• Anasayfa
  • İnternet
  • Google Earth, Chrome Dışındaki Tarayıcılarda Kullanılabilir

Google Earth Artık Chrome Dışındaki Tarayıcılarda da Kullanılabilecek

16
1
0
0
0
Google, Earth'ün web tabanlı sürümünün artık Firefox, Edge ve Opera tarayıcılarında kullanılabileceğini açıkladı. Şirket ayrıca, Apple'ın Safari tarayıcısına da destek vermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Google, Earth'ün web tabanlı sürümünü bugün itibarıyla Firefox, Edge ve Opera gibi tarayıcılara da açıyor. Arama devi, 2017 yılında Google Earth'te büyük geliştirmeler gerçekleştirmeler gerçekleştirirken web sürümünü Chrome ile kısıtlı tutuyordu. Bugün ise bu sınırlar epey genişlemiş durumda.

Google, açık web standartlarının destekçisi olduğunu söylese de Earth, web'de yalnızca Chrome'a özgü Yerel İstemci (NaCl) teknolojisiyle sunulmuştu. NaCI, Earth'ün Google'ın yerel C++ uygulama kodu ile doğrudan bir Chrome tarayıcısında çalışabilmesini sağladı. Ardından şirket, son 3 yıl içinde diğer geliştiricilerin WebAssembly gibi yeni web standartlarına katkıda bulundu.

google earth

Google, son altı 6 ay içinde NaCI uygulamasından WebAssembly'a geçişi beta olarak test etti ve sonunda Google Earth'ü Firefox, Edge ve Opera tarayıcıları için kullanıma sundu. Ancak Apple'ın tarayıcısı Safari bu noktada önemli bir istisna. Google Earth ekibi bir blog gönderisinde, "Hala yapacak işlerimiz var. Deneyimlerimizi tüm bu tarayıcılarda iyileştiriyor ve Safari için destek ekliyoruz." ifadelerini kullandı. Kısacası Safari kullanıcıları, Google Earth için biraz daha beklemek zorundalar.

Google Earth her ne kadar diğer tarayıcılarda çalışıyor olsa da, Google, bu geçişin hala iyileştirmelere ihtiyacı olduğunu belirtti. Yani bu, kullanıcıların en iyi deneyimi yine Chrome tarayıcısında alabilecekleri anlamına geliyor. Google Earth'ü Firefox, Edge veya Opera tarayıcılarında denemek istiyorsanız, Earth'ün web sürümüne buradan gidebilirsiniz.

Kaynak : https://www.theverge.com/2020/2/27/21155707/google-earth-firefox-edge-opera-support-webassembly-code-update-web-release
16
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
1
0
0
0