azalmasını sağlamıştı.

Leylek Jonas'ı ve diğer tüm hayvanları siz de takip edebilirsiniz:

Leylek Jonas'ın da aralarında olduğu tüm takip cihazına sahip hayvanları, 'Animal Tracker' isimli uygulamadan takip edebilirsiniz. Uygulamayı App Store ve Google Play Store'dan edinebilirsiniz.

Jonas'tan haber alınamadığının açıklanması, avlanıldığı yönünde endişeye neden olmuştu:

tweet 1

tweet 2

tweet 3

tweet 4

tweet 5

Kaynak : https://www.indyturk.com/node/545126/haber/adanaya-giden-leylek-jonastan-haber-yok
29
5
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
29
5
2
0
0