• Anasayfa
  • Bilim
  • Karada Yürüyebilen Bazı Balık Türleri Keşfedildi

Karada Yürüyebilen Bazı Balık Türleri Keşfedildi

35
9
4
1
1
Bilim insanları, Balitoridae isimli balık ailesine ait en az 11 balık türünün, karada yürüyebilme yetenekleri olduğunu sonucuna ulaştılar. Yapılan açıklamalara göre bu balıklar, anatomik olarak pek çok balık türünden farklı bir yapıya sahipler.

New Jersey Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, balıkların ilginç bir özelliğe sahip olduğunu keşfetti. Bilim insanları, Asya'da görülen bir balık ailesi olan Balitoridae'deki en az 11 türün karada yürüyebilme yeteneklerinin olduğu sonucuna ulaştılar. Uzmanlara göre bu balık türleri, dört uzvunu kullanarak karada yürümeye çalışıyorlar.

Bilim insanları, Balitoridae ailesinde bulunan ve kör olmalarıyla bilinen mağara melek balıklarının, karada yürüdüklerini zaten biliyorlardı. Yapılan son araştırmalarsa, karada yürüme özelliğinin sadece mağara melek balıklarına ait olmadığı sonucuna ulaşılmasını sağladı. Söz konusu araştırmaya göre karada yürüyebilen balıklar, özel bir anatomik yapıya sahipler.

İşte karada yürüyebilen türlerden mağara melek balığı

Mağara melek balığı

Araştırmacılar, Balitoridae ailesinin karada yürüyebilme özelliklerini keşfedebilmek için, X-ışını mikrotomografisi yöntemiyle inceleme yaptılar. Bu incelemeler sırasında 29 tür üzerinde çalışan bilim insanları, bu ailedeki balıkların iskelet yapılarını, kaslarını ve şekillerini diğer türlerle kıyasladılar

New Jersey Teknoloji Enstitüsü'nden Brooke Flammang ve ekibi bu çalışmaları yürütürken, Louisiana State Üniversitesi, Maejo Üniversitesi ve Florida Doğa Tarihi Müzesi'nden uzmanlar da bu türlerin soy ağaçlarını çıkardılar. Elde edilen bulgular, bu balıkların karada yürüme yeteneklerinin olduğunu gözler önüne serdi.

Karada yürüyebilen balık

Yaptıkları keşifle ilgili açıklamalarda bulunan araştırmanın bir numaralı ismi Brooke Flammang, inceledikleri balıkların kalça kemiklerine sahip olduklarını tespit ettiklerini açıkladı. Pek çok balık türünde omurga ile karın yüzgeci arasında kemik bağlantısı bulunmadığını ifade eden Flammang, işte bu bulguların Balitoridae ailesindeki balık türlerinin özel olduğunu gösterdiğini belirtti.

Flammang, keşfettikleri kalça kemiklerinin üç farklı morfolojik yapıda olduğunu ifade ediyor. Bu farklı yapıların, çok ince, iyi bağlanmamış veya güçlü olduğunu söyleyen Flammang, güçlü kalça kemiğine sahip olan balık türlerinin, karada yürüme konusunda daha iyi olduklarını düşündüklerini belirtiyor. Bilim insanlarının konuyla ilgili çalışmaları devam ediyor.

Kaynak : https://www.indyturk.com/node/241691/bilim/baz%C4%B1-bal%C4%B1klar%C4%B1n-gizlice-karada-y%C3%BCr%C3%BCd%C3%BCkleri-ortaya-%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1
35
9
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
35
9
4
1
1