Bir Dönem Oldukça Popüler Olan Bimeks, Kliksa Gibi Pek Çok Teknoloji Mağazası Nereye Kayboldu?

46
7
4
4
3
Bir dönem adından oldukça söz ettirmiş markalar bazen işler istenildiği gibi gitmediğinde sessizce hayatlarımızdan çıkabiliyor. Hayatlarımızın bir döneminde var olmuş olsalar da sonrasında çeşitli sebepler ile hayatlarımızdan çıkan teknoloji mağazalarını sizler için derledik.

Bir zamanlar alışveriş yaptığımız, önünden geçtiğimiz ya da en azından reklamlarını gördüğümüz pek çok markayı şu an göremiyoruz. Hayatlarımızdan çıkışları, hayatlarımıza girişleri kadar ses getirmeyen bu markalar zaman içinde hatıralarımızdan siliniyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren ve zamanında oldukça popüler olan teknoloji mağazaları için de bu durum söz konusu. Geçmişi hatırladığımızda, reklamları, mağazaları ve çeşitli faaliyetleri ile hayatlarımıza dahil olan birçok marka şu anda sanki hiç var olmamışçasına hayatlarımızdan çıkıverdi.

Teknoloji mağazalarının savaşında adaya veda eden ilk isim EP Center olmuştu.

ep center

Türkiye pazarına girerken “Türkiye’yi bir ağ gibi saracağız” diyen EP Center, 2009 yılında Türkiye’den çekilme kararı almış ve geriye altı doldurulamamış bir argüman bırakmıştı.

Electro World ise Bimeks’in karşısında duramayarak aramızdan ayrılmıştı.

Electro World

Bir İngiliz markası olan Electro World, 2013 yılında Bimeks tarafından 6 milyon liraya satın alınmıştı.

Darty de Bimeks’e yenilenler arasında yerini alarak hayatlarımızdan çıkmıştı.

darty

2013 yılında Bimeks, Electro World’ü satın almasının ardından Darty’yi de satın almış ve o dönem Avrupa’nın en büyük üçüncü teknoloji mağazası olan rakibini Türkiye pazarından çekilmeye zorlamıştı.

Rakiplerini bir bir saf dışı bırakmış olsa da, ne yazık ki Bimeks de bu sektörün tutunamayanları arasında yer aldı...

Bimeks

1989 yılında ticarete başlayan Bimeks, resmen iflas ettiği 2021 yılına kadar oldukça başarılı bir yükseliş göstermişti.

Küçük bir dükkânda başlayan macerasında Türkiye’nin en büyük teknoloji mağazalarından biri olmayı başarsa da Bimeks ne yazık ki mali sıkıntılar sebebi ile macerasına son vermek zorunda kalarak hayatlarımızdan temelli çıktı.

Best Buy da bu sektörün tutunamayanları arasında yer alıyor.

best buy

Büyük umutlarla Türkiye pazarına girmiş olan Best Buy ise rakiplerine karşı istediği duruşu sergileyemeyerek 2011 yılında Teknosa tarafından satın alınmış ve aramızdan ayrılmıştı.

Saturn ise kardeş şirket olan Media Markt ile birleşmiş ve hayatlarımızdan çıkmıştı.

saturn

2009 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan ve Media-Saturn Holding’e ait olan Saturn markası, yine Media-Saturn Holding’e ait olan Media Markt’a devredilmiş ve Türkiye pazarından çekilmişti.

Türkiye’nin Amazon’u olmayı hedefleyen Kliksa için ise işler istenildiği gibi gitmedi.

kliksa

Sabancı Holding’e ait olan Kliksa, hedeflenenin aksine çok ciddi zarar etmiş ve bu sebeple Teknosa markası altında konumlandırılarak Teknosa markasının outlet'i haline getirilmişti.

İstanbul Bilişim ise nitelikli dolandırıcılık suçlamaları ile hayatımızdan temelli çıkmıştı.

istanbul bilişim

İstanbul Bilişim, 2002 yılından beri devam ettiği ticari hayatına 2020 yılı itibari ile oldukça olaylı bir biçimde son vermişti.

Yapılan araştırmalar sonucunda 50 bin kişinin mağdur olduğu ve yaklaşık 150 milyon TL’lik bir vurgunun söz konusu olduğu sonucuna varılmıştı.

Gold Grubu ise 3 yıl süren dava sürecinin ardından iflas ederek bu sektörün tutunamayanları arasında yer aldı.

gold bilgisayar

1991 yılında kurulmuş olan ve bünyesinde Gold Bilgisayar’ı da barındıran Gold Grubu'nun borcunun 300 milyon TL’yi aşkın olduğu öğrenilmiş ve mahkeme tarafından iflasına karar verilmişti.

Döneminde oldukça popüler olan fakat çeşitli sebeplerle adaya veda etmek zorunda kalan bazı teknoloji mağazalarını sizler için derledik. Peki bu mağazalar arasında keşke gitmeseydi dediğiniz var mı?

46
7
4
4
3
Emoji İle Tepki Ver
46
7
4
4
3