Avengers Geri Dönüyor! Hem de Hiç Olmadığı Kadar Büyük Bir Filmle: İşte Secret Wars'ta Yaşanması Beklenen Olaylar

41
7
4
2
1
Marvel Sinematik Evreni'nde bir sonraki büyük etkinlik olması beklenen Secret Wars nedir? Secret Wars filminde neleri bekleyebiliriz? Gelin birlikte bakalım.

Marvel filmlerinin başarısında önemli rol oynayan etmenlerden biri, karakterlerin bağımsız filmlerinin bir noktada birbirlerine bağlanması ve büyük olaylarla yeni döneme geçiş yapmasıdır. Serideki bir sonraki bağlayıcı büyük olaylardan birinin de Secret Wars olacağı artık kesin. Peki nedir bu Secret Wars?

Secret Wars'un altında yatan mantığı anlamak için öncelikle çizgi romanlara bakalım. Çizgi roman evreninde iki farklı Secret Wars olayı bulunur. Bunlardan ilkinde Beyonder adlı neredeyse her şeye kadir, dört boyutlu evrenden gelen süper kahramanları ve süper kötüleri bir araya getirerek "Hadi bakalım kapışın, kazanana ne istiyorsa onu vereceğim" der. Kapışmak istemeyeni kendisi ortadan kaldırır. 1984 tarihli bu hikaye güzel olsa da filmde göreceğimiz Secret Wars daha çok 2015 tarihli mini-seriden esinlenerek oluşturulacak. 

DİKKAT: YAZININ BURADAN SONRASI, MARVEL YAPIMLARI HAKKINDA SPOİLER İÇEREBİLİR: 

Dr. Strange in the Multiverse of Madness'a tekrar bakalım:

dr strange

Film, ana evren açısından önemli bir hikaye anlattı. Farklı evrenler olduğunu gördüğümüz bu yapımda ayrıca "Incursion" sözcüğünün de kullanıldığını gördük. Çizgi romanlara aşina olanların duyar duymaz heyecanlandığı bu kelimenin Marvel evreni için anlamı büyük. 

Incursion denilen olay, Marvel evreninde iki paralel evrenin çarpışmasının adıdır. Gerçekliklerin üst üste bindiği bu olayda çarpışmalar ise Dünya üzerinden gerçekleşir. Hangi Dünya ayakta kalırsa o evren varlığını devam ettirir. Böylece Marvel da bir yandan işe yaramayan evrenlerini budamış olur. Bunu bir kenara yazalım. 

Loki(ler) ortalığı çok mu karıştırdı?

loki

Loki dizisinde Sylvie, Time Variance Authority'yle olan mücadelesinin sonunda He Who Remains adı verilen karakteri öldürmüştü. Bu karakter bir Kang varyantıydı ve evrenlerin dallanıp budaklanmasını, farklı zaman çizgileri ortaya çıkmasını engellemek için TVA'yi yönetiyordu. 

İlk sezonun sonunda Loki, Owen Wilson'ın canlandırdığı Mobius karakterini uyarmaya çalıştığında Mobius onu tanımamıştı. Zira Loki aslında farklı bir zaman çizgisine, TVA'nın yönetiminin Kang the Conqueror'da olduğu bir gerçekliğe gelmiş olabilir. TVA'daki yargıç olan Ravonna'nın da isminin, Kang'ın eşinin ismi olduğunu hatırlatalım. 

Şimdi elimizde hem Incursion hem farklı evrenler ve varyantlar oldu. 

Ant-Man and the Wasp: Quantumania ile birlikte işler kızışacak.

antman and the wasp quantumania

Marvel evreninde zaman yolculuğu fikrinin temelinde kuantum boyutunu yer alıyor. Haliyle Ant-Man and the Wasp: Quantumania ile birlikte Kang'ı da göreceğiz. Ha bu filmde ana kötümüz doğrudan Kang mı olur, yoksa Kang'ın bir piyonunu mu görürüz orası biraz muallak. İlk Avengers filminde Loki'nin arkasında Thanos olmasına benzer bir durum görebiliriz.

Editör görüşü: Ant-Man şu anda Kang'ın gözünde çok büyük bir tehdit. Thanos'u devirmenin yolunu açan zaman soygunu fikrini bulan Scott Lang, kuantum boyutu ve zaman yolculuğu konusunda neredeyse herkesten çok şey biliyor. Bu nedenle Kang ya Lang'i kullanmak için yakalamaya ya da öldürüp ortadan kaldırmaya çalışacaktır. Ant-Man kıyafetini Cassie Lang'de göreceğimiz iddialarını da düşünürsek bu hiç de şaşırtıcı olmaz.

Şimdi elimizde hem Incursion hem farklı evrenler ve varyantlar hem de zaman çizgilerini değiştirme, birleştirme gücü var. 

Kang'a karşı bütün evrenler!

kang marvel

Secret Wars etkinliğinde bu defa Beyonder yerine savaşın başındaki isim olarak Kang'ı görebiliriz. Çokluevrenlerin birleştiği bir savaş dünyası bir anlamda farklı Marvel evrenlerinin bir araya geldiği bir savaş olacaktır. Sonuçta şimdi sıfırdan Beyonder tanıtmak, o seride önemli roller oynayan bazı karakterleri evrene adapte etmek kolay değil.

Infinity War'dan daha büyük bir savaş alanına sahip olması muhtemel olan Secret Wars hikayesinde Kang the Conqueror, tek bir zaman çizgisi oluşturmak yerine diğer zaman çizgilerini fethetmeye karar verecek gibi duruyor. Öncesinde de kahramanları ve düşmanları zayıflatmak amacıyla "Kazananın evreninin hayatta kaldığı" bir Savaş Dünyası (Battleworld) tasarlayabilir. Burada Kang'ın gerçek amacını muhtemelen Loki ortaya çıkarır ve sonrasında kahramanlar, Kang'a karşı mücadeleye girişebilir. Tabii bu sadece bir teori.

Marvel Evreni için en makul hikayelerden biri neden Secret Wars?

secret wars

Editör yorumu: Secret Wars ile birlikte tutan karakterleri ana evrene alıp tutmayanları evrenden çıkarmak mümkün hale gelecek. Ayrıca seyircilere "Bakın şuradan da sıfırdan başlayabilirsiniz" denilebilecek. Çizgi roman evrenlerinde de bu tür büyük olayların amaçlarından biri zaten budur.

avengers secret wars

İkinci bir sorun ise evrenin yaşlanması. Bunu yalnızca Marvel yapımlarına insanların alışması gibi düşünmeyin. Çizgi romanlarda genel olarak zaman 4'te 1 oranında yavaş geçer. Yani bizim dünyamızda geçen 4 yılda kahramanlar 1 yıl yaşlanır. Oyuncular için ise durum böyle değil. Bugün Chris Hemsworth 38 yaşında, Tom Hiddleston ise 41. Paul Rudd 53, Chris Pratt 43, Benedict Cumberbatch 46, Jeremy Renner 51, Mark Ruffalo ise 54 yaşında. Bu oyuncular bundan 4 yıl sonra artık 4 yaş daha yaşlı olacaklar, çizgi romanlardaki gibi sadece 1 yaş değil. Yani yeni oyuncularla yeni bir evren başlatmak için bu yapım oldukça iyi bir fikir.

Avengers: Secret Wars, 7 Kasım 2025'te vizyona girecek.

41
7
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
41
7
4
2
1