Resmi Gazete'de Yayımlandı: Türkiye'ye Yatırım Yapan Çinli Otomobil Üreticilerinden İlave Gümrük Vergisi Alınmayacak!

4
4
3
1
0
Çin'den gelen otomobillere uygulanan ilave gümrük vergisi uygulamasıyla ilgili değişiklik yapıldı. Yatırım teşvik belgesi alan firmalar, ilave gümrük vergisinden muaf tutulacaklar.

Hükûmet, bundan birkaç hafta önce bir karar aldı ve Çin'den ithal edilen tüm otomobillere yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verdi. Bu bağlamda; daha önce sadece elektrikli modelleri kapsayan düzenlemenin kapsamı, Çin'den gelen tüm otomobilleri kapsayacak şekilde genişletilmiş oldu.

Ancak bugün, konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Resmî Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan "7/6/2024 Tarihli ve 8639 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki “İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”da Değişiklik Yapılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 8724)" ile söz konusu düzenlemeye bir muafiyet maddesi eklendi. Yani bazı firmalar, Çin'den ithal ettikleri araçlarda yüzde 40 ilave gümrük vergisi ödemeyecekler. Peki hangi şartlarda?

Resmî Gazete'de yayımlanan kararda şöyle deniyor

Çin ilave gümrük vergisi muafiyet

MADDE 1- 7/6/2024 tarihli ve 8639 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının eki İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararın 1 inci maddesinde düzenlenen (18) numaralı dipnota aşağıdaki cümle eklenmiştir. 
"Yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük vergisi muafiyetinden yararlanılarak gerçekleştirilen ithalatta bu dipnot kapsamı ek mali yükümlülük uygulanmaz." 

MADDE 2- Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Karar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Chery, BYD gibi firmaların Türkiye'ye yatırım yapmaları için hükümetle görüştükleri zaten biliniyor. Muhtemelen söz konusu muafiyet maddesi, bir firmaları Türkiye'ye yatırım yapmaya teşvik etmek için eklenmiş durumda.

7/6/2024 tarihinde yayımlanan düzenlemeye aşağıdan ulaşabilirsiniz:

4
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
4
4
3
1
0