Türk Oyun Geliştiricisi Dora Özsoy'dan "Oyun Yapıp Köşeyi Dönme" Hayalleri Kuranlara Rehber Olacak Açıklama

25
4
3
2
1
Geçtiğimiz günlerde ekibiyle birlikte geliştirdiği yeni oyunu Cardboard Town'ı yayınlayan Dora Özsoy, oyunun ilk haftasında elde ettiği geliri ve hikayesini paylaştı.

Mobil oyun sektöründe dünya devi stüdyolara ev sahipliği yapan Türkiye, son zamanlarda konsol ve PC taraflarında da varlığını hissettirmeye başladı. Bunun son örneklerinden birisi ise YouTuber ve espor sunucusu Dora Özsoy ve ekibinin geliştirdiği ‘Cardboard Town’ oldu.

12 Nisan’da Steam’de yayınlanan Cardboard Town, şimdiden on binlerce oyuncu tarafından satın alındı. Türkiye’de 99 TL’ye satılan oyun, ilk haftasında tüm satışlarından 1,3 milyon TL brüt kazanç elde etti. Peki, bu kazancın ne kadarı cepte kaldı?

On binlerce adet satan Türk oyunu, ne kadar gelir elde etti?

Oyun dünyasına atılmak isteyenler için bir rehber olabilecek veriler, doğrudan Dora Özsoy tarafından paylaşıldı.

oyun kazancı

1,3 milyon TL’lik gelirin ilk kesintisi, her ülkede uygulanan KDV oldu. %5-%25 arasında değişen KDV’lerin hesaptan çıkarılmasıyla elde 970 bin TL kaldı.

oyun kazancı

İkinci kesinti ABD’nin satışlardan yaptığı %10’luk vergi oldu. ABD, diğer ülkelere %30 vergi uygularken Türkiye için bu oran %10. Geriye kaldı 940 bin TL.

oyun kazancı

Elbette pastada Steam’in de payı olmak zorunda. Gelirin %30’u da Steam’e verildi, kaldı 658 bin TL.

oyun kazancı

Son olarak Türkiye’deki vergilere geldik. %18 KDV ve %25 gelir vergisinin ardından geriye kalan para, yaklaşık 400 bin TL oldu.

oyun kazancı

Oyun, ilk haftasında maliyetini çıkarmayı başardı.

400 bin TL kulağa hiç fena gelmiyor, ancak işin ardında büyük bir yatırım ve emek de var:

Yapılan satışlardan 400 bin TL net gelir elde etmek kulağa pek de düşük gelmiyor. Fakat bu gelirin oluşması için oyunun geliştirme sürecinde de para harcanması gerekiyor. Geliştirici ve sanat ekiplerinin kurulması, yürütülmesi, oyunun uluslararası çapta reklamının yapılması ve duyurulması, bu maliyetlerden sadece sayabileceklerimiz.

E hâl böyle olunca aslında kalan para, aşağı yukarı oyunun maliyetiyle hemen hemen aynı oluyor. Fakat Dora’nın da paylaştığı sözü unutmamak gerekiyor:

Cardboard Town'ın Steam sayfasına bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

25
4
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
25
4
3
2
1