Deprem Bölgesindeki 'Ağır Hasarlı' Binalara Girişler Yasaklandı

3
0
0
0
0
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş ve Hatay depremleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, bölgedeki ağır hasarlı binalara girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Türkiye 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde eşi benzeri görülmemiş bir yıkım yaşadı. Kahramanmaraş başta olmak üzere, Hatay, Adıyaman, Osmaniye ve çevredeki diğer illerde yüz binlerce bina kullanılamaz hale geldi. Bu yetmezmiş gibi 20 Şubat'ta Hatay'da meydana gelen 6.4 ve 5.8'lik depremler, ne yazık ki bölgede güçlükle ayakta duran binaların bir bölümünün de yıkılmasına yol açtı.

Hatay'da meydana gelen depremlerle ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ağır hasarlı binalara girişlerin tamamen yasaklandığını belirtti. Bu kararın temel nedeniyse, Hatay'da meydana gelen 6.4 ve 5.8'lik depremlerde bazı vatandaşların eşya almak ya da ısınmak için hasarlı evlere girip, depremlere evde yakalanmalarıydı. 

Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

deprem

"Acil yıkılacak binalara girilmesi yasaktır, kesinlikle... Yani 'benim orada eşyam var, veya yarım saat, bir saat gireyim' gibi bir şey söz konusu değildir. Çünkü müstakil deprem ve artçı depremler bize göstermiştir ki bu deprem hareketliliği devam etmektedir. Böyle bir riski almak, böyle bir sorumluluk almak doğru değildir. Bütün kolluk birimlerimize talimat verdik.

Şimdi art arda gelen depremlerden sonra Çevre Şehircilik Bakanlığımızla yaptığımız değerlendirmeler çerçevesinde, bugünden itibaren buradan eşya alınması, buraya kısa sürede girilmesi de yasaklanmıştır. Yani ağır hasarlı binalara da bu saatten sonra girmek yasaktır, yeni bir karara kadar. Çünkü bu riski taşıyamayız, bu sorumluluğu taşıyamayız, bu da doğru değil."

Depremzede vatandaşa eşya desteği yapılacak

Süleyman Soylu

Süleyman Soylu, Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda depremzede vatandaşlara eşya yardımı yapılacağını da söyledi ve şöyle konuştu: "Bu konuda daha önceki uygulamalarımızda olduğu gibi hem AFAD hem de Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığımız eşya yardımını birlikte yapabilecektir. İki-üç gün sonra da eşya yardımı miktarı açıklanacaktır, elimizde bir miktar var, aslında yılbaşı belirlediğimiz bir miktar. Ama onu nereye, ne kadar götürebiliriz konusunda bir çalışma gerçekleşiyor."

Şehirlerin yeniden inşası nasıl olacak?

Yıkılan şehirler nasıl inşa edilecek

Bakan Soylu, yıkılan kentlerin nasıl yeniden inşa edileceğine ilişkin yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı: 

"Bütün valilerimize söyledik. İl çevre ve şehircilik müdürlükleriyle, AFAD müdürleri de yanında olmak kaydıyla o şehrin paydaşlarıyla bir araya gelinecek. Kimler? Belediye başkanları, milletvekilleri, sanayi ve ticaret odaları, esnaf odaları, il kanaat önderleri, ilin teknik odalarıyla bir araya gelinecek. Bunu da 48 veya 72 saat içerisinde yapmaları konusunda bir salık verdik. Her ilde ve her ilçede onların da geçmişte yaptığı değerlendirmeler, bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın taslak olarak hem zemin etütlerini gerçekleştirdiği, hem de taslak olarak öneri olarak ortaya koyacağı, onların önerileri olarak koyacağı değerlendirmeler karşılaştırılarak bir sonuca varılacak."

Kira artışlarına tepki!

Türkiye'yi sarsan depremlerden sonra bölgenin çevresindeki illerde kiraların yükseldiği tespit edilmişti. Bu konuya da değinen Süleyman Soylu sert konuştu:

"Kiraların birden ciddi bir şekilde yükseliyor olması ayrı bir istismar meselesidir. Ayıptır, günahtır. Çadırda kalan insanların ahı, o enkaz altında saatlerce, günlerce kalıp bir büyük lütufla, Allah'ın lütfuyla bugün yaşayan insanların ahı tutar. Bu paranın hiçbir hayrını görmezsiniz."

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/turkiye/icisleri-bakani-soylu-agir-hasarli-binalara-giris-yasaklandi,yP2-0bSJ_0e-hbMmm9A0CQ
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0