Bir Deprem En Fazla Kaç Büyüklüğünde Olabilir?

5
1
1
0
0
Herkes, korkulu rüyamız olan depremlerin en fazla ne kadar büyüklükte olabileceğini merak ediyor. İnsan kontrolü dışında gerçekleşen bu güç, her geçen gün hayatımıza müdahale etmeye devam ediyor. Gerçekten de bir deprem en fazla ne kadar büyük olabilir?

Bilim insanları, bu sorunun cevabını anlamak için araştırmalar gerçekleştiriyor.

Jeolojik kayıtlara bakıldığında cevap tahmin edilebilir olsa bile biz sizin için araştırdık!

Depremler, tarih boyunca insanlığın yaşamını derinden etkileyen en güçlü doğal olaylardan birisi.

dünya fay hattı haritası

Özellikle büyük ölçekli depremler, yer yüzünü âdeta altüst edebilir ve ciddi yıkımlara neden olabilir. Bugüne kadar en büyük depreme bakacak olursak Şili'de, 1960 yılında meydana gelen Valdivia depremidir.

9,5 büyüklüğünde olağanüstü bir güçte olmasıyla tarihe geçen bu deprem, üzerinde düşünmemizi sağlayacak bir gerçeği ortaya koyuyor: Dünya, gerçekten de büyük doğal güçlerin ev sahibi.

Bilim insanlarına göre, 9,5 büyüklüğündeki bir deprem; dünyadaki olası en büyük sınırlardan birini temsil ediyor.

şili deprem

Peki, daha büyük bir deprem mümkün mü? Teorik olarak evet, ancak pratikte çok zor. Jeoloji uzmanları, 10 büyüklüğündeki bir depremin gerçekleşme olasılığının son derece düşük olduğunu belirtiyorlar.

Böyle büyük bir depremin olabilmesi için muazzam ölçekte bir kabuk parçasının ani bir şekilde kırılması gerekiyor. Bu, çok derin ve son derece uzun bir fay hattının hareket etmesi demektir, ki bu tür fay hatları dünyada nadir bulunur.

Depremin büyüklüğü, meydana geldiği fayın uzunluğu ile ilgili.

Fay ne kadar uzunsa deprem de o kadar büyük oluyor. Dünyada 10 şiddetinde deprem üretecek kadar uzun bir fay hattı olmadığı biliniyor. 

Kaynaklar: Science Focus, USGS

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

5
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
1
0
0