Facebook-Cambridge Analytica Davası 11 Saatin Ardından Arabulucuda Sonlandı

6
1
0
0
0
Facebook Cambridge Analytica’nın on milyonlarca kullanıcının kişisel verilerine erişmesine izin vermesinden dolayı mahkemeye gitmişti. Sosyal medya devi, 11 saat süren görüşmelerin ardından arabulucuların teklifini kabul etti.

Dört yıl önce Cambridge Analytica skandalı bir anda gündeme bomba gibi düşmüştü. Cambridge Analytica, yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerini toplamıştı. Bu veriler daha sonra seçmenlerin görüşlerini etkilemek için kullanılmıştı. Facebook ise kullanıcılardan özür dileyip, fiirmanın verileri uygunsuz şekilde topladığını açıklamıştı. 

Konuyla ilgili olarak mahkemeye çağrılan Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’un Birleşik Krallık merkezli Cambridge Analytica ile kanunlara aykırı şekilde suçlamalara karşı anlaşma yoluna gitti. Anlaşmada Facebook’un çatı firması Meta’nın ödeyeceği rakam açıklanmadı.

Zuckerberg Kongre’ye hesap vermişti

zuckerberg

2016 yılında patlak veren skandal, bir Cambridge Analytica çalışanının The Observer’a konuşmasıyla ortaya çıkmıştı. O dönemde yaşanan tartışmaların ardından Zuckerberg, ABD Kongresi önüne çıkıp sorulara cevap vermek durumunda kalmıştı. O dönemde Facebook’a milyarlarca dolarlık ceza kesilmişti. Facebook da 100 milyar dolar değer kaybetmişti.

Skandalı ilk ortaya çıkaran isim olan Carole Cadwalladr’a göre bu anlaşma, Zuckerberg’in Facebook’un Cambridge Analytica sızıntısını hasıraltı etmek için ne kadar umutsuz olduğunu gösteriyor. Bu görüşünün nedeni ise Zuckerberg ve Meta’nın CEO’su Sheryl Sandberg’in 6 saat boyunca çapraz sorguya girmek istememesi. 

Zuckerberg ve sonbaharda görevden ayrılacak olan Sandberg 20 Eylül’de mahkeme karşısında olacaktı. Söylentilere göre mahkemede Facebook’un anlaşması 5 milyar dolar olacak ancak henüz kesin bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak : https://www.theguardian.com/technology/2022/aug/27/facebook-cambridge-analytica-data-breach-lawsuit-ends-in-11th-hour-settlement
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0