Araçlarda Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin 8 Tüyo

117
18
13
13
7
Otomobil alırken insanların kafasını en çok kurcalayan durumlardan biri, otomobilin gücünün yanında harcadığı yakıttır. Ülkemizdeki akaryakıt fiyatları göz önünde bulundurulduğunda, Türk insanının belki de en başta baktığı özellik, şehir içi ve şehir dışı yakıt tüketimi olabilir. Bugün sizlere, yakıt tüketimini olabildiğince azaltmanız için uygulamanız gereken birkaç tüyo vereceğiz.

Kimi insanlar tutkusundan, kimi insanlar ise ihtiyaçtan ötürü otomobil kullanırlar. Bu iki topluluğun ortak buluştuğu nokta ise, kullandıkları otomobillerin yakıt tüketimi olabilir. Özellikle Türkiye gibi yakıt fiyatlarının uçuk olduğu noktalarda insanların en öncelikli sorunu haliyle yakıt tüketimi oluyor. Sizler için hazırladığımız bu listedeki tüyoları uygulamanız otomobilinizin cüzdanınıza verdiği zararı bir nebze azaltmanıza yardımcı olacaktır.  

Hızınıza dikkat edin:

yakıt tüketimi

Yakıt tasarrufu sağlamanın en bilinen ve en pratik yolu, hızınızı azaltmaktır. Otomobili ne kadar hızlı kullanırsanız, yakıt tüketimi de aynı şekilde artacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, uzun yollarda çok düşük hızla seyahat etmek de fazladan yakıt tüketimine neden olabilir. Bu nedenle uzun yollarda 90-100 km/s civarında seyir halinde olmanız yararınıza olacaktır. 

Klima kullanımı:

Klima açıldığı zaman motor ekstra olarak güç sarf edecektir ve bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır. Özellikle yaz aylarında bunaltıcı sıcakların üzerine bir de trafik eklendiğinde, klimayı açmadan duramayabilirsiniz. Böyle durumlarda klimayı düşük hızlarda açmayı tercih edebilirsiniz. 

Aracınızın bakımına özen gösterin:

araç bakımı

Aracın verimli ve düzgün çalışabilmesi için bakımlarını düzenli olarak yapın. Kirli ve tıkalı hava ve yağ filtreleri, kötü ve kirli yağ kullanımı motorunuzun düzgün çalışmasına engel olur ve yakıt tüketimini arttırabileceği gibi sorunlara da yol açabilir. Motorunuzu temiz ve bakımlı tutmak, %4 oranında yakıt tasarrufu sağlayacaktır.  

Gereksiz yükleri aracınızda tutmayın:

Aracınızın ağırlığı ne kadar fazla olursa, motor da ivmelenme hareketini yapmak o kadar fazla güç sarf edecektir. Özellikle İstanbul gibi trafiğin çok fazla olduğu yerlerde bu şekilde dur kalk yapmak, yakıt tüketimini önemli ölçüde arttıracaktır. 

Lastik basıncına dikkat edin 

lastik basıncı

Lastiklerinizin yetersiz hava basıncı ile şişirilmiş olması, büyük bir tehlike kaynağıdır. Fren mesafesinin artması, yol tutuşunun azalması gibi sebeplerle potansiyel kaza riskini önemli derecede arttıran yetersiz hava basıncı, yakıt tüketimini de önemli ölçüde arttırır. Lastiklerin yeterli hava basıncına sahip olmaması, motorunuzun daha fazla güç harcamasına sebep olacaktır ve bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır. Düzenli olarak lastik basıncınızı kontrol etmenizi ve gerektiğinde lastikleri üreticinin belirttiği hava basıncı ile şişirmenizi öneririz.  

Aracınızı rölantide çalıştırmayın:

Aracı rölantide çalıştırmak, bazı kullanıcılar tarafından sanıldığının aksine yakıt harcamaya devam eder. Eğer bir yerlerde durup bekleyecekseniz, aracınızı rölantide çalıştırmak yerine kontağı kapatın ve hareket edeceğiniz zaman tekrar çalıştırın.  

Ani hızlanmalar yapmayın:

ibre

Motora aniden yük bindirmek ve aniden hızlanmaya çalışmak, motorun daha fazla yakıt tüketmesine sebep olur. Yüksek devirlerde ve yüksek hızlarda motor, daha az verimli çalışarak daha çok güç sarf ederek maksimum yakıta ihtiyaç duyar. Gaz pedalına yüklenmektense daha aşamalı bir şekilde hızlanmak ve aracı yüksek devirlerde kullanmamak önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayacaktır. 

Ani frenlemelerden kaçının:

Ani frenlemeler ve hızlı manevralar, yakıt tüketimini artıracaktır. Bunu engellemek için durmanız gereken zamanı önceden kestirip yavaş bir frenleme yapmanız %20’den fazla yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Eğer sizin de yakıt tüketimi konusunda tasarruf tüyolarınız varsa yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

117
18
13
13
7
Emoji İle Tepki Ver
117
18
13
13
7