Google'ın Merakla Beklenen Google I/O Etkinliği Başladı: İşte Etkinlikte Öne Çıkan Her Şey!

4
2
1
1
1
Google, Android 15'ten Gemini yapay zekâ uygulamasının yeni özelliklerine, Pixel 8a, Pixel Fold 2 gibi telefonlardan karma gerçeklik deneyimlerine pek çok şeyi tanıtması beklenen Google I/O 2024 etkinliğine başladı.

Teknoloji devlerinin birbirine nazire yaparcasına yeni teknolojier tanıtması sıradan olsa da Apple, Google gibi devlerin etkinliklerinin etkisi çok daha fazla oluyor. Google'ın merakla beklenen 2024 I/0 etkinliği ABD'de kapılarını açarken etkinlikte öne çıkan çok sayıda yeni teknoloji, ürün ve deneyim olması bekleniyordu. Etkinliğin ilk gününde Google, Gemini yapay zekâ modeline odaklandı. 

Etkinlik öncesinde kulislerde dolaşan haberlere göre Google I/O 2024'te Gemini yapay zekâsının yeni özellikleri, yeni Pixel 8a ve Pixel Fold 2 akıllı telefonlar, Android 15 işletim sistemi ve karma gerçeklik teknolojileri karşımıza çıkacak dşye bekleniyor. Özellikle yapay zekâ konusunda yapılacak açıklamalar merakla bekleniyordu.

Etkinliğe Türkiye saati ile 20.00'de start verildi. Etkinlik yarın da devam edecek.

Etkinlik yapay zekâ ve Gemini ile başladı

pichai

Etkinlik son bir yıldaki değişimlerin vurgulandığı ve yapay zekânın öne çıkarıldığı bir video ile başladı. Arından şirketin CEO'su Sundar Pichai sahneye çıktı. Pichai, Gemini modelinin geçmişinden bahsederek konuşmasına başladı. Google CEO'su, Gemini Advanced için 1 milyondan fazla başvuru olduğunu ve uygulamalarda Gemini kullanan kullanıcı sayısının 2 milyarı bulduğunu söyledi. Gemini 1.5 Pro da duyuruldu. 

İşte Gemini 1.5 Pro özellikleri

AI Overviews

Google Overviews uygulaması öncelikle ABD'de kulanıcılara açılacak

Google Arama

google arama

Google, yapay zekâ modelini aramalar için de kullanabilmeyi sağlayacak. Örneğin fotoğraflarda tek tek arama yapmak yerine "Maça gittiğim günün fotoğraflarını göster" denildiğinde o güne ait fotoğrafları bulacak. Fotoğrafları istenilen sırayla da gösterebilecek. 

Google Context Window

google context Context Window ile birlikte kitaplıkları, veri kitaplıklarını, farklı verileri sadece komutlar yazarak düzenlemek mümkün olacak. Örneğin kod kütüphanenizi yükledikten sonra ne istediğinizi yazarsanız ona göre kodlar oluşturabilecek. 1 milyon kontektse sahip Gemini 1.5 Pro, dünya çapında geliştiricilere açık olacak.

Etkinlikte sürpriz olarak Pichai, kontekst sayısını 2 milyona çıkardıklarını açıkladı. Workspace Labs'e de eklenen Gemini 1.5 Pro ile birlikte maillerde aramalar yapmak gibi işlemler de mümkün olabilecek. 

Gemini 1.5 Pro için yapılan demo gösteriminde bir çocuğa fizik anlatmak için Gemini 1.5 Pro'nun sesli cevap özelliği kullanıldı. Yapay zekâ modeli, anlık olarak sorulan bir soruya konudan sapmadan ve farklı konuları birleştirerek cevap verdi. 

Yapay Zekâ Ajanları

yapay zeka ajan

Gemini 1.5 Pro'nun test aşamasında olan bu özelliği, farklı işlemleri bir arada yapabiliyor, örneğin sipariş edilen ancak beğenilmeyen bir ayakkabının iade sürecini yönetebiliyor ya da bir hizmet için gerekli bilgileri toplayabiliyor, teklif alabiliyor. Böylece yapay zekâ, sadece bir zekâ olmaktan çıkıp akıllı sisteme de dönüşüyor. 

AlphaFold 3

İlaç çalışmaları için kullanılan bu yapay zekâ, yeni ilaçlar ve organik yapı modelleri oluşturabiliyor: 

Gemini 1.5 Flash

gemini 1.5 flash

Gemini 1.5 Flash, daha hızlı ve daha az gecikmeye sahip görevler için geliştirilmiş 1 milyon token kullanan bir model. 

