Türk Teknoloji Şirketi Tarafından Geliştirilen Askeri Metaverse Uygulaması 'MiliVerse' Tanıtıldı!

16
10
3
0
0
Türk mühendisler tarafından geliştirilen askeri metaverse teknolojileri altyapısı “MiliVerse” tanıtıldı. İlk tanıtımı NATO’da yapılan teknoloji ile kullanıcılar sanal ortamda helikopterli söküp takabiliyor, başka kullanıcılarla etkileşime girebiliyorlar.

Gittikçe büyüyen metaverse dünyasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İçerisinde yazılımcıların, NFT sanatçılarının ve oyun severlerin birçok iş imkanı bulabildiği metaverse ile ülkemiz de her geçen gün daha da içli dışlı olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe kulübü yeni sezon formasını metaverse dünyasında tanıtmıştı.

Yeni bir konsept olarak gündeme gelen metaverse kavramının ülkemizde yaygınlaşması için öncülük eden şirketlerden biri olan BİTES, metaverse teknolojilerinin gelecek dönemde kurumsal firmaların farklı gereksinimlerine yönelik uygulamalar olarak kullanabilmesi için çeşitli çalışmalar sürdürmeye devam ediyor. Şirket, NATO’nun gerçekleştirdiği bir etkinlikte askeri metaverse teknolojileri altyapısı MiliVerse’ün ilk tanıtımını da yaptı.

MiliVerse, baştan sonra kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda konfigüre edildi

MiliVerse Tanıtım

NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı geçtiğimiz günlerde çevrim içi ve fiziksel olarak Eğitim Teknoloji Konferansı düzenledi. Sınırlı sayıda katılımcının yetkinlik durumlarına göre davet edildiği etkinliğe ülkemizden metaverse alanında güçlü altyapı, ürün ve projeleri bulunan BİTES davet edildi. Şirket, başta Türk savunma sanayi olmak üzere farklı sektörlerde yazılım tabanlı ihtiyaçları karşılıyor.

Etkinlikte, “NATO’nun eğitim ve öğretimini dönüştürmek için gelişen metaverse teknolojilerinden faydalanmak” konulu sunumuyla bir “workshop” gerçekleştiren BİTES, askeri metaverse teknolojileri altyapısı “MiliVerse”ün ilk tanıtımını da NATO’da yaptı.

BİTES’in sanal ve hibrit fuar sistemi XperExpo altyapısıyla geliştirdiği ve ilk kez NATO’da tanıttığı MiliVerse, baştan sona kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda konfigüre edilebiliyor, 3 boyutlu sanal organizasyonlar ve kurumsal gereksinimlere yönelik yenilikçi çözüm sunuyor.

Kullanıcılar Atak helikopterin söküm-takım prosedürlerini yönetebiliyor

Metaverse Atak Helikopter

MiliVerse uygulamasına girmek isteyen kullanıcılar bilgisayarlarındaki tarayıcılardan, cep telefonları, tabletleri ve Oculus Quest VR gözlüklerinden eş zamanlı olarak erişim sağlayarak birbirleriyle etkileşime girebiliyorlar. Uygulama, kullanıcıların sanal ortamda kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için kişiselleştirilebilir avatar sistemi de entegre edilmiş durumda. Yani kullanıcılar sanal ortamda kendilerine benzeyen bir karakter oluşturabiliyorlar.

Kullanıcıların ana salon ve bu salondan erişilebilen 4 farklı sanal ortamda gezinebildikleri MiliVerse’deki bu sanal ortamların ikisi uçak bakım hangarı, diğer ikisi ise BİTES Showroom ve konferans odası olarak hazırlanmış durumda.

MiliVerse helikopter

Şirketin geliştirdiği bakım onarım modellemesiyle kullanıcılar, Atak helikoptere erişebiliyor ve belirlenmiş söküm-takım işlemlerini yönlendirmelerle gerçekleştirebiliyor ya da bu işlemi yapan diğer kullanıcıları izleyebiliyorlar. Diğer sanal gerçeklik alanında ise kullanıcılar, Türk Hava Kuvvetleri’nin kullandığı eğitim uçağı KT-1T’nin bakım hangarında uçakla etkileşime girebiliyor veya yine diğer kullanıcıları izleyebiliyor.

Diğer iki alanda ise kullanıcılar hem BİTES’in yaptığı işlerle ilgili detaylı bilgilere erişebiliyor hem de konferans salonunda istedikleri yere oturarak verilen konferansları ve sinevizyonda yapılan paylaşımları canlı olarak izleyebiliyorlar. 

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turk-teknoloji-sirketinin-askeri-metaverse-uygulamasi-ilk-kez-natoda-tanitildi/2660842#
16
10
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
10
3
0
0