• Anasayfa
  • Bilim
  • İğne Benzeri Dişlere Sahip Köpek Balığı Türü Bulundu

İğne Benzeri Dişlere Sahip Bir Köpek Balığı Türü, Fosil Kalıntılarla Keşfedildi

21
5
2
1
1
ABD'nin Güney Carolina eyaletinde yeni bir tür köpek balığı fosiline rastlanıldı. Yapılan incelemelerde köpek balığının iğne benzeri dişlere sahip olduğu ortaya çıktı.

Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Carolina eyaletindeki Aikan bölgesinde ilginç bir keşif yapıldı. Binlerce diş ve fosil parçalarının yanında hançer köpek balığı ailesinin bir üyesi olan antik bir köpek balığı bulundu.

Köpek balığı, bulunduğu yerin de adını alarak “Isogomphodon aikenensis” olarak adlandırıldı. Keşif ekibinde bulunan araştırmacılar, Güney Carolina Eyalet Müzesi’nden müze müdürü Dave Cicimurri ve yardımcısı Jim Knight tarafından yönetildi.

Keşfin yapıldığı bölge, antik dönemde okyanusun içinde yer alıyordu:

köpekbalığı keşfi

Fosilin bulunduğu Aiken, Güney Carolina'nın güneybatı sınırında, Atlantik Okyanusu'na 160 km mesafede yer almakta ancak 30 milyon yıl önce bu alan, denizin içinde 6,1 metre ile 9,1 metre arasında derinlikte yer alıyordu. Zamanın koşulları; tarih öncesi köpek balıkları, timsahlar ve kaplumbağaların gelişmesi için mükemmeldi.

Knight, Aiken bölgesinin yerel gazetesi Aiken Standard’a paleobiyolojik çeşitlilik bilgisinin her zaman artırılabileceğini söyledi. Paleobiyolojinin fosil organizmaların yaşam tarzını inceleyen bilim dalı olduğunu da hatırlatalım. Knight, açıklamalarına şöyle devam etti: “Buna benzer bir şey, taksonomistlerin (canlıların sınıflandırılması ile uğraşan kimse) ve morfologların (biyolojide canlıların yapı ve biçimini inceleyen bilim dalıyla uğraşan kimse) tam olarak aradığı şey.

Araştırmacılar, “Isogomphodon oxyrhynchus daggernose” türüne benzeyen hançer köpek balığının fosilleşmiş dişlerini analiz ettiler. Bu hançer köpek balıklarının yassı, sivri ve uzun bir buruna sahip oldukları bilinmekte. Köpek balığı sadece 1,5 metre uzunluğa sahip olabiliyor. Tarih öncesi hançer köpek balığı da yetişkinlik döneminde aynı boya sahip. Köpekbalığının dişleri çok kısa ve ince. Bu da dişlere iğneye benzer bir görünüm veriyor.

Keşif, türünün ilk örneği:

köpek balığı keşfi

Cicimurri'ye göre köpek balığı avını parçalamak istediğinde bu dişler pekte yardım etmiyordu. Bu sebeple ona göre bu tür, muhtemelen küçük balıkları yedi. Hatta muhtemelen yemeklerini de çiğnemeden direk yuttu.

Sahip olduğu dişi sebebiyle bu, köpek balığı türünün ilk keşfedileni durumunda. Cicimurri ise Güney Carolina, Georgia, Alabama ve Mississippi eyaletlerinde "aikenensis" türüne ait fosillerin bulunacağını söylüyor.

Kaynak : https://www.express.co.uk/news/science/1166877/Shark-discovery-prehistoric-shark-Aiken-daggernose-shark-Isogomphodon-aikenensis
21
5
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
21
5
2
1
1