Hapishanelere Uyuşturucu ve Silah Taşımak İçin Kullanılan Drone'lar Gittikçe Yaygınlaşıyor

6
3
3
0
0
Hapishanelere uyuşturucu, silah, cep telefonu gibi kaçak malları taşımak için kullanılan insansız hava araçlarının sayısı gittikçe artıyor. Yetkililer, bu durumun korkutucu sonuçlar doğurabileceğini belirterek önlem alınması gerektiğini söylüyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren insansız hava araçları (İHA), ya da bilinen diğer adlarıyla drone’lar, her geçen gün daha da popüler hâle geliyor. Bu araçlar, askeriyeden tarıma kadar birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Drone’ların bu denli yaygın ve kullanışlı olması da bazı ilginç olaylarla karşılaşmamıza neden oluyor.

Şimdi gelen haberler de bu hava araçlarının yasa dışı kullanımı ile ilgili yeni bilgileri ortaya çıkarıyor. Wired tarafından paylaşılanlara göre drone’lar, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer ülkelerde bulunan hapishanelere kaçak teslimatlar yapmak için kullanılıyor.

Drone’lar ile uyuşturucu, silah gibi eşyalar hapishanelere taşınıyor

Rapora göre 26 Ağustos 2019 günü ABD’nin Georgia eyaletinde durdurulan bir aracın içinden drone, tütün, mühimmat ve 14 cep telefonu çıktı. Araçtaki kişilerin planının da yakınlarda bulunan hapishaneye gece içerisinde fark edilmeden yük bırakmak olduğu belirtildi. Ancak bu kişilerin planı, kolluk kuvvetlerinin dikkatini çekmeleriyle başarılı olamadı.

Bu ikili, daha sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı ve hapis cezasına çarptırıldı. Birkaç yıl önce yaşanan bu olay, dünya genelinde gittikçe yaygınlaşan drone’ların hapishanelere kaçak mal taşıması için kullanılabileceğini ortaya koydu. Yetkililer de birçok maddeyi hapishanelere götürebilen bu araçlar için iyice endişelenmeye başladı.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan haberler de birçok ülkede bu tarz olayların yaşandığını gösteriyor. Bu olaylarda, hava araçlarının uyuşturucu, silah, bıçak, makas, cep telefonu gibi yasak şeyleri taşıyabildiği görülüyor. 2017 yılında çıkan bir haberde ise Birleşik Krallık’ın bir ‘drone çetesini’  çökerttiği ve araçlar ile taşınan malların bir milyon dolardan fazla değere sahip olduğu görülüyor. Bu kişilerin de vahşi yaşamı gözlemlemek için kurulan kameralar tarafından şansa yakalandığı belirtiliyor.

Kısacası, drone’ların yaygınlaşmasıyla birlikte bu tarz olayların artabileceği; uyuşturucu ticareti, silah şiddeti, cezaevi isyanı ve daha birçok yasa dışı eylemin yükselebileceği ifade ediliyor. Bu tarz hava araçlarını algılayabilen güvenlik sistemleri gibi önlemlerin alınması gerektiği de uzmanlar tarafından vurgulanıyor.

6
3
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
3
0
0