Kan Testlerinde Karşımıza Çıkan CA - 125 Ne Anlatır, Yüksekliği Neden Ciddiye Alınmalı?

3
1
0
0
0
Kan testlerinde CA - 125 olarak gördüğümüz değer, vücutta bulunan aynı isimli proteini ölçer. Farklı nedenlere bağlı olarak yükselebilse de genel olarak yumurtalık kanseri ile direkt olarak ilişkili kabul edildiği için yüksek çıktığı durumlarda bu şüphe ön planda tutulur. Gelin CA - 125 nedir, yüksekliği ne anlama gelir, normal değeri kaç olmalı tüm detaylarıyla inceleyelim.

Vücudumuzdaki hücrelerin her birinde pek çok farklı türde protein bulunmaktadır. Ancak bazı protein türleri, yalnızca bazı özel hücrelerde bulunur. CA - 125 proteini de bunlardan bir tanesi. Kan testi sonuçlarında gördüğümüz CA - 125 değeri vücuttaki bu proteinin oranını ölçen bir değerdir. Farklı hücrelerde bulunuyor olsa da yoğun olarak yumurtalık kanseri hücrelerinde bulunduğu için bu kanser türü ile direkt olarak ilişkili kabul edilir.

CA - 125 değeri erken kanser teşhisinde kullanılmaz çünkü zaten tanısı konmuş bir yumurtalık kanseri varsa bu değer gözlemlenir. Kanser teşhisi konduktan ve tedavi başladıktan sonra izlenen bu protein oranının düşmesi demek, tedavinin iyiye gittiği anlamına gelmektedir. Yüksek olması her zaman bir kanser belirtisi olmayan CA - 125 nedir, yüksekliği ne anlama gelir, normal değeri kaç olmalı gibi merak edilen sorulara gelin yakından bakalım.

Öncelikle, CA - 125 nedir?

Vücudumuzda bulunan Cancer Antigen 125 isimli bir proteinin kandaki değeri CA - 125 olarak ölçülür. Kan testlerinde CA - 125 olarak gördüğümüz bu değer aynı zamanda proteinin adı olarak da kullanılmaktadır. Pek çok farklı nedene bağlı olarak CA - 125 proteini yükselebilir ancak genel olarak yumurtalık kanseri hücrelerinde yoğun olarak bulunduğu için yüksek çıkması durumu yumurtalık kanseri ile direkt olarak ilişkili kabul edilir. 

ca 125, yumurtalık kanseri

CA - 125 testi nedir?

Halk arasında CA - 125 testi, CA - 125 proteinin ölçüldüğü test olarak kabul edilse bile aslında bu şekilde özel bir test yoktur. Yumurtalık kanseri teşhisi konan kişinin tedaviye nasıl yanıt verdiğini görmek için bildiğimiz şekilde koldan alınan kan örneği ile kan tahlili yapılır. CA - 125 değerini ölçmek için özel olarak da kan alınabilir ancak genel olarak pek çok farklı değerle birlikte ölçülmektedir. Her laboratuvarda bu değer ölçülemediği için bir üniversite hastanesine ya da benzer şekilde kapsamı geniş bir hastanesine giderek bu testi vermeniz gerekebilir. 

Standar bir ölçüm değil: CA - 125 testi neden yapılır?

CA - 125 testi basit bir tahlil olmasına rağmen her hastaya standart olarak uygulanan bir ölçüm değildir. CA - 125 değeri, yumurtalık kanseri teşhisi konmuş hastalarda tedavi sürecini izlemek için ölçülür. Daha önce kanser nedeniyle yükselen CA - 125 değerinin kan tahlili sonuçlarında düşmesi demek, tedavinin başarılı olduğu ve kanserin azaldığı anlamına gelir. 

CA - 125 normal değeri kaç olmalı?

Kan tahlili sonuçlarında 0 - 35 arasında görülen CA - 125 değeri normal olarak kabul edilmektedir. 35 - 50 arasındaki değer kontrol edilerek düşürülmeye çalışılır. Ancak 50 üzerindeki CA - 125 değerinde yumurtalık kanseri şüphesi başlar. Yumurtalık kanseri olan kadınların yüzde 80'inde CA - 125 değeri yüksek çıkmaktadır. Ancak erken evrede bu değer normal kalabilir.

ca 125, yumurtalık kanseri

CA - 125 düşüklüğü nedir, ne anlama gelir?

