• Anasayfa
  • Bilim
  • Bilim İnsanları İnsan Vücudunda Yeni Bir Virüs Keşfetti

Bilim İnsanları, İnsan Vücudunda Yeni Bir Virüs Keşfetti

32
5
2
2
0
Bilim insanları, E. coli bakterileri ile ilgili bir araştırma yaparken beklenmedik bir durumla karşılaştılar. Araştırmacılar, insan vücudunda bugüne dek keşfedilmemiş olan yeni bir tür virüsü keşfettiler. Virüsle ilgili çalışamalar sürüyor.

Avusturya merkezli bilim insanları, başka bir proje üzerinde çalışırken insan vücudunda bulunan ve daha önceden keşfedilmemiş bir virüs keşfettiler. Aslına bakacak olursak bilim insanları, insan bağırsağında bulunan E.coli bakterilerini enfekte eden virüsler (bakteriyofaj) arıyorlardı ancak yapılan çalışmalar, insanların beden sıvılarında yeni bir virüsün keşfedilmesine neden oldu.

Vücudumuz, sayısız bakteri, mantar ve virüslerle iç içe. Ancak bakteriyofajlar, insan ekosisteminde en az bilinen varlıklar ve bu yüzden bilim insanları, şu sıralar bakteriyofajlar üzerinde çalışıyorlar. Bilim insanları, keşfettikleri bu yeni bakteriyofajın, bu varlıklarla ilgili bilinen şeylerin aslında ne kadar az olduğunu gösterdiğini söylüyorlar.

Bakteriyofaj

Bilim insanları, bu yeni virüs türünü keşfetmek için 111 adet (kan ve idrar gibi) vücut sıvısı üzerinde inceleme yapmışlar ve bu incelemelerin 7 tanesinde bu bakteriyofaja denk gelmişler. Bilim insanları, keşfettikleri yeni bakteriyofajı "viral karanlık madde" olarak nitelendiriyorlar. Bilim insanları, Tunavirinae ailesinin bir alt sınıfında yer alan bu yeni virüsün insan vücudunun anlaşılabilmesi için önemli olduğunu düşünüyorlar.

Bilim insanları, bu bakteriyofajla ilgili hala çok sınırlı bilgiye sahipler. Bu virüsün insan vücuduna ne gibi bir etki yaptığı henüz bilinmiyor. Bilim insanları da şimdi, bu sorunun yanıtını bulabilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Görünen o ki ilerleyen dönemlerde bilim insanları, insan vücudunun tam anlamıyla keşfedilebilmesi için bakteriyofajlar üzerinde daha da fazla çalışacak.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-11-unknown-virus-humans.html
32
5
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
32
5
2
2
0