Apple, M2 İşlemcili Yeni iPad Air'lerin GPU Çekirdeği Sayısını Değiştirdi

6
1
1
0
0
Apple, ABD sitesinde M2 işlemcili yeni iPad Air modellerini artık 10 değil 9 çekirdek GPU'lu olarak listeliyor.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği bir etkinlikte Apple, M2 işlemciye sahip yeni iPad Air modellerini tanıtmış ve tanıtımda da bu modellerin 10 çekirdekli bir GPU'ya sahip olduğunu belirtmişti. Firmanın ABD sitesinde ise sessiz sedasız tabletin özellikleri güncellendi ve çekirdek sayısı da 9 olarak değişti. 

Arşivlere bakıldığında sitede yer alan değişikliğin son 10 gün içerisinde gerçekleştirildiği görülüyor. Öte yandan hem orijinal basın bültenlerinde hem de henüz güncellenmemiş olan destek sayfasında yeni iPad Air'ler 10 çekirdekli GPU'ya sahip cihazlar olarak tanıtılıyor. 

Türkiye sitesinde de 10 çekirdekli gözüküyor

ipad air

Apple'ın Türkiye sitesinde de baktığımızda iPad Air'in 10-çekirdek GPU ile geldiği ifadesi yer alıyor. ABD dışındaki diğer sitelerde de ülkemizdeki gibi tabletin GPU çekirdek sayısı on olarak belirtiliyor. Bu da ABD sitesindeki listelemeyi oldukça garip bir hâle getiriyor. Zira ya firma 9 çekirdekli bir yapıya geçiş yapıyor ya da sitesinde bir sorun söz konusu. 

Pek çok iPad Air kullanıcısı için 9 çekirdek GPU ile 10 çekirdek GPU arasında aslında gözle görülür bir fark olmasa da Apple'ın sessiz sedasız yaptığı bu değişiklik, bir açıklamayı gerektiriyor. Bir hata yoksa ve yeni cihazlar gerçekten 9 çekirdekli GPU ile gelecekse bu durumda iPad Air, Cupertinolu devin tarihindeki ilk 9 çekirdek GPU'lu cihaz olacak. 

Kaynak : https://9to5mac.com/2024/06/01/m2-ipad-air-gpu-core-count/
6
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
1
0
0