'Dijital Türk Lirası' Testlerinin Ne Zaman Başlayacağı Açıklandı

11
6
5
1
0
Türkiye'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı Dijital Türk Lirası'ndan önemli haber geldi. Dijital Türk Lirası'nın testlerinin 2023'te başlayacağı açıklandı.

Blokzincir dünyası hızla hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya devam ederken, hükûmetler de bu alandaki yatırımlarını artırdı. Türkiye ise blokzincir konusunda lider ülkelerde birisi olmak için çalışmalara uzun süre önce başlamıştı. 

Togg gibi girişimler blokzincir tabanlı sistemleri hayatımıza sokmayı hedeflerken, bir diğer yanda da doğrudan hükûmet tarafından geliştirilecek ve piyasaya sürülecek Dijital Türk Lirası projesi yer alıyordu. Bugün, Dijital Türk Lirası hakkında önemli bir haber geldi. 

Dijital Türk Lirası testleri 2023'te başlıyor:

dijital türk lirası

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nı yayımladı. Programda 2023 planları arasında Dijital Türk Lirası’na dair bazı açıklamalar da yer aldı. Paylaşılan programa göre Dijital Türk Lirası için testler, 2023 yılında başlayacak. 

Cumhurbaşkanlığı’nın paylaştığı Dijital Türk Lirası bilgisi: 

"Tedbir 249.5: Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacaktır. 

  1. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, Dijital Türk Lirasının ödemeler için kullanımı testlerine başlanacaktır. 
  2. Dijital Türk Lirası sistemlerinin dijital kimlik ve FAST sistemleri ile araştırma geliştirme kapsamında entegrasyon çalışmaları tamamlanacaktır. 
  3. Toptan dijital para çalışmaları kapsamında bankalar ile araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacaktır. "

Dijital Türk Lirası nedir?

Dijital Türk Lirası, Türkiye’nin dijital ortamdaki resmî para birimi olacak. Birim, her dijital para gibi diğer para birimlerine kolaylıkla dönüştürülebilecek, çok az maliyetle üretilerek dağıtılabilecek. Para, bankalar arasında da işletilebilecek. 

Peki, dijital paraların kripto paradan farkı nedir? 

Dijital para, kripto paraların aksine bir otorite tarafından çıkarılır ve kontrol edilir. Yani tamamen merkezi bir yapıya sahiptir. Öte yandan kripto paralar, merkeziyetsiz yapıda yönetilirler ve arkalarında herhangi bir sabit otorite ya da hükümet yoktur. Özetle kripto paralar, bir nevi topluluk tarafından geliştirilen bir açık kaynaklı yazılımlardır; dijital paralar ise belli bir geliştirici tarafından yayımlanan ve kontrol edilen yazılımlardır.

Dijital paranın bir otoriteye sahip olması nedeniyle bu paralarla yapılan işlemler de ancak otoritenin onayıyla yapılır. Dolayısıyla dijital paralarla yapılan işlemler takip edilebilir, gizli kalmaz. İşlemlere ait bilgiler, merkezi ağlarda depolanır. 

Dijital Türk Lirasının pilot uygulamaları başlamıştı:

11
6
5
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
6
5
1
0