ChatGPT, Bir Köpeğin Hayatını Kurtardı: Veterinerin Bulamadığı Hastalık, GPT-4 ile Tespit Edildi

28
6
0
0
0
Köpeğini veterinere götüren bir adam, tüylü dostuna teşhis koyulamayınca GPT-4'ten yardım almaya karar verdi. Cooper isimli adamın iddiasına göre veterinerin tespit edemediği hastalık, GPT-4 tarafından nokta atışı tespit edildi.

Kısa bir süre önce kullanıma sunulan yapay zeka temelli dil modeli GPT-4 ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Twitter'da bir kullanıcı, bu yapay zekanın köpeğinin hayatını kurtardığını iddia etti. "Cooper" isimli kullanıcıya göre veterinerin bulamadığı hastalık, yapay zeka tarafından tespit edilmişti. Gelin bu ilginç iddiaya yakından bakalım.

Kullanıcının Twitter'daki paylaşımına göre border collie cinsi bir köpek, hastalanması üzerine veterinere götürüldü. Köpeği inceleyen veteriner, kene kaynaklı bir hastalığın oluştuğunu söyledi ve tedaviye başladı. Bu tedavi, Sassy isimli köpeğe iyi geldi. Ancak bir süre sonra durum değişti. Hayvan eskisinden daha kötü durumdaydı. Cooper, evcil hayvanını tekrardan veterinere götürdüğünü, bu kez geniş kapsamlı kan testlerinin de yapıldığını ancak teşhis koyulamadığını ifade etti.

Meseleyi GPT-4'e anlatan kullanıcı, doğru sonuca ulaştı

GPT-4, bir köpeğin hayatını kurtardı

Küçük dostu için üzülen adam, GPT-4 kullanan ChatGPT Plus'a yaşadıklarını anlattı. Sassy'ye önce babesiosis teşhisinin koyulduğunu, tedavi uygulandığını, bu tedavinin ilk aşamada sonuç verdiğini anlatan Cooper, sonraki aşamada ise köpeğin sağlığının daha kötüye gittiğini ve diş etlerinin solgunlaştığını söyledi. Hikayeyi anlatmaya devam eden adam, Sassy'ye yapılan kan testlerinin sonuçlarını da yapay zekaya verdi.

GPT-4, hikayenin tamamını öğrendikten sonra tedavinin işe yaramadığını ancak böyle olmasının esas nedeninin köpekteki başka bir hastalık olabileceğini söyledi. Bu süreçte, veteriner olmadığını birkaç kez vurgulayan GPT-4, yine de IMHA veya OİHA hastalıklarının bu sorunların yaşanmasına neden olacağını söyledi. GPT-4, yine de en doğru teşhisi veterinerin koyacağını söyleyerek, hayvanın vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerektiğini ifade etti.

Farklı bir veteriner, GPT-4 ile aynı düşüncedeydi: Köpeğin hastalığı IMHA'ydı

GPT-4

Cooper, GPT-4'ten aldığı bilgiyle farklı bir veterinere gittiğini ve durumu izah ettiğini söylüyor. Yapılan testler, GPT-4'ü haklı çıkartmıştı. Sassy, IMHA hastalığına yakalanmıştı. 

Ancak GPT-3.5 kullanan ChatGPT, doğru teşhis yapamadı!

Köpeğin tedavisi devam ederken, Cooper bu sefer de GPT-3.5 modelini kullanan ChatGPT'nin doğru teşhiste bulunup bulunamayacağını merak etti. Hikayeyi olduğu gibi ChatGPT'ye anlatan Cooper, istediği cevabı alamadı. Yapay zeka, doğru teşhisi koyamadı. Bu durum, GPT-4'ün GPT-3.5'ten ne kadar iyi seviyede olduğunun açık bir göstergesiydi. Yine de ne GPT 4'ün ne de başka bir yapay zekanın herhangi bir hastalığın kesin teşhisi için kullanılamayacağının bir kez daha altını çizelim. En doğru teşhis için doktorlara ve veterinerlere güvenmemiz gerekiyor.

Cooper'ın Twitter'daki flood'una buradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

28
6
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
28
6
0
0
0