12
5
3
1
1

Kripto paralar, özellikle de yüksek değeri sebebiyle Bitcoin, son birkaç aydır çeşitli tartışmaların ve ardı arkası kesilmeyen haberlerin konusu olmuş durumda. Artık 'Ne ki bu Bitcoin?' diye soracak neredeyse kimse kalmadı çünkü gerek Elon Musk gibi yakından takip edilen kişilerin sosyal medyada yarattığı gündem, gerek arka arkaya gelen 'Bitcoin yine rekor kırdı' tadında haberlerle sıkı bir kripto borsası takipçisi olmaya gerek kalmadan gündemi istemsizce de olsa, takip etmeye başladık.

Bu artan ilgi, beraberinde herkesin aklına 'kripto para yatırımcısı' olma fikrini de iyiden iyiye sokmaya başladı. Ancak tabii ki bu noktada cevapları merak edilen bazı sorular var. Bu sorulardan biri de Bitcoin satın almanın mı yoksa mining yatırımı yaparak Bitcoin kazanmanın mı daha mantıklı olduğu kısmı. Biz de yeni videomuzda sizin için bu iki seçeneği karşılaştırarak ufak bir hesap yaptık.

1 milyon TL'lik Bitcoin aldık:

bitcoin

Mining işine girebilmek için öncelikle mining yapacak bir cihaz satın almak gerekiyor. Tabii ki bu cihazlar da çok da uygun fiyatlı değil ve cihazların dışında aynı zamanda soğutma ve enerji masrafları da işin içine giriyor. Böyle bir durumda masrafları hesaba katmazsak 1 milyon TL'lik bir yatırım 7 ayda geri kazanılabiliyor. 

İş Bitcoin satın alma kısmına geldiğinde ise çok daha can sıkıcı bir durum ortaya çıkıyor çünkü saniyeler içinde değeri artabilen ya da azalan Bitcoin'i satın alarak, yine saniyeler içinde bir anda zarara uğramak da mümkün olabiliyor. 

Videomuzda 1 milyon TL'lik Bitcoin alışımız sonrası biz de benzer bir durum yaşadık ve daha Bitcoin'ler hesabımıza düşer düşmez kalp kırıklıklarıyla dolu dakikalar yaşadık. Videomuzda yer alan tüm rakamların sabit değerler ile hesaplandığını ve içeriğimizin bir yatırım tavsiyesi olmadığını hatırlatarak soralım; siz hangisini tercih ederdiniz?

12
5
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
12
5
3
1
1