Project Astra

astra

Project Astra, genel yapay zekâ olması amacıyta geliştirilmiş bir yapay zekâ modeli olarak tanıtıldı. Google'dan gelen açıklamada Project Astra, çevreyi "insanlar gibi" algılayarak sorulara cevap verebiliyor. Kamera ile kullanılabilen bu model, "gördüklerini" yorumlayabiliyor. Hatta nerede olduğunu, daha önce gördüğü şeylerin yerlerini de biliyor. Konseptleri de tanıyabilen yapay zekâ büyük heyecan yartatacak gibi duruyor.

Imagen 3

imagen 3Çok daha gelişmiş, çok daha uzun komutları anlayabilen Imagen 3, artık objelerden yazılar da oluşturabiliyor ve çok daha gerçekçi görüntüler oluşturabiliyor. Bu özellik yakın zamanda Google Labs ve ticari aboneliklere gelecek. 

Google Loops

google music

Yapay zekânın bir diğer özelliği de artık müzik konusunda çok daha becerikli olması. Music özelliği, örnekleri verilen komutlara göre düzenleyebiliyor. 

Google Veo

veo

Video FX adlı Google uygulaması ile kullanılabilecek olan Google Veo, verilen komutlara göre Sora'da gördüğümüz gibi video örnekleri oluşturabilmeyi sağlıyor. Daha gelişmiş görsel oluşturmaya ve storyboard oluşturmaya izin veren, daha farklı teknikleri denemeyi mümkün kılan bu model ayrıca oldukça da hızlı olmasıyla övülüyor. Özellik için bekleme listesi de açılmış durumda. 

Trillium

trillium

Google, I/O 2024 etkinliğinde Trillium TPU'nun 6. neslini duyurdu. Yılın sonlarında geleceği açıklanan yeni TPU, makine öğrenmesi, yapay zekâ ve veri merkezleri için kullanılacak. Google CEO'su Sindar Pichai, NVIDA'nın yeni teknolojilerinden faydalanacaklarını da ifade etti. 

Yeni Arama Özellikleri:

google overview

Gemini döneminde yeni bir arama deneyimi sunacak olan Google, sorulan sorular ile ilgili bilgileri gerçek zamanlı olarak sunabilecek. Google Overview adı verilen özellik, yıl sonuna kadar 1 milyar kişiye açılacak. Bizim yerimize "Googlelayacak" olan özellik, bu kadarla da kalmayacak. Katmanlı olarak, isteğe bağlı aramaları yapabielcek. Örneğin Yoga ile ilgili bir şey arandığında gerçek zamanlı bilgi ile hem yoga hakkında hem yoga salonları hakkında hem de oralarla iletişim konusunda bilgiler verecek. Bu özellik bizim için plan da yapabilecek. 

Yeni arama teknolojisi ile birlikte artık video ile arama da yapılabilecek. Yapay zekâ sadece gördüğü şeyin ne olduğunu söylemekle kalmayıp sorulara da cevap verebiliyor. Yani sızdıran bir lavaboyu çekip "Bunu nasıl düzeltebilirim?" diye sorulduğu zaman ona göre bir cevap almak mümkün olacak. 

Gemini Workspace

Önümüzdeki aydan itibaren Gemini özelliklerinin kullanılabileceği Gemini Workspace de firmalara açılacak. Gemini for Workspace yakında 68 dilde hizmet verebilecek. Yapay zekâ mailleri özetleyebilecek ve gerekli aksiyonları alabilecek. Bu özellikle birlikte yapay zekâ mailleri, drive dosyalarını düzenlemekte ve derlemekte kullanılabilecek, organize olmaya yardımcı olacak. Bu özellikle birlikte sanal iş arkadaşları oluşturulup çalışan ağlarına da eklenebilecek.

Gemini 1.5 Pro ve Gemini 1.5 Flash bugünden itibaren kullanılabilir oldu. Gemini 1.5 Pro'nun fiyatı 1 milyon token için 7 dolar, Gemini 1.5 Flash'ın fiyatı ise 1 milyon token için 0,35 dolar oldu. Gemini 1.5 Pro'nıun 128Kb'ya kadar 1 milyon tokeni 3,5 dolar olarak açıklandı. 

4
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
1
1