Alkollü Araç Kullanımını Önleyecek Bir Teknoloji Geliştirildi: Peki Nasıl Çalışıyor?

16
3
1
1
0
ABD’de bulunan Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB), ülkedeki tüm araçların alkol algılama sistemleri ile donatılmasını talep etti. Bu sistemler ile sürücünün alkollü olup olmadığını anlayarak araç kullanmasını engelleyebileceği ve trafik kazalarının önüne geçebileceği düşünülüyor.

Her gün dünya çapından milyonlarca insan, bir yerlere gitmek için kişisel araçlarına binerek trafiğe çıkıyor. Farklı nedenlerden dolayı oluşan trafik kazaları da araç kullananların ve yanındakilerin ölümüne veya yaralanmasına neden olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne ait veriler de dünyada her yıl yaklaşık 1.3 milyon insanın trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Bu kazaların en büyük nedenlerinden biri de alkollü araç kullanımı. Bilinçsiz sürücüler, sarhoşken araç kullanmalarından dolayı insanların canını tehlikeye atabiliyor. Geliştirilen bir teknolojinin de alkol nedeniyle oluşan kazaların kökünü kazıyabileceği düşünülüyor.

ABD’deki tüm araçlar alkol algılama teknolojisi ile donatılabilir

ABD’de bulunan Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB), alkollü araç kullanımı yüzünden oluşan kazaları engellemek için önemli bir adım attı. Kurul, ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) yaptığı bir talepte tüm araçların, sarhoş sürücülerin otomobilleri kullanmasını sınırlayacak veya tamamıyla engelleyecek araç içi alkol algılama teknolojileriyle donatılmasını istedi. Ayrıca aşırı hızı engelleyebilecek sistemlerin de araçlarda kullanılması gerektiği belirtildi.

NTSB’nin bu önerisi, ülkede 2021’de yaşanan bir kaza ardından geldi. Kaliforniya’da alkollü bir sürücü nedeniyle gerçekleşen kazada, yedisi çocuk dokuz kişi hayatını kaybetmişti. Kurul, kazaya neden olan sürücü tarafından kullanılan SUV tipindeki aracın, 141 ila 157 km/s hızla giderek yedi kişiyi taşıyan kamyonete çarptığını belirtti.  Bir NTSB yöneticisi de bu tarz teknolojilerin kazayı engellemiş olabileceğini belirtti.

Alkol algılama teknolojileri nasıl çalışıyor?

Alkol algılama sistemleri, otomobili kullanan kişinin alkol seviyesini ölçerek araç kullanmaya uygun olup olmadığını tespit ediyor ve olası felaketleri engelliyor. Örneğin bu teknolojinin önde gelenlerinden biri olan Güvenlik İçin Sürücü Alkol Algılama Sistemi (DADDS), bir sensör ile sürücünün nefesini analiz edebiliyor. Diğer yandan vites veya aracı çalıştırdığımız yerlere yerleştirilen dokunmaya dayalı bir sistem ise derinin altından kandaki alkolü tespit edebiliyor. Bu teknolojinin detaylarına yukarıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Güney Kore merkezli Hyundai de geçtiğimiz aylarda bu nedenden oluşan kazaları engelleyebilecek bir teknoloji tanıttı. Otomobilin kokpitini bir dizi sensörle donatan şirket, alkollü veya uykulu bir sürücünün algılanabileceğini, bunun ardından da aracın anında müdahale ederek aracın kontrolünü eline alabileceğini belirtti.

Türkiye'de 2021 yılında alkollü sürücü kaynaklı 2 binden fazla kaza yaşandı

Alkollü araç kullanımının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir sorun olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre Türkiye’de alkollü sürücüler nedeniyle 2022 yılında ağustos ayına kadar 1.061 adet ölümlü-yaralanmalı kaza gerçekleşti. 2021’in genelinde ise toplamda 2.097 adet ölüm ve yaralanmalara yol açan kaza ülkemizde yaşandı.

Kısacası, alkol algılama sistemlerinin yüzbinlerce insanın hayatının kurtarılması için tüm ülkelerde kullanılmaya başlaması gerekiyor. Ne de olsa teknoloji, insanlığa yarar sağlamak için var.

16
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
3
1
1
0