• Anasayfa
  • Bilim
  • Hareket Eden Bir Trenden Bilimsel Olarak Nasıl Atlanır?

Hareket Eden Bir Trenden Atlayıp Sapasağlam Kalmanın Bilimsel Yolu

43
4
4
3
3
Filmlerde sık sık trenlerden atlayan karakterlere denk geliyoruz. Süper kahraman olmadığımız halde trenden atlayıp bütün kemikleri kırmamamız mümkün mü? Bilim insanları, 'büyük merak uyandıran' bu sorunun bilimsel yanıtını verdiler.

Aksiyon filmlerinde bir tren varsa o trenden mutlaka atlanır. Bilimsel olarak bir trenden atlayıp da zarar görmemek mümkün ancak dikkat edilmesi gereken kurallar var. Yoksa rayların kenarından bir daha kalkmanız çok zor olabilir. Trenlerden niye atladığınızsa size kalmış.

Peki çok geçerli bir nedenden dolayı trenden atlamak durumunda kalırsanız dikkat etmeniz gereken kurallar tam olarak nedir? Bilim insanları, her insanın aklının bir köşesinde bulunması gereken bu kuralları açıkladı.

Strateji 1: Başlangıç hızınızı düşürün

trenden atlamak

Trenden zıpladığınızda yere doğru düşersiniz. Düşüş esnasında yatay hızınız da bulunur. Çünkü tren giderken siz de onunla aynı yönde hareket edersiniz. Teknik olarak düşüş çok da canınızı acıtmaz ancak hız ve çarpışma sonrası sürüklenme ciddi zarar verir. 

Hızdaki artış (ivmelenme) sonucu birim zamandaki yer değiştirme artar. Bu ivmelenme için tek bir güvenli sınır yok ve sınır kişiden kişiye değişir ancak ne kadar düşük ivme o kadar iyi. Tren ne yöne gidiyorsa tersine yönde atlamanız, göreceğiniz zararı azaltacaktır.

Strateji 2: Başlama zamanınızı uzatın

trenden atlamak

Genelde atlayış gerçekleştirdikten sonra yerde kaymanız mantıklıdır. Özellikle çimenli ya da toprak zemin bu iş için idealdir. Bunu yapamayacaksanız alternatifi de takla atmaktır. Takla atarken zamanı uzatarak yavaşlamanızı zamana yayabilir ve kendinizi korumayı başarabilirsiniz. 

Kaynak : https://www.popularmechanics.com/science/math/a28969881/how-to-jump-from-a-train/
43
4
4
3
3
Emoji İle Tepki Ver
43
4
4
3
3