• Anasayfa
  • Yaşam
  • Elon Musk'ın Hyperloop Tünelleri Sökülüp Otopark Yapıldı

Elon Musk'ın Hyperloop ile "Trafiği Bitirme" Hayalleri Suya Düştü: Tüneller Söküldü, Yerine Otopark Yapıldı!

26
3
1
1
0
SpaceX'in yıllardır üzerinde çalıştığı Hyperloop projesi ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kaliforniya'da inşa edilen bir test tüneli, sessiz sedasız söküldü, yerine otopark inşa edildi.

Milyarder iş insanı Elon Musk'ın arkasında olduğu uzay taşımacılık şirketi SpaceX, yıllardır bir tünel projesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hyperloop isimli bu proje, temelinde oldukça yüksek hızlı trenlerle yolcu taşımacılığına odaklanıyor ve 2013 yılından beri de konuşuluyor. Ancak yaşanan son gelişmeler, projenin başarısız kabul edilmiş olabileceğini düşündürüyor.

Hyperloop'un test süreci için ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir test tüneli inşa edilmişti. Üstlelik bu tüpte birkaç deneme de yapıldı. Ancak garip bir şekilde, şimdilerde bu tünelden eser kalmadığı ifade ediliyor. Öyle ki tünel sökülmüş ve yerine de otopark inşa edilmiş durumda. 

Yıkım planlar dahilindeydi ancak kesimleşen bir şey yoktu

Hyperloop

Aslına bakacak olursak geçtiğimiz dönemde SpaceX'in fütüristik taşımacılık sistemi ile ilgili dikkat çeken iddialar gündeme gelmişti. Hatta 2022'nin başında, test tünelinin sökülebileceğine ilişkin bildirimler de yapılmıştı. Ancak bunun sessiz sedasız yapılması beklenmiyordu. Hatta SpaceX bünyesinde kurulan ve Hyperloop'tan sorumlu olan Boring Company, Nisan 2022'de bir açıklama yapmış ve tam ölçekli testlerin bu yıl içerisinde yapılacağını söylemişti. Ancak gelinen son nokta, tüm bunların gerçekleşmeyeceğinin habercisi...

SpaceX'in üzerinde çalıştığı sistem, 1000 km/sa gibi devasa hızlara ulaşmayı amaçlıyordu. Şirkete göre Washington'dan Hyperloop'a binecek bir yolcu, 370 kilometre uzaklıktaki New York'a 30 dakikada ulaşabilecekti. Ancak yıllar boyunca süren çalışmalarda anlamlı bir ilerleme kaydedilemedi. Bakalım SpaceX veya Elon Musk, bu proje ile ilgili nasıl bir açıklama yapacak.

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-11-03/musk-s-spacex-dismantles-hyperloop-prototype-puts-up-a-parking-lot?leadSource=uverify%20wall
26
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
26
3
1
1
0