Daha Birkaç Ay Önce Çıkan Yapay Zeka ChatGPT, Elon Musk'ın Okuduğu Üniversiteden Başarıyla Mezun Oldu

7
2
1
0
0
Son dönemlerin en popüler yapay zekâsı ChatGPT, mezunları arasında Elon Musk, Donald Trump ve Hoodie Allen gibi isimlerin bulunduğu Wharton İşletme Yüksek Okulunu başarıyla tamamladı.

Pennsylvania Üniversitesinin İşletme Yüksek Okulu olan Wharton (kısaca Wharton ya da Wharton MBA olarak biliniyor) 142 yıllık tarihi boyunca yüzlerce hatta binlerce mezun verdi. Bu mezunların arasında Donald Trump, Elon Musk ve yatırımcı Warren Buffet gibi dünyaca ünlü isimler de mevcut.

Durum böyle olunca dünyanın en prestijli işletme okulu olarak görülen Wharton’dan mezun olmakta oldukça büyük bir başarı olarak görülüyor. Wharton profesörü Christian Terwiesch ise yapay zekânın sınırlarını zorlamak istedi ve dünyanın en popüler yapay zekâsı olan ChatGPT’yi bir dizi sınava soktu.

ChatGPT, pek çok öğrenciden daha başarılı oldu

Wharton’ın saygın profesörlerinden birisi olan Christian Terwiesch, “Yapay zekâ gerçekten üniversite sınavlarında da başarılı olabilir mi?” sorusuna cevap bulmak amacıyla bir deney hazırladı. İşletme yüksek okulunun bitirme sınavını sorular halinde ChatGPT’ye sunan Terwiesch, hazırladığı detaylı raporda yapay zekânın sınavı B ile B- arasında bir notla bitirdiğini ve bugüne dek bu okuldan mezun olan pek çok öğrenciden daha iyi bir not aldığını belirtiyor.

Profesör ayrıca yapay zekânın sorulan operasyon yönetimi, işlem analizi ve benzeri sözel soruları doğru cevaplandırmakla kalmayıp mükemmele yakın açıkladığını ancak 6. sınıfa giden bir çocuğun bile çözebileceği matematik problemlerinden garip bir şekilde sınıfta kaldığını belirtiyor. Bu durumu ChatGPT’nin kullanıma sunulan sürümünün yetersiz olmasından kaynaklandığını savunan Terwiesch, yapay zekânın gerçekten de Wharton gibi köklü ve zor bir okulun bitirme sınavını geçmek için bile kullanılabileceğini kanıtlamış oldu.

Peki eğitim dünyası ChatGPT hakkında neler düşünüyor?

Terwiesch’in hazırladığı raporun yayınlanmasından sonra konuyla ilgili fikirlerini belirten pek çok eğitimci, ChatGPT’nin öğrencilerin öğrenme aşkını sona erdirdiğini ve pek çok öğrencinin bu yapay zekâyı kullanarak ve tabiri caizse kalem bile oynatmadan sınavlardan rahatlıkla geçebileceğinden endişe duyduklarını dile getiriyor.

Londra’daki Imperial College İşletme Okulunun dekanı Francisco Veloso, eğitimcilerin bu yapay zekâ sorununa karşı “sözlü sınavlar” ya da eski usul değerlendirme yöntemlerine dönebileceklerini belirtiyor. Michigan Üniversitesi Ross İşletme Okulu profesörü Jerry Davis ise yapay zekâ nedeniyle eğitim şeklinden sınavlara ve değerlendirme yöntemlerine kadar her şeyin baştan sonra yeniden düşünülmesi ve dünya çapındaki eğitim yöntemlerinin buna göre değişmesi gerektiğini savunuyor.

Bu başarı OpenAI ve ChatGPT için gurur verici olsa da eğitim dünyası bu yeni gelişmenin doğurabileceği sorunlar hakkında oldukça endişeli.

Kaynak : https://www.ft.com/content/7229ba86-142a-49f6-9821-f55c07536b7c
7
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
0
0