Genel olarak CA - 125 düşüklüğü olarak isimlendirilen bir durum yoktur. Çünkü 0 - 35 arası normal değerlendirilir. Yumurtalık kanseri teşhisi konmuş bir hastada yüksek olarak tespit edilen CA - 125 değeri tedaviye olumlu yanıt verdikçe düşmeye başlar ama yine de bu durum düşüklük olarak adlandırılmaz.

Her zaman korkmak gerekmiyor: CA - 125 yüksekliği nedir, kaç olursa kanser şüphesi olur?

Kan tahlili sonuçlarında CA - 125 değeriniz 35 - 50 arasında çıkarsa yüksek kabul edilir ama kanser şüphesi oluşmaz. Ancak CA - 125 değeriniz 50 referansının üzerinde çıkarsa bu durumda yumurtalık kanseri şüphesi oluşur ve hekiminiz bir tedaviye başlamayı uygun görebilir.

ca 125, yumurtalık kanseri

Pek çok farklı nedeni var: CA - 125 yüksekliği hangi hastalıklarda yükselir?

  • Yumurtalık kanseri
  • Meme kanseri
  • Çikolata kisti oluşturan endometriozis
  • Pelvik enfeksiyonlar
  • Myomalar
  • Karaciğer hastalıkları
  • Gebelik
  • Adet dönemi

Genel olarak kişide CA - 125 yüksekliğine neden olan durumlardan bazıları bu şekilde. Gördüğünüz gibi CA - 125 yüksekliğinin tek nedeni kanser değildir. Gebelik ya da adet durumunda bile CA - 125 değerinde yükseklik görülebilir. Ancak sıradan bir yükselme ile kanser kaynaklı yükselme birbirinden farklı olacaktır. 

CA - 125 değerini yükselten yumurtalık kanseri nedir?

Yumurtalık; rahmin her iki yanında bulunan, yumurtaları depolayan ve dişilik hormonlarını üreten organlardır. Yumurtalıkta kötü huylu hücreleri büyümesi sonucu yumurtalık kanseri oluşur. Kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türlerinden bir tanesi olan yumurtalık kanseri maalesef erken teşhis edilmesi zor bir kanser türüdür.

ca 125, yumurtalık kanseri

Yumurtalık kanseri neden olur?

Yumurtalık kanserinin birincil nedeni genetik faktörlerdir. Ailenizde daha önce yumurtalık kanseri ya da meme kanseri yaşandıysa sizde de ortaya çıkma ihtimali bir hayli yüksektir. Çünkü pek çok yumurtalık kanseri türü BRCA 1 ve BRCA 2 olarak adlandırılan meme kanseri genleri ile direkt olarak olarak bağlantılıdır.

Büyükannelerinizden birinde, annenizde, kız kardeşinizde ya da kızınızda yumurtalık kanseri olması, sizde de bu riskin olduğu anlamına gelir. Aynı şekilde ailede meme kanseri, kolon kanseri, rahim kanseri ya da rektum kanseri geçmişi varsa bu da sizin yumurtalık kanseri riski taşıdığınızın göstergesidir. Vücutta ortaya çıkan farklı kanser türleri de yumurtalık kanseri riskinin yüksek olduğunu gösterir.

Yumurtalık kanseri genel olarak 40 yaşından büyük kadınlarda görülen bir kanser türüdür. Çoğu durumda menopozdan sonra ortaya çıkar. Kesin olmasa bile vücut kitle endeksinin yüksek olması da yumurtalık kanseri riskini arttırabilir. Hormon replasman tedavisi de bu riski arttırabilir.

Hiç doğum yapmamak, ilk doğumu 30 yaşından sonra yapmak, adet döneminin 12 yaşından önce başlaması, 50 yaşından sonra yaşanan menopoz, hiç doğum kontrol hapı kullanmamış olmak, sigara içmek, uzun süre ve yüksek dozda östrojen almak gibi durumlar da yumurtalık kanseri riskini arttırabilir. Yumurtalık kanseri erken teşhis edilmesi zor bir kanser türüdür ancak ailenizde kanser geçmişi varsa bu şüphe hekiminiz tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Yumurtalık kanseri ile direkt olarak ilişkili kabul edilen CA - 125 nedir, yüksekliği ne anlama gelir, normal değeri kaç olmalı gibi merak edilen soruları yanıtladık. Tüm sağlık konularında olduğu gibi  CA - 125 değeriniz hakkında da en doğru ve size özel bilgiyi uzman bir hekimden almanız gerektiğini unutmayın. 

3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0